Seçim 2019 Sayfası

‘Bu masadan sonuç çıkmaz’

Cenevre’de başlayan Suriye görüşmelerinden muhalifler lehine bir sonuç çıkmayacağını belirten uzmanlar Rusya ve Batı’nın;kendi çıkarları uğruna katil Esed, terör örgütü PYD ve DAEŞ’i meşrulaştırma yarışına girdiğini kaydettiler.

31 Ocak 2016 Pazar 06:22
‘Bu masadan sonuç çıkmaz’

SÜLEYMAN YAŞAR / ANKARA - Dört yıldan bu tarafa Suriye’de yüz binlerce masum sivilin ölümüne göz yuman küresel aktörler, göstermelik Cenevre toplantısıyla sorunun çözümünden yana değil, katillerin katliamlarına devam etmesinden yana tavır aldı. Cenevre’de eli kanlı rejim ve destekçisi örgütlerin temsilcileri masadaki yerlerini alırken, katliamlara maruz kalan Suriye muhalefeti pasifize edildi.

MAZLUMLARA KULAK VERİN

Suriye’deki çatışma ortamının durması ve barışın yeniden tesis edilmesi için yapıldığı söylenen Cenevre görüşmelerinde Rusya ve Batı;  Esed, PYD ve DAEŞ’i meşrulaştırma yarışına girdi. Mazlum muhaliflerin “katliamları durdurun” talebine uymayan Esed müzakere masasına çoktan kuruldu. Buna tepki göstererek görüşmeye katılmayan muhalif gruplar çözüm istememekle suçlanınca Cenevre’ye gitme kararı aldı. Dış politika uzmanları ve stratejistler, BM çatısı altında yapılan görüşmelerde Batı’nın çıkarlarının korunarak mazlum Müslümanların aleyhine sonuçlar çıkmaması için dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor.

MUHALİFLER LEHİNE BİR SONUÇ ÇIKMAZ

Rusya’nın ve Esed’in katliamlara devam ettiğini vurgulayan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, “Cenevre görüşmelerinde muhaliflerin lehine bir sonuç çıkacağını zannetmiyorum. Ablukanın kaldırılması, sivillere zarar verilmemesi gibi isteklerin hiç biri gerçekleşmedi. Hala Ruslar’ın bombardımanı hız kesmeden devam ediyor. Bu şartlar altında o masadan bir çözüm çıkmaz. Muhaliflerin işi zor ama yine de görüşmeye katılma kararı alarak ‘çözümü istiyoruz’ mesajı verip doğru olanı yaptılar” ifadelerini kullandı.

ESED, PYD’NİN TAŞERONU OLDU

Türkiye’nin, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin Cenevre görüşmelerine dahil edilmemesi için yaptığı çıkışın ardından PYD müzakere masasına oturamamıştı. Bunun üzerine devreye giren şer odakları PYD’nin varlığını Esed üzerinden tesis etmeyi hedefledi. Görüşmeye Esed’in heyetinden olduğu söylenen PYD’lilerin katıldığı öğrenildi. Kirli plan deşifre olurken BM’den ses çıkmaması dikkat çekti. Katillerin birleşmesini Yeni Akit’e değerlendiren Dış Politika Uzmanı Prof. Dr. Hasan Köni, “PYD’nin direkt temsil edilmesi pek mümkün değil. Çünkü PYD temsil edilirse hukuken tanınmış olacak. Dolayısıyla Esed’in heyeti içerisinde PYD’liler olabilir” şeklinde konuştu.

“BÜYÜK TÜRKİYE’Yİ İSTEMİYORLAR”

Zafer kazanan tarafın masaya oturacağını ve gücünü sergilemek için saldırılarını artıracağını belirten Köni, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu görüşmelerden Türkmenlere bir şey çıkacağını düşünmüyorum. Hem Rusya hem de Batı, Türkiye’nin Suriye’de güçlenmesini ve Türkmenlere hak verilmesini istemiyorlar. Çünkü bölgedeki güçlü bir Türkiye; Yunanistan, Ermenistan ve Rusya’nın istemediği bir unsur olur.”

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

 

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 31 Ocak 2016 Pazar 06:22

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Nisan 2019