Bu proje dönüşüm için tam bir örnek

Gaziosmanpaşa Belediyesi ve Ilgın İnşaat ortaklığı ile yükselen WE Haliç projesi, master planlı ilk kentsel dönüşüm projesi olarak hayata geçti.

11 Ekim 2017 Çarşamba 08:29
Bu proje dönüşüm için tam bir örnek

SEDAT YILMAZ / İSTANBULTürkiye’nin master planlı ilk dönüşüm projesi WE Haliç, TOKİ ve Emlak Konut’un önemli müteahhit firmaları arasında bulunan Ilgın İnşaat ve Gaziosmanpaşa Belediyesi işbirliği ile hayata geçti.

 Projenin tanıtımı Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yanmaz, Genel Müdür ve Pazarlama Koordinatörü İlhan Kaya ile Yönetim Kurulu üyesi Hakan Bucak’ın katılımıyla İstanbul Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirildi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇÖZÜM DEMEK

Tanıtımda konuşan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, belediye olarak İstanbul’da tarihin merkezinde sarayları kıskandıracak bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Kentsel dönüşüm işine tersinden bakarak projeler ürettiklerinin altını çizen Başkan Usta, “Mesela trafik ve ulaşımın çözümü, otoparktır. İlçemize, 100 bin araç kapasiteli otoparklar yapmak için kolları sıvadık. Yine Telefon, aydınlatma, fiber optik kablo ve doğalgazın sağlıklı oluşturulacağı bir altyapı için kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Eviniz oturulacak gibi değilse, güvenlikten uzaksa, yine imar yönünden sıkıntılar varsa yine bunun yolu kentsel dönüşüm. Ben kentsel dönüşümü daha da öteye taşıyarak düşünüyorum. İlçemi ona göre planlıyorum. Zihinleri de kentsel dönüşüme hazırlamaya çalışıyorum. Şehri dönüştürürken bunu vatandaş, belediye, müteahhit unsurlarına sorumluluk vermeye çabalıyoruz. WE Haliç bu dönüşümün bir adımı. Buna benzer adımları devam ettireceğiz” dedi.

Kentsel dönüşüme şehirde değişim adını veren Başkan Usta, asla yerinde, parsel ve ada dönüşümünü tercih etmediklerini, kentsel dönüşümü geniş alanlara taşımak istediklerini kaydetti. Tarihi dokudaki projenin yabancı bir isimle anılmasını da doğru bulmadıklarını ve buraya “Bizim Haliç” denmesini arzu ettiklerini belirten Başkan Usta, bununla ilgili ikna çabalarının da devam ettiğini sözlerine ekledi.

BÜYÜK ÖLÇEKLİ BİR DEĞİŞİM

Lansmanda konuşan Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yanmaz da, “Ilgın İnşaat olarak sürdürdüğümüz iş birliklerine bir yenisini daha ekleyerek Gaziosmanpaşa Belediyesi ortaklığıyla sektöre kazandırmanın, WE Haliç ile bölgeye 1,2 milyar liralık büyüklüğe sahip, büyük ölçekli bir değişim ve yenilenme hareketi getirmenin mutluluğu ve haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

İbrahim Halil Yanmaz, konuşmasını “Projemizin en büyük özelliklerinden biri Türkiye’nin master planlı ilk kentsel dönüşüm projesi olmasıdır. WE Haliç’e sıradan bir kentsel dönüşüm projesi olarak değil, tüm bu unsurlar çerçevesinde bakmak ve yorumlamak gerekiyor” diye konuştu. Yanmaz, sadece proje üreten değil, çözüm ortaklığı sunan firma olarak bu misyonu zirveye taşımayı hedeflediklerini kaydetti.

Yanmaz, projede belediyenin yüzde 43 oranında hissesi bulunduğunu, 450 dairenin toprak sahiplerine verileceğini, projeden yaklaşık 1 milyar lira civarında bir hasılat beklediklerini dile getirdi.

WE HALİÇ ŞEHRİN MERKEZİNDE

İbrahim Halil Yanmaz, “Hızla gelişen bölge ve haliyle WE Haliç şehrin “kalbi” olarak yorumlanan bir lokasyona ve noktaya sahip. WE Haliç, 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’ne 8, Atatürk Havalimanı’na 10, Mecidiyeköy’e 7 dakika uzaklıkta, Eyüp Sultan Camisi’ne yürüme mesafesinde yer alıyor. Mevcut ulaşım akslarına ilave olarak, 2018 yılı içinde inşası başlanacak ve 2019 yılında da faaliyete girmesi planlanan Mecidiyeköy – Mahmutbey ile Vezneciler – Gaziosmanpaşa- Sultangazi metro hatları, Haliç Tramvayı ve proje aşamasında olan Alibeyköy – Eyüp tünelleri WE Haliç’in ve bölgenin de konumunu daha da özel bir hale getirecek” ifadelerini kullandı.

 


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba 08:29

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    26 Eylül 2018