Çin'den Fetö'ye şok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir araya geldiği Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, “FETÖ konusunda adım attık, Türkiye’ye tehdit oluşturan hiçbir unsura ve yapılanmaya izin vermeyeceğiz, bu konuda Türkiye ile işbirliği içerisinde olacağız” dedi.

15 Mayıs 2017 Pazartesi 09:22
Çin'den Fetö'ye şok!

Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak üzere Çin’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkent Pekin’de, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping görüştü. Son dönemde dördüncü kez bir araya gelen Erdoğan ve Şi’nin 45 dakika süren görüşmesinde, ağırlıklı olarak ekonomik ilişkiler ele alındı. Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na Türkiye’nin desteğini önemsediklerini belirtilen Şi, Erdoğan’a zirveye katılımından dolayı teşekkürlerini iletti. Şi, FETÖ konusunda adım attıklarını ifade ederek, “Türkiye’ye tehdit oluşturan hiçbir unsura ve yapılanmaya izin vermeyeceğiz, bu konuda Türkiye ile iş birliği içerisinde olacağız” dedi.

BM’DE DESTEKLEDİK

FETÖ ile bağlantılı 3 sivil toplum kuruluşunun, Birleşmiş Milletlerdeki danışman statüsünün kaldırılmasıyla ilgili oylamada Çin’in Türkiye’ye destek verdiğini belirten Şi, bunu, Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesi bağlamında önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Terörle mücadele ve Suriye’nin de konuşulduğu görüşmede, bu meselenin siyasi geçiş süreciyle çözülebileceği, bunun için de Astana ve Cenevre süreçlerine destek verilmesi gerektiği vurgulandı. Görüşmede, Türkiye’de üçüncü nükleer santralin yapımı konusu da ele alındı. Bu sürecin hızlandırılması için tekrar irade beyan edilen görüşmede, müzakere sürecinin hızlandırılmasında da mutabık kalındı.

Haber Tarihi: 15 Mayıs 2017 Pazartesi 09:22

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü