THY- Euroleague

Cezalı 'Uber' kazanırken taksiciler zarar ediyor

Son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan mobil taksi uygulaması Uber'in taksicileri mağdur ettiği ve Türk ekonomisini zarara uğrattığı iddia edildi

07 Aralık 2017 Perşembe 12:26
Cezalı 'Uber' kazanırken taksiciler zarar ediyor

2009 yılında uluslararası bir ulaşım şebekesi olarak ABD’nin San Francisco kentinde kurulan UBER, bugüne kadar kullanıldığı tüm ülkelerde tartışma konusu oldu. Birçok ülkede yasaklanan uygulamayla ilgili mağduriyetler Türkiye’de taksici esnafına da yansıdı. Uber’e cezai işlem uygulansa da şirket hizmete devam ediyor.

‘KORSAN TAKSİ’ MUAMELESİ

Emniyet Genel Müdürlüğü, geçen yıl tüm Türkiye’deki Emniyet Müdürlüklerine gönderdiği talimatla birlikte Uber’i ‘korsan taksi’ kabul ederek gerekli cezaların kesilmesini istedi. O günden sonra Uber’le çalışan şoförlere 2628 TL, müşterilere de 292 TL ceza kesilmeye başlandı. Sadece 2017 yılında Uber sistemiyle yolcu taşıyan 2873 araç sahibine ve bir o kadar da Uber müşterisine ceza kesildi. Söz konusu cezaların Uber tarafından ödendiği iddia edilse de kısa bir süre sonra bu cezaların ödenmediği dile getirilmişti.

MUHATAP BULUNAMIYOR

Türkiye’de Uber’e ait bir merkez ve şube bulunmamakla birlikte vergilendirilmiş bir şirket de yok. Bu nedenle Maliye Bakanlığı, ne Türkiye’de ne de ABD ve Hollanda’daki Uber’in merkezlerine işlem yapabiliyor. Türkiye’de Uber adına hareket eden şirket de sadece danışmanlık hizmeti verdiklerini ifade ederek hiçbir sorumluluğu kabul etmiyor. Konuyla ilgili sorularımızı cevaplamayan Uber Türkiye, görüşme talebimize de henüz olumlu bir cevap vermedi.

ÜCRETİN YÜZDE 20'Sİ YURT DIŞINA ÇIKIYOR

 

Daha ucuz ve kaliteli bir hizmet iddiasıyla hareket eden Uber’den ulaşım hizmeti almak isteyen vatandaşlar, cep telefonu uygulaması üzerinden kredi kartıyla ödeme yaparak, söz konusu ücretin yurtdışına çıkmasını sağlıyor. Her hizmetten yüzde 20 komisyon alan Uber, geri kalan kısmı araç sahiplerine yolluyor. Bu noktada Uber kazandığı ücreti vergilendirmiyor. Böylece Türk ekonomisi büyük bir zarara uğratılmış oluyor.

UBER’İ BİTİRECEĞİZ

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, “Uber’in Türkiye’de yasal bir izni yok ve tamamen bir Amerikan küstahlığı sergiliyorlar. Bu noktada en çok taksici esnafı ve plaka sahipleri mağdur ediliyor. Kapatılması için gerekli davalar açıldı ama Uber hiçbir şeyi kabul etmiyor. Aynı zamanda Maliye 16 trilyon ceza kesecek ama muhatap bulamıyor. Uber’le çalışan araç sahibi şoförler de kesilen cezalardan dolayı iyice mağdur olmaya başladı. Artık ‘huzur istiyoruz, kaçak göçek bir iş yapmak istemiyoruz’ diyorlar. Muhakkak bitecekler...” dedi.

Başınıza kötü bir şey gelirse bunu ispatlayamazsınız

Uber’in güvenli olmadığını dile getiren Uğur, ‘’Uber’deki şoförlerin kim olduğu bilinmiyor. En ufak bir hırsızlık ve taciz olayında bunu ispatlamanız neredeyse imkansız. Uber’i dava ettiğinizde karşınızda onlarca avukat bulacaksınız ve ‘kesinlikle bizle alakası yok’ diye bir savunmayla karşılaşacaksınız. Özellikle Uber, Türkiye piyasasına girdiğinden beri taksilerle ilgili yalan ve olumsuz haberler, medyada ciddi bir şekilde abartılmaya başlandı. Biz de bu olumsuzlukların önüne geçmek ve taksileri daha güvenilir hale getirmek için teknolojinin de desteğini yanımıza alarak, sağlık sorunları olanları ve sabıkalıları taksilerin dışına itecek bir sistem geliştirmeye çalışıyoruz” dedi ve “Önce vergi ödesin sonra taksi plakası üzerinden hizmet versin” çağrısı yaptı.

Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 12:26

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    23 Ekim 2018