Çarpıcı iddia: Ankara'daki patlamayı PKK yaptı

95 kişinin öldüğü 245 kişinin yaralandığı bombalı terör saldırısının failinin terör örgütü PKK olduğu iddia edildi.

11 Ekim 2015 Pazar 10:48
Çarpıcı iddia: Ankara'daki patlamayı PKK yaptı

Akşam gazetesi yazarı Emin Pazarcı Ankara'daki kanlı saldırının sloganının önceden belirlendiğini saldırıyı ise PKK çevresinin gerçekleştirdiğini yazdı.

Saldırganların Diyarbakır ve Suruç’un ardından, bu defa da Ankara’da ortaya çıktığını yazan Pazarcı, "Başkent’i kana bulayanların amaçları belli. Devlet otoritesini zaafa uğratmak; halk üzerindeki kin, nefret ve korku duygularını artırmak. Gerginliği körüklemek. Toplumu kutuplaştırmak, düşmanlık duygularını pekiştirmek, nihayetinde iç çatışma ortamı sağlamak. Ortaya çıkan sonuçları seçimde kullanmak; siyaseti şekillendirmek. İlave olarak, çevresinde önemli gelişmeler yaşanırken, Türkiye’yi içe kapatmak" dedi.

İşte Pazarcı'nın yazısındaki o iddia:

Peki kim bunlar?

Yıllardır izliyoruz. Hepsi ortada, tamamı deşifre olmuş durumda. PKK, DAEŞ, DHKP-C ve bunlarla birlikte hareket eden diğerleri. Dün bir başkası saldırmıştı, bugün diğeri ortaya çıkıyor, yarın da öbürü harekete geçecek. Yok aslında birbirlerinden farkları… Bunların birbirleri ile çekişip çatışmaları sonucu değiştirmez. Tamamı halk ve ülke düşmanı. Hepsi aynı amaca hizmet eden katiller sürüsü. Bu saldırılar, şu veya bu örgüt meselesi değil, Türkiye’ye yönelen bir terör sorunu! Adeta ülke olarak “zaman ayarlı” bir katliam ve yönlendirme faaliyeti ile karşı karşıyayız. Herkesin bu tablo üzerinde iyi düşünmesi lazım!

Ayrıca Suruç’ta da öyle olmadı mı? Yine devlet suçlanmadı mı? Bugün yapılan yorumların aynısı yapılmadı mı? O olay ve ortaya konulan algı üzerinden terör saldırılarına meşruiyet kazandırılmaya çalışılmadı mı? Şimdi de aynısı tekrarlanıyor…

Yalnız bu defa taktik farklı. Bu defaki saldırıya “barış” şifresi yerleştirilmiş. Saldırıdan önce slogan bile belirlenmiş: “Barışa Bomba.”

Seçim öncesi bir terör örgütü ile onu destekleyen bir siyasi parti aklanıp paklanmaya, arkadan ittirilmeye çalışılıyor. 1984’ten bu yana gerçekleştirdiği saldırılarla 300’ün üzerinde çocuk olmak üzere 5 bin 400 vatandaşımızı, 6 bine yakın güvenlik görevlimizi katleden bir yapı üzerinden devleti yönetenler “savaş yanlısı” olarak gösterilmeye çalışılıyor. “Savaşa Hayır” ve “Barış” sloganları ile bir algı oluşturulmak isteniyor.

Bu tabloya bakınca Ankara’daki bombanın olağan faili PKK’ya destek veren çevreler gibi görünüyor. Çünkü, bu katliam onların işine yarıyor ve ortaya çıkan kanlı tablo onlar tarafından kullanılıyor. Ayrıca, bir başka terör örgütü tarafından gerçekleştirilmiş olsa bile, sonuç değişmiyor; ortaya çıkan tablo bu!

Demek ki, bizim de milletçe kimden ve nereden gelirse gelsin, teröre top yekûn karşı çıkıp, algı operasyonlarının peşine takılmamamız gerekiyor.

 

Haber Tarihi: 11 Ekim 2015 Pazar 10:48

YORUM YAZ

 • Zekeriya gökçeZekeriya gökçe2 yıl önce
  Çuk oturmuş. Fazla lafa lüzum yok.
 • ;-(;-(2 yıl önce
  tabiki pkk yapti, 6-7 ekimde insanlari vahsice öldüren demirtasin cocuklari degilmiydi, yasin börüyü nasil öldürdüler? daha iki hafta önce yasli bir amcayi teröristi evine almadi diye nasil adami kursuna cizdiler? veya yol kesen pkk durmadi diye arabayi tariyan? böyle saymakla bitmez bunlarin vahseti, üzücü olan bu teröristlere hizmet eden partinin arkasindan gidiyorlar ya üzücü olan bu, hdp kim baris kim ya? bir düsün ya Allah size akil vermis bir calisdirin su beyinlerinizi,
 • Ali bulutAli bulut2 yıl önce
  Hdp ye oy veren pkklidir devlet millet din iman düsmanidir o kadar.
 • YasinYasin2 yıl önce
  Devlet kusura bakmasın ama daha sert önlemler alsın. Toplu gösterilere ya izin vermesin ya da güvenlik önlemini fazlasıyla alsın. Gösteri yapmak isteyenler istemese bile. İstanbulda 2 milyon kişi mitinge katılıyor kimsenin burnu bile kanamıyor. Aynı şey dünkü olaydaki gösterilerde de olmalıydı. Bu tür olayların olacağı belliyken kusura bakmasınlar ama adamların ekmeğine yağ sürüyorlar. İstihbarat bu kadar mı zayıf. Polis o kalabalığı aramadan almasın gösteri alanına. Zor geliyorsa benim önerim o insanların üzerinde metal cisimlerin yoğunluğunu uzaktan algılayan cihazlar geliştirilsin.
 • MEHMETMEHMET2 yıl önce
  NE TESAADÜF Kİ SURUÇTA DA HALAY ÇEKERKEN PATLAMA OLDU . ŞAŞIRTICI VALLAHİ.
 • ibrahim SAATYAPANibrahim SAATYAPAN2 yıl önce
  Katliamın pkk üstlenmeyecek öyle gözüküyor ama karayılan tehditini yapmıştı ateşkes yaptık diyerek hedef şaşırtıyor

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü