CNN Donald Trump'ın Erdoğan'ı aramasını hazmedemedi

16 Nisan anayasa değişikliği halk oylamasından çıkan 'Evet' sonucunun ardından ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak tebrik etti. Türkiye'ye karşı yürütülen çirkin kampanyaların öncülüğünü yapan CNN, Trump'ın Erdoğan'ı aramasını hazmedemedi.

19 Nisan 2017 Çarşamba 11:02
CNN Donald Trump'ın Erdoğan'ı aramasını hazmedemedi

16 Nisan anayasa değişikliği referandumundan 'Evet' sonucunun çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik telefonları yağıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayan liderler arasında ABD Başkanı Donald Trump da var. Trump, referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak, tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile görüşmesinin ardından, "Olumlu sinyaller aldım" açıklamasını yapmıştı.

Referanduma gölge düşürmeye kalkıştı

Trump'ın daha önce "Siz yalan habersiniz" diyerek tepki gösterdiği CNN, iki lider arasındaki telefon görüşmesini hazmedemedi ve yine iş başına geçti. CNN, Trump-Erdoğan görüşmesiyle ilgili karalama kampanyası yaparak, "Görüşmede referandumdan ziyade, bölgesel konular ve NATO konuşuldu" iddiasına yer verdi. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Sanders'a dayandırılan haberde, "ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aramasının 'referandum zaferini' kutlamaktan çok, "NATO müttefiikliği ve Suriye konusunda görüşmek amacıyla" olduğu öne sürüldü.

Sanders, "ABD Başkanı bu halk oylaması sonucunda Türkiye'de demokrasinin geleceğinden kaygı duyuyor mu?" sorusuna da verdiği yanıtta, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'de demokrasinin gelişmesinden yana olduğunu belirtti ve "Telefon görüşmesinin amacı demokrasi konusunda cesaretsizlendirmek değildi tabii ki. Temel olarak Suriye gibi bazı konularda hangi alanlarda birlikte çalışacağımıza yönelikti" dedi.

Haber Tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba 11:02

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü