Çin ile İsrail serbest ticaret bölgesi kuracak

İki ülke, serbest ticaret bölgelerine ilişkin görüşmelerin hızlandırılması konusunda anlaştı.

20 Mart 2017 Pazartesi 18:13
Çin ile İsrail serbest ticaret bölgesi kuracak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, resmi ziyaret kapsamında geldiği Çin'de Başbakan Li Kıçiang ile bir araya geldi.

Çin Başbakanı Li, Netanyahu'yu, başkent Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda bulunan Büyük Halk Salonu'nda resmi törenle karşıladı.

İkili ve heyetler arası gerçekleşen görüşmelerde iki lider, bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Görüşmelerin ardından, Çin-İsrail Ekonomik ve Teknolojik İşbirliği Ortak Eylem Planı, Sivil Havacılık ve Ulaşım ve Çinli işçilerin İsrail'de geçici çalışması konularında 4 mutabakat zaptı imzalandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika İşleri Bölümü Genel Müdürü Dıng Li, imza töreni sonrası yaptığı açıklamada, iki ülkenin serbest ticaret bölgelerine yönelik görüşmeleri hızlandırma konusunda anlaştığını bildirdi.

İki ülkenin ilişkilerinin geleceği adına iyimser olduğunu belirten Dıng, Filistin konusunda, Pekin yönetimin herhangi bir ilgisinin bulunmadığını, Çin'in bu konunun Birleşmiş Milletler kararları ve uluslararası konsensüse göre erken bir zamanda çözülmesini görmek istediğini dile getirdi.

Dıng, iki tarafın yenilikçi ve kapsamlı ortaklık ilişkilerini daha ileri taşımak konusunda anlaştığını ve serbest ticaret bölgelerine ilişkin görüşmeleri hızlandırmak konusunda fikir birliğine vardığını kaydetti.

Dıng, Çin ve İsrail'in, ikili, bölgesel ve uluslararası ilişkilerde iş birliğini ve iletişimi güçlendirmeyi arzu ettiğini vurguladı.

Haber Tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi 18:13

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü