CIA harekete geçiyor! Özel merkezle izlenecek

Kuzey Kore ile tırmanan gerilim dinse de Amerikan dış istihbarat servisi özel bir birim kuruyor. Merkez, günde iki kez Başkan Trump'a rapor verecek.

11 Mayıs 2017 Perşembe 15:55
CIA harekete geçiyor! Özel merkezle izlenecek

ABD, nükleer savaşın eşiğine geldiği Kuzey Kore'yi abluka altına alıyor. Merkezi haber alma Teşkilatı (CIA), Kuzey Kore için özel merkez kuruyor.

Kore Görev Merkezi adı verilen birim, tehditlere odaklanacak ve teşkilata Kuzey Kore sorunuyla başa çıkmak için tam kaynak, güç ve yetki sağlayacak.

CIA, "Bu yeni Görev Merkezi, Kuzey Kore tehdidine karşı teşkilatta çalışan uzmanların deneyim ve yaratıcılıklarının tek çatı altında toplanmasını sağlayacak" açıklamasını yaptı.

CIA eski kıdemli analisti John Nixon, CNN'e yaptığı açıklamada merkezden istihbarat birimlerini ve ABD Başkanı Donald Trump yönetimini bilgilendirme amaçlı günde iki durum raporu hazırlamasının beklendiğini söyledi. Özel birimin istihbarat ve tüm ABD ulusal güvenlik unsurlarıyla yakından çalışacağına işaret eden Nixon, ileride Güney Amerika istihbaratıyla da önemli iş birlikleri yapılacağının altını çizdi.

Kuzey Kore, geçtiğimiz haftalarda CIA'in Kim Jong-un'a suikast çabasında olduğunu duyurmuştu. Resmi haber ajansı KCNA, CIA'in bir Kuzey Kore vatandaşına para ve uydu haberleşme ekipmanları sağladığını savunmuştu.

Günlerce restleşen Washington ve Pyongyang yönetimleri, birbirlerine savaş tehditleri savurmuştu. ABD'nin Kore Yarımadası açıklarına USS Carl Vinson uçak gemisinin başını çektiği savaş gemilerini göndermesiyle tırmanan gerilim, Nisan ayı içerisinde Kuzey Kore ordusunun yaptığı gövde gösterileriyle zirveye çıktı.

ABD uçak gemisini batırabileceğini açıklayan Pyongyang, nükleer silah kullanmaktan çekinmeyeceğini de ilan etmişti.

Amerikan B-1 bombardıman uçağı, bu ayın başında Kore Yarımadası üstünde uçut.u

İlk nükleer füze denemesini 2006'da yapan Kuzey Kore son aylarda peş peşe füze denemeleri gerçekleştirdi. 6 Mart fırlatılan dört balistik füze, denize düşmeden önce yaklaşık bin kilometre uçmuştu. Bu hamlenin ardından ABD müttefiki Güney Kore'ye Termal Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi'ni (THAAD) göndermişti.

Haber Tarihi: 11 Mayıs 2017 Perşembe 15:55

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü