CHP, YSK'ya belge gösteremedi!

16 Nisan'da yenilince referandumun iptalini isteyen CHP’nin, usûlsüzlüğe ilişkin olarak YSK’ya hiçbir belge ve tutanak sunamadığı ortaya çıktı.

21 Nisan 2017 Cuma 09:53
CHP, YSK'ya belge gösteremedi!

16 Nisan'da yenilince referandumun iptalini isteyen CHP’nin, usûlsüzlüğe ilişkin olarak YSK’ya hiçbir belge ve tutanak sunamadığı ortaya çıktı. YSK da kanıt olmayınca 4 saat süren toplantı sonucunda başvuruyu reddetti.

HİÇBİR BELGE SUNAMADILAR

16 Nisan referandumunda 167 bin sandığın güvenliği için 300 bini aşkın kişiyi görevlendiren CHP, milletin cumhurbaşkanlığı sistemine ‘Evet’ dediğini görünce çamura yattı. Sandıklara bakan yüzbinlerce partiliye rağmen referandumu ‘şaibeli’ göstermeye çalışan ana muhalefet, içinde CHP’lilerin de bulunduğu sandık kurullarının bazı zarflara mühür vurmayı unutmasını diline dolayarak “Seçimler iptal edilsin” yaygarası kopardı. Milletin 1 milyon 300 bin oy farkıyla kabul ettiği yeni anayasaya karşı ‘sokak çağrısı’ yaparak halkı provoke eden CHP, referandumun iptali için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. CHP ile birlikte HDP ve Vatan Partisi’nin de başvurularını değerlendiren YSK, iptal taleplerini 1’e karşı 10 oyla reddetti.

SANDIK GÖREVLİLERİ UZAYDAN MI GELDİ?

Dilekçede belirttiği iddialara ilişkin herhangi bir kanıt sunamayan CHP, halk oylamasının iptalini gerektirecek belge, bilgi ya da tutanak getiremedi. Her sandık için teslim edilen oy pusulalarında eksiklikler olduğunu ve mühürsüz oyların da ‘sahte oy’ anlamına geldiğini ileri süren ‘Hayır’ cephesi, sandık kurullarında görevli CHP’lilerin tutanaktaki imzalarına bir cevap veremedi. Hiçbir belge ve delile dayanmayan itirazlar, YSK tarafından kesin olarak reddedildi. Kararın ardından CHP’nin ‘yeni bir referandum’ hayalleri de suya düştü. Verilen karara rağmen demokratik süreci sabote etmekte ısrarlı görünen ana muhalefet, ‘her türlü yargı denetimi dışında bulunan’ YSK’nın kararını Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götürmeye hazırlanıyor. Ancak AYM’nin bu konuda daha önce verdiği kararlar, CHP’nin başını çektiği cephenin yeni bir hayal kırıklığı yaşayacağını gösteriyor.

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 09:53

YORUM YAZ

 • eminemin11 ay önce
  Seçim günü oy sayımı yapılacakken Denizli Buldan'daFehmi Mehmet Şükriye Erensoy ortaokuluna gittim. Kapıda bekleyen polis ve okul müdürü neden geldin diye sordu, oy sayımını izlemek istiyorum dedim, yetkili misin falan dediler, hayır sadece izleyeceğim dedim. polis memuru seçim kurulunu aradı, ve "sınıftan içeriye giremezsin" dedi. Oylar sayılmaya başlamadan önce müdür, sayım yapılacak sınıfın kapısına masa koydu, içeri giremeyelim diye. bu yaptıkları "açık tasnif" ilkesine tamamen aykırıydı ve o sandıktan 97 evet, 208 hayır çıktı!
 • arifarif11 ay önce
  geçen seçimlerde diyarbakırda yaşlı dede ile ninenin oyunu kullanan hdpli itlere bir şeyler de söyleseydi ya bu chp madem samimi, bu ülkede oy falan anca chp çalar, ne de olsa geçmiş yıllardan tek parti dönemlerinden baya tecrübeliler!!
 • kemalkemal11 ay önce
  Tipe bak ağızına geleni say derler ya işte öyle bir tip kılıçdaroğlu.
 • termin13805979termin1380597911 ay önce
  1. delil yapma,,, yalan ve buna inanlar... 2. belgelendirme, yalanı doğru gösteren gazeteleri... 3. de bunana inanlarla.. birlikte kendileride inanmaya başlaması,,
 • mniksekmniksek11 ay önce
  YSK'YA HER HANGİ BİR BELGE SUNAMAYAN CHP,AYM NE OLMAYAN HANGİ BELGEYİ SUNACAK, MERAK EDİYORUM, DENİZ BAYKAL NET KONUŞTU, İLK DEFA DOĞRU BİR ŞEY SÖYLEDİ, ŞİMDİ DEMOKRATİK TEAMMÜLLER NEYİ GEREKTİRİYORSA UYACAĞIZ, 2019 DA MAÇIN İKİNCİ YARISINA DAHA GÜÇLÜ ÇIKACAZ, BU İLK YARI BU MAÇIN İKİNCİ YARISINI UNUTMAYALIM DEDİ..
 • İ.Hakkı gönül.İ.Hakkı gönül.11 ay önce
  Katranı kaynatsan olmazki şeker Yüzün sümkürdüğüm yüzüne tükürdüğüm CJP cinsine İnönüye Çeker 27 mayısçılara 1980 ci lere ve 28 şubatçı Askeri generallere paşalara Atatürklerine çekerler.Tüüh size yuuh size.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018