Çetin Doğan: 28 Şubat aynı Ergenekon ve Balyoz gibi...

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde sanıklar, müştekiler ile taraf avukatlarının katıldığı duruşmada, eski Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, cumhuriyet savcısının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yaptı. 28 Şubat'ın aktörlerinden Doğan, yaptığı savunmada 28 Şubat'ın aynı Ergenekon ve Balyoz davaları gibi 'kumpas' olduğunu söyledi.

14 Şubat 2018 Çarşamba 15:51
Çetin Doğan: 28 Şubat aynı Ergenekon ve Balyoz gibi...

Sanık Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, celse arasında verdikleri dilekçede, müvekkilinin savunmasını oturarak ve barkovizyon eşliğinde yapmasını istediklerini belirtti. Gerekli teknik çalışmaları hazırladıklarını kaydeden Ersöz, taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy, dava konusu suçla ilgili iddiaları göz önüne bulundurarak, sanık savunmasının sözlü ya da yazılı da yapılabileceğini hatırlattı. Yiğitsoy, talebin reddine karar verildiğini ifade etti.

Tüm sanık ve tanıklarda olduğu gibi savunmanın ayakta yapılması zorunluluğu bulunmadığını dile getiren Yiğitsoy, Doğan'ın da savunmasını istediği şekilde yapabileceğini söyledi.

Savunmasına ayakta yapmaya başlayan Doğan, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Hanifi Yıldırım'ın, 21 Aralık 2017'de açıkladığı esas hakkındaki mütalaasının celsesine katılamadığını belirtti. Doğan, "FETÖ'nün darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski savcı Mustafa Bilgili'nin hazırladığı iddianameyi esas alıp savunmalarımızı yok sayması gerçekten üzücü olmuştur." dedi.

Delillerin huzurda tartışılması gerektiğini ancak zaman kısıtlaması yönünden tartışılamadığını düşündüğünü dile getiren Doğan, 28 Şubat davasının, Balyoz ve Ergenekon gibi kumpas davası olduğunu öne sürdü.

"Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deposundan Genelkurmay antetli boş bir CD'nin çalınarak sahte belge ve delillerle beraber asıl belgelerin de yüklendiğini" ileri süren Doğan, "Bu CD'deki belgelerin tamamının gerçek olduğu izlenimi oluşturulmaya çalışıldı. Balyoz'da Mehmet Baransu'nun oynadığı rolü, burada FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle TSK'dan ihraç edilen Tamer Tatar üstlendi. Daha önce davaya bakan 6 savcı ve 12 hakimin çoğu ya ihraç ya tutuklu ya da firaridir." şeklinde savunma yaptı.

Davaya ilişkin delillerin önemli bir kısmının üzerinde oynama yapılan resmi belgelerden oluşturulduğunu savunan Çetin Doğan, eski Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse ve savcı Mustafa Bilgili arasındaki yazışmaları örnek gösterdi.

Söz konusu belgelerin kayıtsız ve fotokopi olduğunu iddia eden Doğan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 1997'de Genelkurmay Başkanlığından talep ettiği yazılara "İrtica Konusunda Alınacak Tedbirler" başlıklı bir yazının da eklendiğini ancak bu belgenin sahte olduğunu savundu.

Bu belgelerin içeriklerine ilişkin bilgi veren Doğan, "Söz konusu belgedeki yazı, aslında bir konuşma için hazırlanmış bir metindir. Dikkatli bakıldığında belgedeki tarih ile Batı Çalışma Grubunun kuruluş tarihi arasındaki farklılık görülecektir. Bu da belgenin gerçeği yansıtmadığını ortaya koymaktadır." ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi: 14 Şubat 2018 Çarşamba 15:51

YORUM YAZ

 • mehmet önenmehmet önen6 gün önce
  gözleri yilaninkine benziyor
 • kalelikaleli6 gün önce
  ne dediğinizi ne dümenler döndüğünü bilmiyor değiliz sizin derdiniz ülke güvenliği değil iktidarı yıkmak idi.bunu bilmeyen varsa çok saftır. o zamanki söylemleriniz aklımızda.işiniz gücünüzü iktidarı düşürmeye gücünüzü kendi kendinize uydurduğunuz irticaya sarfetmekten başka bir icratınız mı vardı?yoktu.sizin gibiler yüzünden halen kendimize gelmiş değiliz.
 • TurgutTurgut7 gün önce
  bunlarin yani 28 subatcilarin ipi ile fetonun ipi ayni elde.... bunlar muslumanlara basortusu ve inaclari icin baski yapmasaydi, feto efrafina adam toplayamazdi.. yani baskilarla fetonun ekmegine yag surduler.. bcg yi kim destekledi... israil ve abd.. fetoyu kim destekledi yine israil ve abd.. bunlar simdi kalkmis kendilerini sutten cikmis ak kasik goruyor.. bunlara verilmesi icabeden en agir ceza verilmeli ki, bir daha bu milleti ayristirmasin ve feto gibi sinsilerin ekmegine yag surmesinler..
 • HamidoHamido7 gün önce
  Evet Mustafa kardeş . Artık eskiden olduğu gibi Türk derin devleti pkk desteklemeyin ce abd kafiri desteklemek zorunda kaldı.
 • mustafamustafa7 gün önce
  Bu herifler, Türk ordusuna komuta etmiş. Terörün neden bitirilmediği çok açık. Bu tipler türke değil yahudiye hristiyana hizmet eder. Emeki maaşları ve rütbeleri geri alınsın. çünkü buna layık değiller
 • OsmanlıOsmanlı7 gün önce
  .... Tabi bu darbe girişimindebulunan köpeklerin girişimi sizin gibi başka görüştendarbeci çitlerin ekmeğine yağ sürdü. İt oğlu it seni. Hamuduyla götürdüğün paralar sana kefen olsun inşallah. Ermeni dölü seni.
 • Ali RüzgarAli Rüzgar7 gün önce
  Şerefsiz haysiyetsiz herif-ler, kuyrukları sıkıştımı hemen yalana baş vuruyorlar. O günleri yaşamadık mı? her gün çıkıp hükümeti sıkıştırmak için açıklamalar yapıyordunuz. Ağzınızdan çıkan laflar da mı? kumpas. Aşağılık yalancılar.
 • LütfiLütfi7 gün önce
  İRTİCA ADI ALTINDA ZULMEDEN BU ADAMLAR YARGILANMALIDIR.FİYASKO DEMELERİNE RAĞMEN O DÖNEMDE KİMLERİN SESLERİ ÇIKIYORDU.BAŞBAKANLARI BİLE AZARLAYANLAR KİMLERDİ.
 • Yalım zorallar Yalım zorallar 7 gün önce
  28 Şubat kumpasmış. Hadi oradan pis bunak.Sizinde feto ve fetöcü namussuz şerefsizlerden hiç bir farkınız yoktur ALLAH (cc) siz ve sizin gibilerin belasını versin. İsrail ve abd köpekleri
 • AliAltun AliAltun 7 gün önce
  Reis idamı getir artık
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 20.02.2018