THY- Euroleague

Bu para helal mi? 1905 liralık sözleşme...

Fatih Terim’in Futbol Federasyonu’ndan tazminat almak için Galatasaray’la imzaladığı 1905 liralık sözleşme tartışılmaya devam ediyor.

03 Ocak 2018 Çarşamba 09:22
Bu para helal mi? 1905 liralık sözleşme...

Temmuz ayında Alçatı'da TFF yetkilisi Selhattin Aydoğdu ile yaptığı kavga olayından sonra Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 26 Temmuz 2017'de görevden alınan Fatih Terim'in TFF aleyhine açtığı dava gündemdekini yerini koruyor. Sözleşme fesih bedeli olarak TFF'den 12 milyon 950 bin TL tazminat isteyen Fatih Terim'in bu süreçte Galatasaray ile 1905'lik sözlemesi tartışmayı başka bir boyuta taşıdı.

Terim'in TFF'den almak istediği tazminatı sekteye uğratmamak adına böyle bir yola başvurması ve Galatasaray'ın da bu konuya alet olması tepkileri arttırdı. TFF ile arasındaki fesih sözleşmesinde Terim'in iş bulması halinde tazminatın ortadan kalkacağı yazıyor. Terim, TFF aleyhine açtığı davada haklı bulunur ve tazminata hak kazanırsa, Galatasaray'dan kazandığı miktar, tazminat alacağından düşülecek. 1905 TL'lik maaş dikkate alındığında sadece bu miktar mevcut hak edişinden düşülecek. Böyle bir durum hem Terim'in niyetini ortaya koyacak hem de TFF’nin kötü idare neticesinde kamuyu zarara uğratmasına olanak sağlayacak. Türk futbol kamuoyundaki beklenti ise bu çirkin olaydan bir an önce geri adım atılması.

Cevap bekleyen sorular

* Galatasaray, Fatih Terim'in yapmış olduğu ve kamuoyunda hırsızlık olarak nitelendirilen bu olaya neden alet oldu?
* Sarı-kırmızılı camia bu konudaki gereken tavrı neden ortaya koymamaktadır?
* Bu süreçte hem TFF hem G.Saray dolandırılırken, iki kurumun da hukukçuları neden harekete geçmemektedir?
* Terim, 1905 TL'lik maaşla G.Saray'a jest yaptığını söylerken, bu jestler neden geçmişteki sözleşmelerinde bulunmamaktadır?

Fesih maddesi TFF lehine

15 Kasım 2018'e kadar sözleşmesi bulunan Fatih Terim, bu tarihe kadar herhangi bir takımda teknik direktör ya da sportif direktör olarak görev almazsa TFF tarafından her ay 291 bin Euro tazminat alacak ve 15 ay sonunda alacağı toplam ücret 4 milyon 365 bin Euro'yu bulacaktı.

Terim'in herhangi bir kulüpte göreve başlaması halinde ise, o tarihten itibaren bu tazminatlar tamamen ortadan kalkacaktı. Taraftar arasında 15 Kasım 2013'te imzalanan sözleşmenin fesih maddesi şu şekilde;

"6.2 İşbu sözleşme, FEDERASYON tarafından tek taraflı olarak feshedildiği takdirde, Türkiye Futbol Direktörü'nün fesih tarihine kadar hak edilmiş ücret ve sair haklarının yanı sıra, sözleşmenin geri kalan süresine (15.11.2018) ilişkin hak edilecek sabit ücret toplamı, ait olduğu ayın son gününde ve eşit taksitlerde, erken fesih tazminatı olarak Türkiye Futbol Direktörü'ne ödenir. İşbu madde uyarınca Türkiye Futbol Direktörü'nün hak kazanacağı erken fesih tazminatı, Türkiye Futbol Direktörü'nün kalan süre içerisinde, ücretli olarak teknik veya sportif direktör olarak bir iş yapması halinde, derhal ve herhangi bir ihtar veya ihbara gerek kalmaksızın kendiliğinden sona erer."

Fatih Terim sözünden döndü!

TFF Avukatı Hüseyin Karaahmetoğlu, “Terim'in, TFF yetkilisi Selahattin Aydoğdu'ya yönelik gerçekleştirdiği fiilden sonra, 'Yine olsa yine yaparım' şeklinde beyanda bulununca iş akdi feshedildi” dedi. Karaahmetoğlu, Terim'in, TFF ile yaptığı görüşmelerde önce istifa ettiğini ve bir alacak talebi olmadığını beyan etmesine rağmen, daha sonra fikir değiştirerek cezai şart talebinde bulunduğunu öne sürerek, bu konuyla ilgili tanık dinlenilmesini talep etti. Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme, avukatların delilleri sunmaları için duruşmayı 7 Mart'a erteledi. İkinci duruşmada tanıkların dinlenmesi bekleniyor.

TFF olup biteni izliyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TFF yöneticisi Hüsnü Güreli, “Fatih Hocamız, sözleşmesinin fesih edilmesinden sonra bir talepte bulundu. TFF de bu talebe itiraz etti. Şu anda yargı safhasında. Yargıya intikal etmiş bir konu hakkında bir hukukçu olarak herhangi bir beyanda bulunmam doğru olmaz. Hukuki de olmaz etik de olmaz. Davanın ne kadar süreceğini Türk yargısı bilir. Ben o konuda bir tahmin yapamıyorum. İzleyeceğiz, göreceğiz” dedi.

Süreç nasıl gelişti?

Fatih Terim, TFF Futbol Direktörü olduğu dönem, damatları ve iki özel korumasıyla 16 Temmuz'da, Alaçatı'yagiderek, restoran sahibi Selahattin Aydoğdu'ya saldırmış, daha sonra büyük bir kavga yaşanmıştı. Terim'in kavgayla ilgili 19 Temmuz'da, "Yine olsa yine yaparım" açıklamaları üzerine harekete geçen TFF, 26 Temmuz'da Terim'in sözleşmesini tek taraflı feshetti. Terim'in avukatı Rezan Epözdemir, sözleşmenin haksız yere feshedildiğini iddia ederek TFF aleyhine 12 milyon 950 bin TL'lik tazminat davası açmıştı.

Gazeteci Attila Gökçe 27 Aralıkta Milliyet Gazetesi'ndeki yazıda konuyla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı;

Bu arada basına açık toplantıda söyledikleri de önemli:

“20 Ocak’a kadar ayrı bir sözleşme, 31 Mayıs’a kadar ayrı bir sözleşme yaptık. Bu sözleşmelerde belirtilen süre içinde ücret kısmı “bedelsiz” olacaktır.” 31 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni sözleşmede ise Terim’e 1 yıllık görev verilecek, yılda 3 milyon Euro ödenecektir. Duygusallığı bir yana bırakırsak... Terim, görevden ayrılmasına karar veren Türkiye Futbol Federasyonu’na açtığı 12 milyon liralık tazminat davasının herhangi bir nedenle zaafa uğramasını istemiyor. TFF ile sözleşmesinin Haziran 2018’e kadar sürdüğünü belirterek Galatasaray’da o süre dolana kadar “bedelsiz” çalışacağını açıklıyor. TFF avukatlarının mahkemeye verdikleri dilekçede ise “Beş yıllık sürenin bitimine 1 yıl kala görevden ayrılmanın bu kadar önemli bir talebi haklı çıkaramayacağı” ileri sürülüyor. Avukatların verdiği dilekçelerde Terim’le uzlaşma zemini arandığını hissettim. Bakalım, hakimler ne karar verecek?”

Ahmet Çakar: İnsanları kandırıyorlar

Eski FIFA Hakemi ve spor yazarı Ahmet Çakar, Beyaz TV'de, Terim'in G.Saray ile yaptığı sözleşmeyi sert şekilde eleştirmişti. Çakar, "Fatih Terim'in G.Saray'dan ikinci yarı için aylık 1905 TL alması G.Saray sevgisi falan değildir. TFF'den alacağı tazminat için kanunu dolandırmadır. Mahkeme işsiz kaldığı dönemlere bakıp kaç para aldığını denetleyeceği için eksik para almama adına bu yapılmıştır. 1905 TL Terim için bir günlük yemek parasıdır. Türk halkını kandırmasınlar. Böyle bir şey varsa üstü kapatılmasın. Madem G.Saray'a jest yaptı bir dahaki sezon neden 3 milyon Euro alıyor?” ifadelerini kullandı.

KAP bildirimi 1 saatte değişti!

Fatih Terim, Galatasaray'la 1.5 yıllık sözleşme imzalarken, alacağı bedel Kamuyu Aydınlatma Platformu'na ilk önce, 2017-2018 sezonu için 1 milyon Euro, 2018-2019 sezonu için 2 milyon Euro olarak açıklandı. Ardından KAP'ta yeni bir bildirim yayınlayan Galatasaray, Terim'e ödenecek ücretin bu sezonun ikinci yarısı için aylık 1905 TL, 2018-2019 sezonu için 3 milyon Euro olacağını açıkladı.

Yeni Şafak

Haber Tarihi: 03 Ocak 2018 Çarşamba 09:22

YORUM YAZ

 • MücahitMücahit9 ay önce
  Milli takımı çalıştıran bir kişinin yaptıklarından sorumlu olması gerekir halka örnek olması gereken bir kişi çıkmış bir daha olsa yine yaparım derken milli takımdan gönderileceği hiçmi aklına gelmedi milli takımı birbirine kattı pirim istiyorlar diye yazıklar olsun insanlar evini geçindirmek sıcak bir çorba içmek çocuğunun yırtık ayakkabısını değiştiremezken Terim'in aldığı paralar haram olsun
 • Yusuf canYusuf can9 ay önce
  Adam yeni yili abd geciriyor,torununada noel baba kiyafeti giydirmisler yaziklar olsun,sen oldugin surece galatasaray vede seni istiyenler her daim mahucup vede maglup olurlar insallah
 • ABDULCABBAR ABDULCABBAR 9 ay önce
  291 000YURO AYLIĞINI DAHİ BUSÖZLEŞMEYİ YAPANLAR ÖDEMELİBU SÖZLEŞMEYİ YAPAN TFFİÇİHAİN DOLU CEZALANDIRILMALI MUAMMER
 • HakikatbinHakikatbin9 ay önce
  Bide ankarada fatih terim parkı var! Ulan ne kepaze yöneticiler var. Hiç memlekette adam kalmadı,bula bula bu şempanzenin adınımı verdim?
 • NihatNihat9 ay önce
  Bu.... paramızı kaptıran federasyon bunun hesabını ver zehir zıkkım olsun umarım o para senden çıkar çakma milliyetçi
 • DirilişDiriliş9 ay önce
  Bence olay manevi Terimi ff kızdırmış ondan dolayı Terim parasını istiyor
 • arif oylumarif oylum9 ay önce
  şenol güneş ayrılırken federesyondan hiç para almadı fatih terim haksız olduğu halde mahkemeye verdi.hangisi vatansever hangisi adam! bundan sonra milli takım fatih terime kapalı olmalı. hatta ligdeki takımlar bile onu teknik direktör düşünmemeli.
 • MusaMusa9 ay önce
  Tff GS başarılı iken FTerimi GSdan alıp. Tonla para verdi.Bjk yi 2 yıl şampiyon yapti. Sonra FT i hiç alakası yokken gönderdi. Sonra GS yi karıştırıp Tudor u göndertti. FT yi getirtip. Bu parayı Demir ören vermeli.
 • JurnalJurnal9 ay önce
  BU VEBUNLAR GİBİLER;HEPSİ KRİPTO MASONDUR...GERÇİ HER ŞEY AÇIK SEÇİK BİR ŞEKİLDE BELLİ...BU ÜLKENİN BÜTÜN KAYNAĞI BU MASON SİYONİSTLERİ ELİYLE İSRAİLE AKTARILIYOR...
 • VatandasVatandas9 ay önce
  Yapmayin arkadaslar su futbola bukadar ilgi gostermeyin millet yoksullukla mucadele ederken bunlarin milyonlarla ugrasmasi futbola olan ilgiden kaynaklaniyor
 • MusaMusa9 ay önce
  Hakikat sende ne arar
 • vatanımsan canamsın bayrağıma kurban olam vatanımsan canamsın bayrağıma kurban olam 9 ay önce
  Futbola vereceğiniz parayı teknik direktör kere futbolculara menajerlere yöneticileri ne trilyon paraları vereceğinize işsizlere verin iş bulamayanlara evsiszlere verin sizde hiç din iman vicdan yokmu bir teknik direktör re ve futbolculara katrilyon luk paraları saçıyorsun.Ondan sonra diyorsunuz batıyoruz yardım edin beter olun garibanın ahı vardır mazlumun gözyaşları vardı fakirin hakkı vardır burnu buzdanelbet fitil fitil çıkacaktır buzdan devlete sesleniyorumsözde teknik direktör sözde futbolcu bozuntularına sözde menajer sahtekrlarınakulüplerinbu kadar para harcamalarına nasıl göz yumuluyorbide diyorsunuz binlerce kişi ekmek yiyor neredeler iki kişi salonu temizler sırtından besleniron kişi sdadı temizler sırtından beslenir ben bu vicdansızlığı kabul etmedğim için 5 senedir takım tutmayı takımlara fayda sağlayacak alışverişleri maç izlemeyi bıraktım İslam coğrafyası kan ağlarken bu sözde oyuncu bozuntuları ülkemizi hala yağmalıyorlar size iki örnek vereyimfenerin ve gsnin van persiyeve tarıka verdikleritrilyonları hakediyorlarmı persi geldiğinden beri içmesi yatması eğlenmesi ....yüz on trilyona malolmuştarıkında aynı yetmişbeş trilyona malolmuşvicdan terimin gsden ve milli takımdan aldığı altını çiziyorum gsden oyunculuktan teknik direktör lüğe kadar ve milli takımdan aldığı katrilyon luk para şenolda öyle aykutda öyle bir hafta yatıyorlar akşama bir saat sözde maç yapıyorlar trilyonları götürüyorlar suç hatırlyan varmı butbol bozuntusu hakan şükür haini TRT de program başına trilyon alıyordu şimdi çilingir deniz ersin kere trilyonları veriyorlar kiminparasıyla bizim vergilerimizlene futbolu arkadaş İslam dünyası kan ağlıyor
 • YiğidoYiğido9 ay önce
  Arkadaşlar kızıyoruz ama asıl suçlu tff.adam mahkemeye vermiş sonucu yargı belirler,nana gorede bi para haram,adanın zaten helal le haranla ilgisi yok.
 • Erol Erol 9 ay önce
  Suç fatih terimin mi kardeşim silah zoruylami sözleşme imzalattı TFF ye bi dünya para ver uzun süreli sözleşme imzala sonra kov ondan sonra niye tazminat istiyon suç TFF nin ve suçlu hala o koltukta
 • Osman19 Osman19 9 ay önce
  Karaktersizligin dibi
 • AdamAdam9 ay önce
  E bi stada daha ismini veririz 1905 fatih terim stadı , unutulmasın diye
 • HakikatbinHakikatbin9 ay önce
  Fetöcü gs yi ,derbideki tribün hainliğinden sonra kral Faysal gelse kurtaramaz. Fetönün arka bahçesi gs için butür şeyler normal
 • Mustafa Mustafa 9 ay önce
  İnşallah yiyemez o parayı 40 trilyon lira...
 • SelimSelim9 ay önce
  Bu adamın hiç bir elle tutulur başarısı olmamasına rağmen hala neden bu kadar ısrar ediliyor olmasına şaşmak gerekir
 • Murar. DelenMurar. Delen9 ay önce
  Bu.Adam. Adi.Bu. Getirenler. Federsyon. Başkani. Adi. insanlar.Hayinler.
 • KocasolakKocasolak9 ay önce
  Açık açık soygun, helal süt emmiş savcı hakim yokmu bu ülkede.
 • şaban şaban 9 ay önce
  demek lafla milliyetçilik olmuyor...damarında KANINDA olacak..... menfaat oluncadevletin kanını em......
 • halil dırazhalil dıraz9 ay önce
  bu haber habercilik ahlakından yoksun yalan dolu bi kere Terim in 1905 tl almasının nedeni Galatasaray ın mayıs ayında mali disiplin kontrolüne girecek olmasından dolayı mayıstan sonra maaşı netleşecek yani tazminat ile bir alakası yok tamamen kasıtlı ve Galatasaray düşmanlığı içeren bir haber bu kaldı ki Hiddink e ödenen tazminat yada Lucescu ya verilen maaş kimsenin zoruna gitmedi de Terim in tazminatı neden bu kadar dert oldu içinize
 • MuratMurat9 ay önce
  Helal olsun fatih terime mert adam tabiki alacak hakkını adama niye kızıyorlar anlamıyorum yerimi iş başına çağırıp çağırıp duruyorlar sonra da afkuruyorlar

Günün Karikatürü

19 Ekim 2018