Canı sıkılan ne ev ne de cami yapabilecek

Bakan Mehmet Özhaseki, canı sıkılan ‘Bu bizim mahallenin camisi olsun’ diye cami yapamayacak.

11 Kasım 2017 Cumartesi 09:09
Canı sıkılan ne ev ne de cami yapabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yaylalardaki kaçak yapıları önlemeye ilişkin çalışmaların başladığını belirterek “Bundan sonra yaylalarda bir disiplin olacak” dedi. Meralar, ormanlar ve sit alanlarında yapılaşma yasağı olduğunu anımsatan Özhaseki, sadece hayvancılık amaçlı kullanılan bu alanlara sonrasında yazlıklar, çirkin binalar yapılmaya başlandığına dikkati çekti.

DAVOS MODELİ

Özhaseki, bu noktada iyi planlamanın önemine işaret ederek, “Çalışma başlatıldı. Bu çalışma içerisinde Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOKİ var. Özellikle Ayder Yaylası için başladı” dedi. Bakan Özhaseki, yürütülen çalışmada yurtdışındaki benzer örneklerin incelendiğini, Davos’un da gidip görüldüğünü ve bu kapsamda yaylalardaki kaçak yapılaşmayı önlemeye ilişkin çalışmanın başlatıldığını anlatarak şöyle konuştu: “Bundan sonra yaylalarda bir disiplin olacak. İhtiyaç sahipleri için nereye konut yapılacaksa orada birtakım dedelerden, babalardan kalma mülkiyetler, yerler de var. İşte buralara nasıl yapılabileceği, otopark alanının, yolun, camisinin nerede olacağı planlanacak. Canı sıkılan ‘Bu bizim mahallenin camisi olsun’ diye yapamayacak artık. Bu bir plan dahilinde devam edecek.”

İZİN VERMEMEK DOĞRU

Günden güne artan çirkin yapıları da gördüklerini ifade eden Bakan Özhaseki, şunları söyledi: “Burada direkt sorumluluk belediyelerde. Eğer Bakanlığımıza şikayet yapılırsa biz takibat yapıyoruz. Şahsi kanaatim, şimdilik oralarda herhangi bir yapıya izin vermemek doğru.”

Bölgelerde yöresel mimariyi zorlayacağız

Çevre Bakanı Özhaseki, Bakanlığa bağlı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün yöresel mimari konusunda da çalışmalar yürüttüğünü kaydetti. Söz konusu çalışmanın Karadeniz Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’yle Mardin, Isparta, Safranbolu’yu kapsadığını belirten Bakan Özhaseki, “Bunu zorlayacağız, başka çaresi yok. O yöresel örnekleri oraya zorlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 09:09

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    23 Ekim 2018