CHP'de ortalık karıştı! Böke'den hesap sorulacak

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke’nin "Meclis’ten çekiliriz" açıklaması partiyi karıştırdı.

21 Nisan 2017 Cuma 14:00
CHP'de ortalık karıştı! Böke'den hesap sorulacak

Referandum sonuçlarını hazmedemeyen CHP’den yapılan kontrolsüz açıklamalar parti içi çatlağa yol açtı. Özellikle CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke’nin kameralar karşısında "Meclis'ten çekilebiliriz" sözleri gerilimi tırmandırdı. Böke’nin Genel Başkanı'na ve partisinin yetkili organlarına danışmadan yaptığı açıklamaya tepki gösteren CHP'li birçok vekil, duyulan rahatsızlığı Kılıçdaroğlu ile paylaşarak konunun değerlendirilmesini istedi. Bu yöndeki taleplerin yükselmesi üzerine, Parti Genel Merkezi'nde yarın saat 14.00'de kapalı grup toplantısı yapılmasına karar verildi. 

Böke yarın hesap verecek 

Akşam'ın ulaştığı kaynaklar, "Meclis’ten çekilebiliriz" açıklaması üzerine partililerin Böke’ye "çekilmek nereden çıktı" diye tepki gösterdiklerini vurguladılar. Böke'nin, yarın yapılacak kapalı grup toplantısında eleştirilere ne yanıt vereceği merak ediliyor. Toplantıda ayrıca, CHP'nin "Referandumun iptali" talebiyle yaptığı başvuru üzerine YSK tarafından verilen "ret" kararı ve bundan sonra izlenecek yol haritası da değerlendirilecek. 

Kılıçdaroğlu: Meclis'ten neden çekilelim 

CHP'yi Meclis'e milletin gönderdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Meclis'i terk etmeyeceklerini belirterek ‘hayır’cıları yine sokağa çağırdı.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), 16 Nisan referandumunun ardından dün Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Önce sine-i millet açıklaması yapan parti 2 saat sonra kararından vazgeçti. 

Öneri reddedildi ama...

Toplantıda, referandum sürecinde atılacak adımlar masaya yatırıldı. Basına kapalı olarak yapılan toplantıda, edinilen bilgiye göre bazı parti yöneticileri Sine-i Millet’e gidilmesini önerirken, “O nasıl olacak” diyerek tepki gösteren Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, MYK’nın bu görüşe karşı çıktığı ve önerinin reddedildiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu çıkan tartışmalar sonrası şu açıklamada bulundu: 

Sokak çağrısı yaptı

Meclis’ten neden çekilelim. Bizi millet gönderdi. 50 milyon kişinin oyu var. Bunların hesabını soracağız. Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz. Netice alamazsak AİHM'e kadar taşırız. Hukuku önemseyen herkesin YSK kararını protesto etmek hakkıdır. 

YSK Başkanı'ndan CHP'ye net yanıt: Ben siyasi değilim!

YSK Başkanı Sadi Güven, referandumun iptali başvurularının reddedilmesi üzerine CHP tarafından kurul hakkında yapılan eleştirilerle ilgili, "Ben siyasi değilim, hakimim. Cevap vermeyeceğim" şeklinde konuştu. 

'Güroymak' örneği gerçek dışı

Bağımsız denetçi İsmail Taşpınar, Kılıçdaroğlu'nun, partisinin grup toplantısında anlattığı, AYM’nin 2014'teki Bitlis'in Güroymak ilçesindeki seçimlerde mühürsüz oy pusulalarını geçersiz saydığı yönündeki kararın Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının seçimine ait bireysel başvurusu olduğunu, bunun da o dönem zaten reddedildiğini söyledi. Taşpınar, “Duyunca çok şaşırdım" dedi.

Yeni dönem yeni tüzük

TBMM Ekim'deki yeni yasama yılına, Anayasa değişikliğine uyumlu yeni tüzükle başlayacak. 6 ayda tamamlanacak olan değişikliklerin, uyum düzenlemesi ile sınırlı kalmayacağı, Meclis faaliyetlerinin daha aktif hale getirilmesine ilişkin düzenlemeler de yapılacağı öğrenildi. 

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 14:00

YORUM YAZ

 • besim alkanlıbesim alkanlı1 yıl önce
  kendisinin hiristiyan olduğunu zannediyorum hafızam beni yanıltmıyorsa,selin sayek böke denilen bu kadın bence haclıların maşasıdır ve onunla ilğili devlet büyüklerimizin gereğini yapmasını bekliyoruz ve umuyoruz.
 • mniksekmniksek1 yıl önce
  KILIÇDAROĞLU EMSAL TEŞKİL EDECEK DİYE ANAYA MAHKEMESİ TARAFINDAN VERİLMEMİŞ BİR KARARI AÇIKLADI, ONUN HESABINI KİM VERECEK, KILIÇDAROĞLU'DA KENDİSİNİ YANILTTIKLARI İÇİN DANIŞMANLARINDAN HESAP SORSUN, CHP KENDİNİ BOŞA KÜÇÜK DÜŞÜRÜYOR BU MİLLET MİLLİ OLMAYAN DAVALAR İÇİN SOKAĞA ÇIKMAZ, ŞAYET ÇIKARLARSA 2019 SEÇİMLERİ İÇİN RAKİPLERİNE BÜYÜK KOZ VERMİŞ OLURLAR,
 • BoranBoran1 yıl önce
  Kimin ne dediği ne yaptığı belli olmayan partimi pırtımı şunlar gelipte memleket yönetecek ha iki günde batırırlar ne idüğü belirsizler
 • Hadi OrdanHadi Ordan1 yıl önce
  Siz kimsiniz ki selin'e hesap soracaginizi saniyorsunuz, ondaki bağlantı CIA ajanı sezgin'de yok.
 • zaferzafer1 yıl önce
  Çekilemezler O zaman milyonluk telefon faturalarını kim ödeyecek
 • eminemin1 yıl önce
  bu adamlar yıllardan beri siyasetle uğraşıyor fakat sıradan insanlar seviyesinde dahi siyasetten anlamıyor. "sine-i millet" öyle bir seçenektir ki, ya hiç telaffuz edilmeyecek, edilirse de yerine getirilecek. aksi halde itiraz ettiğiniz durumun abartılacak bir şey olmadığı mesajını vermiş olursunuz! CHP de hızını alamayarak bu hamakati sergilemiştir, şov peşinde olduğunu ispatlamıştır.
 • kiowakiowa1 yıl önce
  böke din ve devlet düşmanıdır, terör yandaşıdır, cehapa nin şimdiki vekillerinini
 • misafirmisafir1 yıl önce
  böke ağzını doldura doldura yapılacak eylemlerin içinde meclisten çekilmek de var dedi,bu eylemden genel merkezin haberi yokmuş,tahmin edildiği gibi chp de bazılarının bazılarından habersiz bazı mahfillerden talimat alarak beyanatlarda bulunduğu aşikar değilmi,biri çıkıyor kamu malına içindeki canları düşünmeden molotof atanların önünde elinde çeket eylemde bulunuyor,devletin güvenlik mensuplarına hakaret ediyor,yahu bunlar halktan oy alarak meclise giren insanlar,ey millet hayırcılar oyunuzun nereye gittiğini görün bu ülke hepimizin, uyanın
 • FaikFaik1 yıl önce
  Size matematik öğreten öğretmen çatır çatır çatlamıştır biri ikiden büyük gören şaşı beyinli penguen ayaklı deve kuşları sizi bir birinizi yiyin halkı karıştırmayın
 • abdoabdo1 yıl önce
  boke içimizdeki vatanı çok sever yahudilerin adamıdır. kimse hesap soramaz. keMAL bile soramaz
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü