Bozdağ: AYM'nin beraat kararı verme yetkisi yoktur

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: "(AYM'nin kararı) Bu karar, bir beraat kararıdır. AYM'nin beraat kararı verme hak ve yetkisi yoktur."

13 Ocak 2018 Cumartesi 14:27
Bozdağ: AYM'nin beraat kararı verme yetkisi yoktur

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ,  Anayasa Mahkemesinin (AYM) Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkındaki kararına  ilişkin, "Bu karar, bir beraat kararıdır. AYM'nin beraat kararı verme hak ve  yetkisi yoktur." dedi. 

Bozdağ, partisinin Boğazlıyan İlçe Kadın Kolları 5. Olağan  Kongresi'nde yaptığı konuşmada, AYM'nin bireysel başvurular hakkında karar verme  hakkına sahip olduğunu ancak bu konuda karar verirken ilk derece, istinaf, temyiz  veya süper temyiz mahkemesi gibi hareket edemeyeceğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi'nin, ilk derece mahkemesi, istinaf mahkemesi, temyiz  mahkemesi veya süper temiz mahkemesi olmadığını vurgulayan Bozdağ, şunları  söyledi:

 "Anayasayla sınırları belirlenmiş bir yetki ve görev alanı vardır.  Anayasanın 148. maddesi çok açık diyor ki 'Bireysel başvuruda kanun yolunda  gözetilmesi gereken hususlarda inceleme yapamaz, yapılamaz'. Anayasa Mahkemesinin  Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararının açıklanan gerekçesi incelendiği zaman kanun  yollarında gözetilmesi gereken hususların fazlası gözetildiği gibi onun da  ötesine geçilerek ilk derece mahkemesi gibi inceleme yapılmıştır. Anayasa  Mahkemesi bir davanın esasına girecek şekilde bireysel başvuru incelemesi  yapabilir mi, yapamaz mı? Vaka incelemesi yapabilir mi, yapamaz mı? Burada suç  var mı, yok mu diye değerlendirme yapabilir mi, yapamaz mı? Delillerin  yeterliliğini, niteliğini değerlendirebilir mi, değerlendiremez mi?

Anayasa Mahkemesi bireysel başvuruyla kendisine gelen bir konu da vaka  incelemesi yapamaz. Delillerin yeterliliğini değerlendiremez. Böyle bir yetkisi  yoktur. Can Dündar kararında delillerin yeterliliğini değerlendirdi, vaka  incelemesi yaptı. Şimdi de aynı kötü ve yanlış uygulamayı Alpay ve Altan  kararında da verdi. Gerekçeyi okuduğun zaman insan diyor ki 'İlk dereceli  mahkemesine ne gerek var ki. İstinafa ne gerek var. Yargıtay'a ne gerek var.'  Anayasa Mahkemesi sadece hak ihlali olup olmadığını tespitle yetinir. Onun  ötesine geçemez."

AYM'nin hak ihlali olduğuna karar vermesi durumunda ilk derece  mahkemesinin yargılanmanın yenilenmesi yoluna gidebileceğine ya da bu imkan yoksa  tazminata hükmedebileceğine ya da genel mahkemelere müracaat yolunu göstereceğine  işaret eden Bekir Bozdağ, "Ama şimdi bakın, ben okuduğum zaman gerekçeyi  soruyorum Anayasa Mahkemesinin saygın hukukçularına; Siz hak ihlali kararı mı  verdiniz yoksa beraat kararı mı verdiniz. Şimdi ilk derece mahkemesi sizin ortaya  koyduğunuz Anayasanın çizdiği sınırı aşan bu irade ve kararınız karşısında ne  yapacak? Bu kararlar, Anayasa Mahkemesinin bu kararı hak ihlali kararı değil, bir  beraat kararıdır. Anayasa Mahkemesinin beraat kararı verme hak ve yetkisi  yoktur." ifadelerini kullandı.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ocak 2018 Cumartesi 14:27

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    20 Ocak 2019