Çocuklarımızın sevinci ‘patlamasın’

Son günlerde balonların içine doldurulan yanıcı gazlar sebebiyle çocuklarımızın hayatı tehlikeye giriyor.

06 Kasım 2017 Pazartesi 13:03
Çocuklarımızın sevinci ‘patlamasın’

Birbirinden güzel renkleriyle çocukların vazgeçilmez eğlencelerinden biri de uçan balonlar. Fakat son günlerde balonların içine doldurulan yanıcı farklı gazlar sebebiyle çocuklarımızın hayatı tehlikeye giriyor.

‘Benim Balonlarım Vardı. Onları Kimler Aldı.’ 70’li yıllarda İBO’ya ait olan ve hafızalarımıza kazınan bu şarkı, son zamanlarda uçan balonlarda yaşanan tehlikeyi anlatıyor sanki. Balonlarımızı kimler alıyor elimizden? Bu sorunun cevabı merdiven altı imalathanelerde balonların içine helyum gazı yerine hidrojen gazı ile dolduran satıcılarda. Sebebi ise düşük maliyet.

HELYUM YERİNE HİDROJEN

Uçan balonlarda asıl kullanılması gereken gaz, helyum gazı. Helyum gazı renksiz, kokusuz ve havadan hafif olduğu için balonu rahatlıkla uçurabiliyor. Aynı zamanda yanıcı bir gaz olmaması sebebiyle tehlikesiz. Ancak helyum, pahalı bir gaz. Bu yüzden de merdiven altı satıcısının işine pek gelmiyor. Maliyetten kaçan satıcı helyum gazı yerine kullandığı hidrojen gazı ve karpit ile birçok çocuğun hayatını tehlikeye atıyor. Yanlış gaz kullanıldığından bomba gibi paylayan balonlar vücutta ciddi yanıklara sebebiyet veriyor.

5 TL UCUZ OLMASIN

Balonların içindeki gazı göremeyeceğimiz için bunu tek anlamanın yolu balonu yakmak! İçinde gerçek helyum gazı olan balon, yakılınca iğne ile dokunulmuş gibi sadece patlıyor. Fakat bunu denemek tabi ki tehlikeli, bu yüzden de yapılması gereken tek şey balon alacağınız yerlere ve mutlaka fiyatlarına dikkat etmek. 5 TL daha ucuz balon almak geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabiliyor.

KAMU SPOTU OLUŞTURULSUN

İstanbul Ticaret Odası, uçan balonlarda ortaya çıkan tehlikeyi önlemek için sektörel bir toplantı düzenledi.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanı Meral Karaaslan’ın başkanlık yaptığı toplantıda, İTO Kültür ve Spor Meslek Komitesi Meclis Üyesi Yusuf Andıç, İBB Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, helyum gazı üreticileri ve parti organizasyon firmaları yer aldı. Toplantıda, balon satan sokak satıcılarının ve mağazaların denetlenmesi gerektiği belirtilirken; kamu spotu yapılması yönündeki talep dile getirildi.

NELER YAPILABİLİR

Sokak satıcıları, çiçekçi ve simitçilere getirilen yeni standartlara tabii olmalı. Balonların gazı, müşterinin gözü önünde onaylı helyum gazı ile doldurulmalı.

Belediyeler, kullanılan gazlardan örnek alarak, test etmeli.

Vatandaşları ve çocukları uyaran kamu spotları hazırlanmalı.

Vatandaşın, balon alacağı dükkana barkod ve belge sorması teşvik edilmeli.

Haber Tarihi: 06 Kasım 2017 Pazartesi 13:03

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    16 Ekim 2018