''Cumhurbaşkanı Erdoğan beni ülkene kabul et''

Müslüman nüfusa karşı baskıcı uygulamaları ile bilinen Kazakistan hükumeti Türkiye'ye iltica etmek isteyen Müslümanların peşine düştü. Abdulhalil Abduzhabbarov, eşi ve 10 çocuğuyla 16 Şubat Perşembe gecesi, 127 gündür tutuldukları Atatürk Hava limanından sınır dışı edildi.

17 Şubat 2017 Cuma 16:24
''Cumhurbaşkanı Erdoğan beni ülkene kabul et''

YENİAKİT.COM.TR - Nüfüsunun çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Kazakistan'da hükümet Rusya yanlısı politikalarla Müslüman halka zulmetmeye devam ediyor.   

Kazakistan'nın peşine düştüğü Müslüman Abdulhalil Abduzhabbarov, eşi ve 10 çocuğuyla şuan Medine hava limanında tutuluyor.

Abduzhabbarov ve ailesi 16 Şubat Perşembe gecesi, 127 gündür tutuldukları Atatürk Hava limanından sınır dışı edildiler. Eğer Türkiye kabul etmezse aileyi Suudi Arabistan, Kazakistan'a gönderecek.

KAZAKİSTAN ZULÜM YAPIYOR 

Kazakistan, Orta Asya halkları arasında gerek Rusya’ya yakınlığı gerekse Çin Halk Cumhuriyetine yakınlığı dolayısıyla kültürel etkileşime en çok maruz kalmış olan ülke konumunda bulunuyor. 

Sovyet döneminde yıkılan cami ve mabetlerin sayısı yüzleri aşarken, bugün Kazakistan’da faaliyette olan cami ve mescit sayısının yok denecek kadar az olması ülkede azınlıkta olan Müslüman nufüsa baskı ve şiddeti arttırıyor. 

Ülkesinde gördüğü baskı yüzünden Türkiye'ye gelmek züorunda kalan, Abdulhalil Abduzhabbarov bugün Kazakistan hükümetinin geri iade talebi ile karşı karşıya 

''BENİ ÜLKENİZE ALIN'' 

Abduzhabbarov, ''Türkiye cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’a sesleniyorum. Allah rızası için bize yardım edin, bizi bura da bırakmayın bizi ülkenize kabul edin. Bizim hiçbir suçumuz yok. Bizi Kazakistan’a ölüme göndermeyin, sizin ülkenizden Türkiye’den başka sığınacak yerimiz yok.'' dedi. 

KAZAKİSTAN 28 ŞUBAT'I YAŞIYOR 

Kazakistan'da başörtüsü zulmü'de devam ediyor. Vatandaşların okullarda başörtüsüne izin verilmesi için yapılan 5 binden fazla talebi “Yasalarına göre ülkede eğitim sistemi laiktir” gerekçesiyle red ediyor. 

Kaynak: www.yeniakit.com.tr 

Haber Tarihi: 17 Şubat 2017 Cuma 16:24

YORUM YAZ

 • hercaihercai1 yıl önce
  Turkiyeden geri gonderilmemeliydiler!
 • ATAKANATAKAN1 yıl önce
  SENİN VE AİLENİN MASRAFLARINI RTE CEBİNDEN VERECEKSE GEL
 • NİĞDELİNİĞDELİ1 yıl önce
  haber doğru ise şayet bende burdan yetkililere sesleniyorum 3 milyon suriyeliyi kabül etmiş bir ülkeyiz mazlumların yanında olacaksak ülkesi farketmez müslüman kardeşlerimizi ölüme göndermeyelim
 • Şenol Şenol 1 yıl önce
  Kabuk etsinler bu kardeşlerı
 • SalihSalih1 yıl önce
  Ben bunları anlamıyorum sıkıntıdalar bilmiyorlar sanki 30 tane çovuk yapıyorlar.
 • mertmert1 yıl önce
  Bir Necaşi gerek.Yurekli idareciler sahip çıkın...
 • AlemdarAlemdar1 yıl önce
  Sayın,cumhurbaşkanımız,bu,aileye,sahip,çıksın,vallahi,evet,diyeceyim
 • SahinSahin1 yıl önce
  3 milyon Suriyeli yanında bir damlasınızbuyurunsizde gelin .
 • albatrosalbatros1 yıl önce
  bumu müslüman.
 • TARIKTARIK1 yıl önce
  Yani kazakistan turkiyenin ilk yillarinda halka zulum eden yonetim bicimini benimsemis bir an once ic islerine karisilmali ve gerekiyorsa halk orgutlenilmelidir....
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü