Bu iddia doğruysa kriz çıkar! Türkiye’ye karşı anlaştılar

ABD ve Rusya, Kuzey Suriye’de terör örgütü YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG’nin liderliğinde bir oluşuma yeşil ışık yaktı.

13 Ocak 2018 Cumartesi 10:18
Bu iddia doğruysa kriz çıkar! Türkiye’ye karşı anlaştılar

Riyad’a yakınlığı ile bilinen Şarkul Awsat gazetesinin ABD ve SDG arasında askeri, siyasi ve diplomatik alanda 10 maddelik anlaşma iddiasını doğrular nitelikte açıklamalar geldi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Yakın Doğu İlişkileri’nden sorumlu Yardımcı Asistanı David Satterfield, Amerikan Senatosu’nun Dış İlişkiler Komisyonu’nda düzenlenen “DEAŞ sonrası Amerika’nın Suriye Politikası” konulu bir oturumda senatörlere bilgi verdi. Açıklamalarının kendi görüşleri değil ‘Başkan Trump’ın Suriye konusundaki stratejik kararları’ olduğunun altını çizen Satterfield yakın bir zamanda Suriye’yi terk etmeyeceklerini söyledi.

Birkaç sebepten dolayı Suriye’de kalacağız” diyen ABD’li Bakan Yardımcısı bu nedenleri şöyle sıraladı:

* Kritik önemdeki kuzey ve kuzeydoğuya istikrarı getirmek ve yardım yapmak,

* DEAŞ’e karşı savaşan müttefiklerimizi, terör örgütü SDG’yi korumak,

* Siyasi kurumların, Suriye’nin geri kalanı için model olacak şekilde dönüştürülmesine yardım etmek.

* İran’a karşı koymak ve İran’ın Suriye’deki varlığını geliştirmesini engellemek.

SDG’nin ABD’nin de desteği ile Rakka’yı DEAŞ’ten geri aldığını hatırlatan Satterfield, şöyle devam etti: “Suriye’nin kuzeyindeki siyasi yapılar, etnomilliyetçi anlamda Kürt değil, çok etnik gruba dayanan şekilde oluşturuluyor. SDG etrafında bir araya gelen Kürtler ve Araplar, nüfusun ve hidrokarbon ve tarım kaynaklarının büyük bir bölümüne sahip. Bunların Suriye’nin geleceğinin bir parçası olmaları gerekiyor.

Biz Türkiye hükümeti ve güvenlik güçlerinin PKK ve SDG içindeki unsurlarla arasındaki ilişkiye dair kaygılarını çok iyi anlıyoruz. Bu noktada Dışişleri Bakanı Tillerson’ın ve Rusya’nın da dile getirdiği, Suriye’nin kuzeyinde yaşanacak siyasi geçiş sürecine dair Türkiye’nin kaygılarını azaltma konusunda bir ortak anlayış söz konusu.

Türkiye’nin endişe ettiği ve son derece anlaşılabilir olan PKK bağlantısı konusuna ağırlık veriyoruz. Ancak şu anda bu süreç devam ediyor. Dolayısıyla bu konunun bir iki ay içerisinde çözülebileceğini söyleyemiyorum. İyi olan noktaysa Suriye Demokratik Güçleri yönetimi de bunun ciddi bir mesele olduğunun farkında...”

El Kaide ve Suriye uzantılarının oluşturduğu tehlike devam ettiğini belirten Satterfield “Rusya, DEAŞ'e karşı savaşın bittiğini duyursa ve öyle farz etse de ABD ve koalisyon ortakları bunu sona ermiş bir mücadele olarak görmemektedir. ABD, DEAŞ ile El Kaide’nin topyekün ve kalıcı mağlubiyetini ve yeniden canlanıp geri dönmemelerin sağlamaya bağlıdır” dedi.

 ABD’nin Suriye’de Esad ile birlikte çalışmayacağını da vurgulayan Bakan Yardımcısı “Suriye halkının kendi yöneticilerini seçeceği güvenilir bir süreç ortaya konana kadar Esad rejimiyle çalışmayacaktır. Bu süreç gerçekleşene kadar ABD ve müttefikleri, ülkenin yeniden inşa çabalarına destek vermeyecektir. BM tarafından denetlenen, Suriyeli mülteci topluluklarının da katıldığı adil bir seçim sürecinden Esad’ın galip çıkacağını düşünemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin yeniden inşası için 200-300 milyar dolar gerektiğine işaret eden Satterfield “Uluslararası toplum bahsettiğim koşullar yani anayasal reform ve BM gözetiminde seçimler yerine getirilmeden bunu sağlamayacağını vaat ediyor. Rejim savaşı kazandığı taldirde kalkınma ve istikrar arayışında olacaktır” diye konuştu.

ABD’nin ve uluslararası toplumun yağacağı her şey, BM gözetimindeki Viyana ve Cenevre süreçlerine dahil edilmelidir. Bu sayede Moksova’nın Soçi üzerinden kontrolü ele almasına karşı denge sağlanacaktır” dedi. Satterfield, “Rusya’nın sürdürdüğü alternatif süreci meşrulaştıramayız ve meşrulaştırmayacağız” diye sözlerini sürdürdü.

ABD İLE TERÖR ÖRGÜTÜ SDG ARASINDA 10 MADDELİK ANLAŞMA

Londra merkezli Şarkül Evsat gazetesi, ABD ile SDG’nin Kuzey Suriye’nin geleceği üzerine bir anlaşma yaptığını öne sürdü.

* SDG’ye askeri ve diplomatik desteğin artırılması.

*  SDG’nin hakim olduğu bölgenin savunulması ve düzenli ordusunun kurulması için SDG unsurlarına eğitim verilmesi.

* İç güvenliği sağlamak amacıyla polis güçlerinin eğitilmesi.

*  DEAŞ’den alınan bölgelerde yerel yönetimlerin güçlendirilmesi.

*  Savaşın ardından bölgenin yeniden inşaı ve insani yardımların yapılması için koalisyon ülkelerinin telvik edilmesi.

* Yardım ve kalkınma için bütçe oluşturulması.

*  SDG kontolündeki bölgelerde bulunan petrol, doğalgaz, su gibi kaynaklardan yararlanılmasının sağlanması.

*  Hükümet kurumları ve yargı sisteminin kurulmasına yardım edilmesi, bu kurumlarda çalışacak kişilere eğitim verilmesi.

* Bölgede hava savunma sistemlerinin kurulup güçlendirilmesi.

* Beş alanda ABD’ye ait üslerin konumlandırılması ve bu üslere bin civarında askerin yerleştirilmesi.

*  ABD’li diplomatların bölgeye gönderilmesi, buralarda diplomatik ofislerin kurulması.

* Siyasi çözüm için Cenevre’de yürütülen görüşmelere SDG’nin de katılması için diplomatik çabaların yoğunlaştırılması.

*  Bölgede yapılacak seçim sürecine destek verilmesi.

* Şam yönetimi ile SDG arasında yapılacak müzakerelere yardımcı olunması.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ocak 2018 Cumartesi 10:18

YORUM YAZ

 • ferdiferdi1 yıl önce
  turkiye her zaman yanlış ata oynuyor iranı yanına cekse rusya ses bile cıkmaz
 • MuratMurat1 yıl önce
  Insan essek olunca semeri ya rusya vurur ya amerika yada avrupa
 • erdoerdo1 yıl önce
  eğer afrinehemen ve derhal girmessekbu bilgilerin ne doğrulukta olduğunubilemeyiz afrin batını 100 yıllık planlarının bozulacağı bir bölgedir geç kalısak avucumuzu yalarız iş işten geçincekınayı yakacak yerimiz bile kalmaz !
 • Yozgat lıYozgat lı1 yıl önce
  Küfür tek millettir
 • ADMADM1 yıl önce
  Su haberde Rusyanin cikari neymis peki? ABD ye gel otur mu demis kisacasi. Rusyaya guvenmemek ayri birsey bu haber ayri birsey.
 • halil45halil451 yıl önce
  türkiye gec kaldi zamaninda afrine girseydi sonuc böyle olmayacakti,
 • AbdülkadirAbdülkadir1 yıl önce
  Abd ve rusyabu konuda anlaştılarsa Türkiyenin yapacağı pek bir şey yok.Türkiye rusyayı,çini ingiltereyi yanına almalıdır.Abd ile ancak bunları yanına alarak mücadele edebilir.Ama ben yinede çıkarlar konuşur diyorum.Uzun vadede rusyanın bu işten bir kazancı olmayacaktır.Rusya bunu görürse abd ile anlaşmasını askıya alabilir.
 • Hamdigöktekin Hamdigöktekin 1 yıl önce
  Sen güçlüysensahada sözün gecer gir afrin membiç alsöz sahibi bizim olsun Türkiye den izin almış.mıyok tüm sözler geçersiz sayılır gönderimiyor meal
 • Hamdigöktekin Hamdigöktekin 1 yıl önce
  Sen güçlüysensahada sözün gecer gir afrin membiç alsöz sahibi bizim olsun Türkiye den izin almış.mıyok tüm sözler geçersiz sayılır
 • hsyn2802hsyn28021 yıl önce
  GAVUR GAVUR dediğin islamın düşmanı ne olmasını bekliyorlar?Tek bir amaça hizmet ediyorlar israile köpeklik yapmaya.
 • Yunus 16Yunus 161 yıl önce
  Ülkeler arasındaki ilişkiler karşılıklı çıkara bakar.
 • Murat Murat 1 yıl önce
  Kesinlikle. Doğrudur.Rusya. Amerika. Cağırdı.Suriye.Ye.Türkün. Türden. Başka. Dostu.Yok
 • haydarhaydar1 yıl önce
  Hiç bişi olmaz nasıl Türkiye sürekli tükürdüğünü yalayan bir ülke bunlarıda kabul eder sonra veriri mehteri durmak yola devam edilir..
 • Deniz GezmişDeniz Gezmiş1 yıl önce
  Riyada yakın kaynak.Riyadda kim var, Selman. Peki Selman kimin köpeği,Trumpın.Eeee... O zaman haber de palavra...SOrospu doğan medyasının yaptığı gibi algı ve Apoş GÜLderbergin yaptığı gibi hançerleme taktiği
 • ihsanihsan1 yıl önce
  açıkça abd kürt devleti kuracağım diyor türkiyeye rağmen kalleş abd incirlik ve diğer abd üstlerini derhal kapatın karşı cevap afrini derhal alın karşı cevap hükümet ne duruyorsun
 • MertMert1 yıl önce
  Ne denirse tersi oluyor. Zaten islam teskilati toplantisi sonuc bildirgesinde belli idi tuhaflik. Dogu kudus baskentli filistin mis dogu kudus nedir ya islam boler mi.. millete yedirdiniz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019