Bu, 1.7 milyar Müslümana saldırıdır

Ali Karadaği, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının tüm Müslümanlara yönelik bir saldırı niteliğinde olduğunu belirtti.

07 Aralık 2017 Perşembe 03:09
Bu, 1.7 milyar Müslümana saldırıdır

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının tüm Müslümanlara yönelik bir saldırı niteliğinde olduğunu belirterek, İslam ülkelerinin ABD’ye baskı uygulaması gerektiğini söyledi. Karadaği, “ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü işgal devletinin (İsrail) başkenti yapma girişimi 1 milyar 700 milyon Müslümana açık bir saldırı niteliğinde olup, duygularını yaralamaktadır. Tüm İslam ülkelerine bu adımdan geri dönmesi için ABD’ye diplomatik ve ticari baskı uygulaması çağrısında bulunuyorum” dedi. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının “tehlikeli bir adım” olduğunu vurgulayan Karadaği, “Burada Kudüs’te bizimle birlikte olan Hristiyanlara da saygısızlık yapılıyor. Çünkü onların da kilisesi mevcut. Hristiyanlara göre de Kudüs, Arap toprağıdır” ifadelerini kullandı.

Alimler Birliği olarak İslam ülkelerine bir mektup gönderdiklerini aktaran Karadaği, “Özellikle Körfez ülkelerine Kudüs’e karşı tarihi ve dini sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini ifade ettik. Kendi aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakmaları ve önceliklerinin Kudüs olması gerektiğini dile getirdik” dedi.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 03:09

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    10 Aralık 2018