Bu şartları yerine getirmeyen taşerona kadro yok

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, taşerondan kadroya geçiş sürecine ilişkin açıklamada bulundu.

07 Aralık 2017 Perşembe 10:18
Bu şartları yerine getirmeyen taşerona kadro yok

Taşeronların kadroya geçiş sürecinde yapılacak sınav konusunda açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Sınav, şu anda kamuda kadrolu işçilikle ilgili uygulanan bir prosedür. Bundan sonra taşeron uygulaması kalmayacağı için artık biz İŞKUR aracılığıyla Maliye Bakanlığı’mızın vereceği vizeyle kadrolu işçilerin alımını yapacağız ve burada da zaten halihazırdaki mevzuatımızda bir sınav kriteri var” dedi.

Sarıeroğlu, “zor bir sınav mı” sorusu üzerine “Hayır, normal, şartları gayet yapılacak işle alakalı olarak basit. Göz korkmasın yani” diye konuştu.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI

Sarıeroğlu, kadroya alınacak personele yapılacak güvenlik soruşturması için de, “Yaşadığımız 15 Temmuz sonrasında KHK’yla yapılan düzenlemelerde bu zorunluluk getirildi, kamuda çalışmak için süreç içerisine giren herkes güvenlik soruşturmasından geçiyor, o rutin bir prosedür” dedi.

SINAVDA 6 ALAN SÖZLÜYE GİRECEK

Mevzuata göre ihtiyaca karşılık olarak İŞKUR tarafından kamu işçisi olması için tespit edilen işçiler, işyerlerince tespit edilen sınav kurulunca sınava tabi tutuluyor. Yazılı sınav soruları, işçinin öğrenim ve mesleki durumu ile çalıştırılacağı işler göz önünde bulundurularak; Atatürk ilke ve inkılapları, yurttaşlık bilgileri, Türkiye tarih ve coğrafyası, günlük hayatta önemli olan fen bilimleri, matematiksel kavram ve ifadeler, Türkçe gücü bilgilerini ölçecek şekilde seçiliyor. Bu sınavda 10 üzerinden 6 alanlar sözlü sınava giriyor. Sözlü sınav ise mesleki bilgi ve göreve ilişkin bilgi ve becerileri içeren konulardan yapılıyor. Bu sınavdan da en az 6 puan alınması gerekiyor.

Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 10:18

YORUM YAZ

  • kmlkml2 ay önce
    üniversitede dahi okutulup kahramanlarının ne mahiyette olduğu gerçeği anlaşılmayan bir dersten hâla sınav yapılıyor...

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 20.02.2018