CHP'li islam düşmanı Sera Kadıgil hakkında istenen ceza belli oldu

CHP’nin hukukçu bozuntusu ve İslam düşmanı Sera Kadıgil hakkında, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar sebebiyle yürütülen soruşturmada tamamlandı. Kadıgil hakkında, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” ve “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 7 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

14 Şubat 2017 Salı 13:20
CHP'li islam düşmanı Sera Kadıgil hakkında istenen ceza belli oldu

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle gözaltına alınan ve çıkarıldığı hakimlik tarafından serbest bırakılan CHP PM üyesi Saliha Sera Kadıgil hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe tarafından hazırlanan iddianamede “Şüphelinin paylaşımları her ne kadar 2010-2011 yıllarına ait olduğunu beyan ettiği anlaşılmış ise de bu paylaşımların Twitter isimli sosyal paylaşım sitesinde sosyal medyada gündeme gelene kadar durduğu, bu tarihe kadar suçların temadi ettiği (devam ettiği), şüphelinin televizyon programlarına konu olarak katılması ve sosyal paylaşım sitelerindeki paylaşımları nedeniyle kamuoyu tarafından tanınmaya ve ilgi çekmeye başladığı, bunun üzerine suça konu paylaşımların sosyal medyada yer aldı..” ifadeleri kullanıldı. 

CHP'li islam düşmanı Sera Kadıgil gözaltına alındı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcısı Umut Tepe tarafından hazırlanan iddianamede Kadıgil'in 2010 ve 2011 yıllarında attığı 4 tweet delil olarak yer aldı. Söz konusu tweetlerin suç teşkil ettiği düşüncesiyle soruşturmanın re'sen başlatıldığı hatırlatıldı.

TANINDIKTAN SONRA GÜNDEME GELDİ

İddianamede Kadıgil'in her ne kadar tweetleri 2010 ve 2011 yıllarında paylaşmış ise de sosyal medyada ve katıldığı programlar sonrası tanınmaya başlamasıyla birlikte suça konu tweetlerin sosyal medyada ve basında yeniden yer aldığı belirtildi. Söz konusu paylaşımlarda 'ezan' ve 'şehitler' hakkında atılan tweetlerin halkın büyük kesiminin benimsediği İslam dinine yönelik kutsal değerlere hakaret niteliğinde bulunduğu, Van depremine ilişkin yapılan paylaşımlarda ise bölge halkını ayrıştırarak aşağıladığı ve tahrik ettiği iddia edildi.

CHP'li İslam düşmanı hukukçudan küstah sözler

7 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Kadıgil'in bu nedenle 'Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' ve 'Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçlarından 1 yıl 10 ay 15 günden 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. 

Haber Tarihi: 14 Şubat 2017 Salı 13:20

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü