Çınar Koleji yeni döneme hazır

1995 yılında 17 kişinin özel teşebbüsü ile kâr amacı güdülmeden kurulan Çınar Koleji, 21. yaşına 3.500’ü geçen öğrencisi ve başarılarıyla giriyor.

19 Eylül 2015 Cumartesi 22:16
Çınar Koleji yeni döneme hazır

Çınar Koleji’nin Kurucu Müdürü Veysel Kafalı yeni eğitim yılına daha güçlü ve azimli bir başlangıç yapacaklarını söyledi. Kafalı,’Mayıs ayından başlayarak ihtiyaç duyduğumuz öğretmenleri istihdam ettik.1 Eylül’den itibaren de Hizmet İçi Eğitimlerimize başladık. Hamdolsun, hem fiziki hem de eğitim kadromuzla yeni eğitim yılına hazırız'' mesajı verdi.

 


Yıllar önce eğitim dünyasına 225 öğrenciyle 'merhaba' diyen Çınar Ailesi şu anda 4 bine ulaşan öğrenci mevcudu ile kaliteli eğitimin smgesi haline geldi. İnsanın yaradılış gayesini bilen ahlaki yönden örnek insanların yetişmesine vesile olan bir kurum olarak anılmak istediklerini söyleyen Veysel Kafalı hizmetleriyle ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

 

Yeni eğitim-öğretim yılına nasıl hazırlandınız?

Mayıs ayından başlayarak ihtiyaç duyduğumuz öğretmenleri istihdam ettik.1 Eylül’den itibaren de Hizmet İçi Eğitimlerimiz devam başladı. Hamdolsun hem fiziken hem de eğitim kadromuz olarak psikoljik anlamda yeni eğitim yılına hazırız.

 


Çınar Kolejleri 2015-2016 eğitim – öğretim yılında hangi projeleriyle öne çıkacak?

Hava ne kadar soğuk olursa insan o kadar sıkı giyinir. Sokaklarda çocuklarımızı kötülüğe sevk eden çok güçlü faktörler var. O sebeple, öğrencilerimizi ahlaki ve manevi anlamda şimdiye kadar olduğundan daha iyi kuşatmaya çalışacağız. Akademik eğitimi de hayatla bütünleştirerek vereceğiz inşallah.

 


Veliler ve öğrenciler yeni döneme nasıl başlamalı?

Velilerimiz, çocuklarına değer vermeli ve onları çok iyi motive etmeli. Öğrencilerimiz de kendilerine hedef koyarak zamanlarını çok planlı ve verimli kullanmalı.

Yeni dönemde çocuğunu Çınar'a kayıt yaptırmak isteyenler sizi neden tercih etmeli? Bu çerçevede 5 temel ilkenizi sıralar mısınız?

Değerlerine bağlı, akademik anlamda başarılı, iyi derecede yabancı dil konuşabilen, sosyal ortamlarda kendini ifade edebilen özgüvenli ve mutlu çocuklar için okulumuz 20 yıldır eğitim öğretim hizmetine devam etmektedir.

Özel bir eğitim kurumu olarak şunları hedefliyoruz:

·Öğrencilerimiz herşeyden önce ahlaki değerlere sahip iyi insanlar olmalı,

·Akademik anlamda gelebileceği en iyi noktaya gelmeli,

·Pratiğe yönelik etkin bir yabancı dil eğitimi almalı,

·Çevresiyle barışık sosyal insanlar olmalı,

·Okulda aile yuvası sıcaklığında severek eğitim aldığı bir ortam bulmalı.

 

Öğretim anlayışınızda en temel farklılıklarınız neler?

İnsan, ruhu ve bedeniyle insandır. Kalbini doyuramadığınız insanın karnını doyursanız da o aç kalıyor. Biz, hem değerler eğitimi hem de akademik anlamda onları çok iyi kuşatmaya çalışıyoruz.

Eğitim kurumunuzun öğrenci kapasitesi nedir? Eylül 2015 itibariyle doluluk oranınız nedir?

Okullarımızda sınıflarımız maksimum 24 kişiliktir. Ancak mümkün olduğu kadar bu kapasitelerimizi tam doldurmamaya gayret ediyoruz. Bu nedenle de öğrenci alımlarında kampüslerimizin kapasitelerini yüzde yüz kullanmamaya dikkat ediyoruz.

Kampüslerimizdeki şuan itibariyle mevcut öğrenci sayılarını söyleyecek olursak;

Başakşehir Kampüsümüz 2.200 öğrenci kapasitesine sahip. İlkokul 600, ortaokulumuzda 600, Anadolu ve Fen Lisemizde de 700 yakın öğrencimiz bulunmakta. Bu kampüsümüzde yüzde yüzde 85 gibi bir kapasite kullanımı yapıyor, çocuklarımıza daha geniş ve ferah alanlar bırakıyoruz.

Büyükçekmece Kampüsümüzde ilkokulda 350, ortaokulumuzda 250, Anadolu ve Fen Lisemizde de 170’e yakın öğrencimiz bulunmakta. Burada da kampüs kapasitesinin yüzde 70’ini kullanıyoruz.

Çekmeköy İlköğretim Kampüsümüzde toplamda 550’e yakın öğrenci ile yüzde 70 civarında kapasite kullanıyoruz.

Çekmeköy Lise Kampüsümüzde toplamda 250’ye yakın öğrenci ile yine yüzde 70 civarında kapasite kullanmaktayız.

Malatya Kampüsümüz de 600’e yakın öğrencisi ile kapasitesinin yüzde 85’ine yakınını kullanıyor.

 


Burslu öğrenci kabul şartınız ve oranlarınız nedir?

1- Kendi bünyemizde gerçekleştirdiğimiz Seviye Tespit Sınavı sonucuna göre başarı kazanan öğrencilere yüzde 100’e kadar, TEOG sınavında öğrencinin gösterdiği başarı durumuna göre ulusal ve uluslararası düzeyde resmi yarışmalarda üstün başarı sağlamış öğrenciler için burs vermekteyiz.

 


Öğrencilere dönük merkez veya atölyeleriniz var mı?

Çınar Koleji olarak, öğrencilerimizi hayata hazırlamak için özel olarak tasarlanmış atölyelerden oluşan Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı Yaşam Becerileri Merkeziyle hizmet veriyoruz. Her birisi; öğrencilerimizin zihinsel, sosyal, bedensel, duygusal gelişimlerini destekleyen ve birbirinden farklı konseptlerde hazırlanmış olan bu atölyelerde, öğrencilerimizin, yetenek ve kabiliyetlerine uygun alanlarda çalışma yapabilmelerini sağlıyoruz. Eğitim dünyasına kazandırdığımız bu önemli projenin atölyelerinden bazıları; Hayal Atölyesi, Düşünme Becerileri Atölyesi, 112, Robotik, Gallery 3D, Çamur Ev, Rengârenk, Masal Evi, Legorobotik, Lego Kids, Mutfak Sanatları Atölyesi, Story Land, Deneyim Merkezi, Drama, Orkestra, Teksti l Tasarım Atölyesi, Mucitler Atölyesi, Ahşap ve Oyuncak Atölyesi. Ayrıca bu projemiz Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından özel olarak incelenmiş ve hakkında tez çalışması yapılmış bir konudur. Konu ile ilgili tez çalışmasında Türkiye’de benzeri olmadığı ve hatta Dünya’ya da örnek model bir uygulama olduğundan bahsedilmiştir.

 


Mehmet UFUK - egitimrehberi / 19 Eylül 2015