Canan Karatay'dan 'yumurta' uyarısı

Prof Dr. Canan Karatay yumurtanın pişirilme şekline dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

11 Ekim 2017 Çarşamba 00:59
Canan Karatay'dan 'yumurta' uyarısı

Pişirilme şekillerine dikkat edilmeyen yumurtanın sağlığa fayda sağlamak yerine zararlı olabileceğini söyleyen Canan Karatay, yumurtanın pişirilme şekliyle alakalı şu tavsiyelerde bulundu:

"Yumurtalar özellikle kayısı kıvamında olmalı ya da tereyağında düşük ısıda katılaştırılmadan hafifçe pişirilmelidir. Çünkü yumurta uzun süre haşlandığı zaman, sarısının etrafında gri-yeşil bir renk oluşmakta ve ağzımıza aldığımızda dağılıp un ufak olmaktadır.

Aşırı pişirilme ve haşlanma sonucu, doğallığını kaybetmiş olan yumurta sarısı içinde bol miktarda trans yağ meydana gelmiştir. İşte, asıl sağlığa zararlı olan doğal yumurtanın kendisi değil de, kötü pişirilme sonucu ortaya çıkan trans yağlardır.

Bu nedenle, yumurta pişirilirken yüksek ısıda yandığı ya da kızartıldığı zaman da, aynı şekilde doğallığını kaybettiğinden ve bol miktarda trans yağ meydana geldiğinden sağlığa zararlı ve tehlikeli bir hale gelir."

Haber Tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba 00:59

YORUM YAZ

  • yorumsuzyorumsuz4 ay önce
    kimseyi ne namaz neniyaz diye elestirmek diye hakkımız oldugunu sanmıyorum.o Allah la kul arasında bir haldir. üstelik sui zan etmek te dogru değildir. sağlık konusunda doğru seyler söyluyorsa dikkate almak gerek.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 24.02.2018