CHP gençlere güvenmiyor

2011 seçimlerinde 29 yaşındayken milletvekili seçilen AK Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde yer alan 18 yaş gençlere seçilme hakkına karşı çıkan CHP’nin gençlere güvenmediğini söyledi. Muş, “Geleceği beklemeyeceğiz, gençlerden bugün de istifa edeceğiz” dedi

04 Mart 2017 Cumartesi 08:17
CHP gençlere güvenmiyor

Anayasa değişikliğinin halka gitmesine karşı çıkan ve milletten korkan CHP, gençlerden ve onların siyasette var olmasından da korktuğunu ifade eden AK Parti milletvekili Mehmet Muş, “Millete güvenmeyen CHP, gençlere de güvenmemektedir” dedi. 2011 seçimlerinden 29 yaşındayken milletvekili seçilen AK Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı Sisteminde yer alan 18 yaş gençlere seçilme hakkını Yeni Şafak'a değerlendirdi.

SEÇEBİLEN SEÇİLEBİLİR

Düzenlemenin demokratik açıdan bir gereklilik olduğunu vurgulayan Muş, “18-25 yaş arasında bir bireye 'Senin seçme hakkın var fakat seçilme hakkın yok' demek demokratik ilkeler açısından bir çelişkiyi barındırmaktadır. Seçme ehliyeti olan birinin seçilme ehliyeti de olmalıdır. Kaldı ki mantıki açıdan meseleyi ele aldığımızda da, ülke yönetimini belirlemek için yapılan seçme faaliyetinin, seçilmeden daha önemsiz olduğunu iddia edemeyiz” dedi.

GENÇLERE HEP GÜVENDİK

Meselenin bir diğer boyutunun Türkiye'nin gençlerine güvenmesi ile ilgili olduğunu vurgulayan Muş, “Biz AK Parti iktidarı olarak gençlerimize hep güvendik ve güvenmeye devam edeceğiz. Hani hep ifade edilen klişe bir söz vardır ya; 'Gençlerimiz geleceğimizin teminatıdır' diye. İşte biz geleceği beklemeyeceğiz, gençlerimizden bugün de istifade edeceğiz. Çünkü daha güçlü bir Türkiye için genç beyinlere ihtiyacımız var' diye konuştu. “Bu ülkede, düşünen, sorgulayan, yeni fikirler üreten, dinamik ve eğitimli büyük bir genç nüfus var” diyen Muş, “Türkiye'de 19 ile 24 yaşları arasında 8 milyona yakın bir nüfus mevcut. Şimdi böyle genç bir nüfusun içerisinden çıkacak bazı genç beyinlerin yeni fikirlerle Meclis'e katkı sunmasından kim niye rahatsız olur anlamış değilim” ifadelerini kullandı.

AVRUPA ÖRNEKLERİ VAR

Dünyadan da örnekler veren Muş, şunları söyledi: “Gelişmiş olan 51 ülkede seçilme yaşının 18 olduğunu görmekteyiz. Bunların içerisinde İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Danimarka, Kanada gibi birçok ülke var. AK Parti olarak bugüne kadar hep, gençliğin dinamizmi ile tecrübeyi bir potada eriterek siyaset yaptık. Parti kadrolarımıza baktığınızda “tecrübe” ile “genç beyinleri” bir arada tuttuğumuzu görürsünüz.

O MADDEYE RET VERDİLER

Anayasa değişikliğinin halka gitmesine karşı çıkan ve milletten korkan CHP, gençlerden ve onların siyasette var olmasından da korkmaktadır. Yani millete güvenmeyen CHP, gençlere de güvenmemektedir. Hatırlarsanız mecliste 18-25 yaş arası gençlerimize seçilme hakkı tanıyan o maddeye de ret oyu vermişlerdi.”


(Yeni Şafak)
Haber Tarihi: 04 Mart 2017 Cumartesi 08:17

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü