THY - Yeni Havalimanı Promosyon - Kıbrıs Bakü

Çin'den Türkiye hamlesi, İstanbul'da açıyorlar

Çin’in İstanbul Başkonsolosu Bo, Bank of China’nın İstanbul'da açacağı şube ile gövde gösterisi yapacağını açıkladı.

08 Kasım 2017 Çarşamba 09:05
Çin'den Türkiye hamlesi, İstanbul'da açıyorlar

Bu yılın başında 300 milyon dolarlık sermayeyi Türkiye’ye getiren Bank of China yakında İstanbul’da açacağı şubeyle Türkiye hamlesini başlatıyor.

DÜNYANIN 7. BÜYÜK BANKASI

Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu Qian Bo, küresel işlem hacminde dünyanın en büyük 7. bankası olan Bank Of China’nın İstanbul’da ilk şubesini açacağını söyledi. Bo ayrıca, İstanbul ile Çin’in Chongqing şehrinin kardeş şehir olmasını istediklerini de açıkladı.

2013’te Devlet Başkanı Xi Jinnping’in açıkladığı “Bir Kuşak, Bir Yol Projesi” kapsamında Batı’ya açılmayı hedefleyen Çin’in, İstanbul için iddialı planları var. 65 ülkede 3 milyar kişiyi ilgilendiren dev projenin Avrupa kıtasından önceki son durağı İstanbul, Çin tarafından çok önemseniyor. Çin projeye 1 trilyon dolarlık hükümet fonu ayırdı.

GEREKLİ BAŞVURULAR YAPILDI

Türkiye’ye 300 milyon dolar sermaye ile giren Bank Of China’nın, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na gerekli başvuruları yaptığını söyleyen Qian Bo, ilk şubenin Levent-Mecidiyeköy arasında olacağını söyledi.

ÇİNLİ TURİST SAYISI ARTACAK

Bo, “Ülkemiz doğru hamleler yaparak dünya ekonomisi ve küresel barışa katkıda bulunmayı amaçlıyor. İstanbul Başkonsolosluğu olarak bölgemizdeki belediyelerle temasları derinleştirdik. Pekin Belediyesi, Şanghay Valiliği ve Tibet Özerk Bölgesi Komitesi İstanbul’u ziyaret etti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü heyeti Shanghai’ya gitti. Çin’in Chongqing Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi kurmak istiyoruz. Geçen yıl İstanbul’a gelen 155 bin Çinli turistin 2018 de artacağını düşünüyoruz”dedi.

TÜRKİYE 2. BÜYÜK TİCARİ ORTAK

Çin’in Türkiye’nin ikinci büyük ticari ortağı olduğunu belirten Bo, “Pek çok Çin sermayeli firma, İstanbul’da iyi bir performans göstermekte. Çin ICBC Bankası, Türkiye Vakıfbank ve EXIM Bank’a finansman sağladı. Çin’in ZTE firması, NETAŞ Telekomünikasyon’un 100 milyon Amerikan dolarlık hissesini aldı. Power China, Avrasya bölgesinin merkezini İstanbul’a yerleştirdi. COSCO Shipping, Kumport Liman’ının yüzde 65’ini alarak limanın donanım, yazılım ve işleyiş kalitelerini yükseltti” dedi.

ÇİN İLE TÜRKİYE ARASINDA İLİŞKİLER GELİŞİYOR

Qian Bo, “Çin ile Türkiye arasındaki stratejik ilişkilerin geliştirilmesi, iki ülke halklarının temel çıkarlarına uygun. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dört kere biraraya geldi. İlişkilerin sağlıklı gelişmesi için fikir birliğine varıldı, ilişkilerin geleceği için stratejik rota çizildi. Başbakan Yardımcısı Wang Yang ve Liu Yandong Türkiye’yi ziyaret etti. Ziyaretler, Çin ile Türkiye arasındaki ticaret işbirliğinin derinleşmesine ve kültürel iletişime yön verdi. İki ülke dışişleri bakanları arasındaki görüşmeler, iki ülke liderlerinin ortak fikirlerini gerçekleştirmeye ivme kazandırdı” dedi.

Haber Tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba 09:05

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Ekim 2018