Ciner'e büyük şok

Enerji Bakanlığı, Ciner Grubu’nun işlettiği Silopi’deki Harbul Filonu’nu da kapsayan 7552 Hektar büyüklüğündeki maden sahasındaki üretimi durdurdu.

15 Kasım 2017 Çarşamba 10:30
Ciner'e büyük şok

SELİM YAZICI/ANKARA Enerji Bakanlığı, Ciner Grubu’nun işlettiği Silopi’deki Harbul Filonu’nu da kapsayan 7552 Hektar büyüklüğündeki IR: 2429 ruhsat numaralı maden sahasındaki üretim faaliyetlerini durdurdu.

Şırnak’ta geçtiğimiz ay 8 işçinin hayatını kaybettiği kaçak kömür ocağı faciasının ardından sektörde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Enerji Bakanlığı - Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM), daha önce yine benzer kazaların yaşandığı işletmeleri bulunan Ciner Grubu’nun Silopi’de asfaltit kömürü çıkardığı Harbul Filonu’nu da kapsayan IR: 2429 ruhsat numaralı maden sahasını işletmeye kapattı.

GEREKÇE ‘İŞ GÜVENLİĞİ’ Mİ?

Ciner Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Silopi Termik Santrali’ne hammadde tedarik edilen sahanın neden faaliyete kapatıldığının gerekçeleri öğrenilemezken, bakanlığın yeni maden kazaları yaşanmaması için böyle bir karar almış olabileceği belirtiliyor. Bölgeden alınan son haberlere göre ise, Ciner Grubu’nun işlettiği Harbul Filonu’nun yanı sıra bir başka şirketin işlettiği Üçkardeşler Filonu’nu da kapsayan ‘Faaliyet Yasağı’ kararına rağmen, üretim faaliyetleri henüz devam ediyor. MİGEM uzmanlarının tespitleri doğrultusunda alınan karar, söz konusu maden sahalarını ilgili firmalara rödovans usulüyle kiraya veren Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nu da (TKİ) yakından ilgilendiriyor.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 10:30

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    19 Ekim 2018