Çavuşoğlu'ndan Avrupa'ya: Sizi yönetmesini de biliriz!

Alanya'da konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'biz gerekirse çıkarız dağlara keçi güderiz, gerekirse Avrupa'ya ders veririz, onları da yönetmesini biliriz' dedi.

17 Mart 2017 Cuma 23:44
Çavuşoğlu'ndan Avrupa'ya: Sizi yönetmesini de biliriz!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın Alanya İlçesi’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve ilçenin dağlık bölgelerini birbirine bağlayan Akköprü’nün açılış törenine katıldı.

Burada bir konuşma yapan Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa ülkelerinin ‘evet’ karşıtı kampanyalar yürüttüğünü belirterek, “Ama 16 Nisan’da benim vatandaşlarım bu küstahlara en güzel cevabı verecek. Osmanlı tokadını göndereceğiz” dedi. 

"DAĞLARDA KEÇİ GÜDER, AVRUPA’YI YÖNETMESİNİ DE BİLİRİZ"

Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin hizmet binasının açılışını yaptı. Burada da esnafa seslenen Bakan Çavuşoğlu, son dönemde bazı Avrupa ülkeleriyle yaşanan sorunlara değinerek, “Biz gerekirse çıkarız dağlara koyun keçi güderiz, gerekirse Avrupa’ya ders de veririz, onları da yönetmesini biliriz” diye konuştu.

VİZE SERBESTLİĞİ UYGULANMAZSA GERİ KABUL VE GÖÇ ANLAŞMASI DA UYGULANMAZ

İnsanların önündeki engelleri kaldırmak, hayatı kolaylaştırmak gerektiğine değinen Bakan Çavuşoğlu, “Sadece THY’nin uçması değil. Bugün gururumuz dünyadaki destinasyon çeşitliliği açısından THY birinci sırada ama, vizelerin kaldırılması önemli. AB ile vize serbestliği konusunda rahat bir ortam değil, maalesef sorunlu bir süreci yaşıyoruz. Bunun da sebebi AB, bunu da açıkça söylemem lazım ama, yine de mücadelemizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreçte bakalım ne olacak, ne göreceğiz. AB vize serbestliğini uygulamazsa birbirine bağlı üç anlaşmamız var. Geri kabul ve göç anlaşması, o zaman diğer iki anlaşma da tabi doğal olarak uygulanmaz. Bu bir tehdit ya da blöf değildir. Anlaşmanın doğasıdır. Üç anlaşma birlikte uygulanacak diye kendi aramızda mutabakat sağladık ama, biz hep olur tarafından bakıyoruz. Bakalım ne olacak hep beraber göreceğiz, mücadeleyi de sürdüreceğiz” diye konuştu. 

AVRUPA’DA AŞIRI AKIMLAR YÜKSELİYOR

Türkiye’nin BM çatısı altında İspanya ile birlikte eşbaşkanlığı görevini yürüttüğü medeniyetler ittifakına bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Maalesef Avrupa ve ötesinde her türlü aşırı akımlar giderek yükseliyor. Hatta çok tehlikeli boyutlara geldi. AB ile ilişkilerimizi her zaman sıcak tutmak için azami gayret sarfettik ama AB’nin bizimle ilgili net bir kararı yok. Her ne kadar tam üyelik için müzakerelere başlasak ve anlaşma imzalasak da uzun zamandır AB içindeki önemli ülkeler, hele hele AB’nin onlar için kurulduğu Fransa, Almanya gibi ülkelerin Türkiye’nin AB üyeliğine ciddi karşı çıkışlarını gördük” şeklinde konuştu. 

Haber Tarihi: 17 Mart 2017 Cuma 23:44

YORUM YAZ

 • ş.girgin ş.girgin 1 yıl önce
  sayınçavuşoğlu bu sözlerle nereye kadar gideceksiniz.diplomasi bumu devlet adamlığı bu mu.olmuyor.bu lafları sonradan unutup durumu düzeltmek için her türlü eğilip bükülme durumlarına girmeyin.siz devlet idare ediyorsunuz.bu işin sonu nereye gider memlekete yazık oluyor.bu ülke haklarını savunmak değil.....
 • HakHak1 yıl önce
  Yaw he he ülkeyi nasıl yönettiğiniz ortada şimdide avrupayı mı batıracaksınız?Gerçi orda size at edeceknatomücahidi pek yok. :)))))) =
 • Cemil nadir özgünCemil nadir özgün1 yıl önce
  Zaten Dışislerinide ....dan farklı yönetmiyorsun Daa Avrupa ...değil!
 • ercanercan1 yıl önce
  Siz önce Türkiyeyi yönetmeyi öğrenin sayın bakan.Yurt dışında seçim propagandası yapmak yasaktır diye kanun çıkarıyorsunuz ve bu kanuna uymuyorsunuz.Devlet yönetmek ciddi iştir beyler.
 • madturkmadturk1 yıl önce
  İşte beni kendime getiren öz söz bu işte helal olsun hemde hephelal ...
 • KemalKemal1 yıl önce
  Ülkenin içine ettiniz bu halle Avrupayı yöneteceksiniz.
 • Enver Enver 1 yıl önce
  Mevlüt bey ne yapıyorsunuz? Lütfen alalım arkadaşı sahneden.
 • TufanTufan1 yıl önce
  Mevlüt Çavuşoğlu, sen sıradan bir ailenin evladı değilsin. Bence maksadını aşan sözler sarf etmemelisin. Bence gaza gelme, populist olma. Boyun eğ demiyorum. Ama dışişlerindeki yiyeceğimiz hurmaların Rusya ve İsrail hadiselerinde olduğu gibi tırmalayacağını unutma. Sen gelenekçi, dostuna misafirine kol kanat gerek bir anne babanın evladısın. Bugün varsın yarın yoksun o makamda.Görevin bitince Avrupa'yla çok iyi kavga etti demeyecek. Bunu böyle bil. Sen orada fırsatlar yaratmak için varsın. Kavganın bile bir hedefi maksadı olur. Bu medyanın gazına gelme. Yunanistan adalarımızı işgal etti ona bak mesela.
 • IBRIBR1 yıl önce
  Hocam bırakın şu avrupaninpeşinden koşmayı. Yok vizeymis yok uyelikmis. Kokusmaya yuz tutmus avrupa onlarin olsun. Sirtimizi Avrupaya donup yolumuza bakmaliyiz.
 • Metin korkmazMetin korkmaz1 yıl önce
  Bu adam bu koltuga yakismiyo idarelik koyulmus sanki taner yildiz olsa süper olur
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü