'Bosna bize emanet'

Kırşehir Belediyesi’nin Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla Bosna Hersek’in Olovo şehrinde yaptıracağı Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camii’nin temeli törenle atıldı.

09 Kasım 2017 Perşembe 11:45
'Bosna bize emanet'

YENİ AKİT / ANKARA Kırşehir Belediyesi’nin Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) aracılığıyla Bosna Hersek’in Olovo şehrinde yaptıracağı Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camii’nin temeli törenle atıldı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen törende konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Olovo ile Kırşehir’in 2013 yılında “kardeş belediye” olduğunu ve Olovo’dan gelen talep üzerine burada sadece cami değil, yanında lojman, misafirhane, şadırvan, derslikler ve nikah salonu da yapılacağını söyledi. İnşaatın bitim süresinin 2 yıl olarak planlandığını dile getiren Başkan Bahçeci, bu süreyi bir yıla düşürmek istediklerini dile getirdi.

“KARDEŞLİĞİMİZ PEKİŞECEK”

Bahçeci, Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in, ölmeden hemen önce Bosna Hersek’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a emanet ettiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımıza emanet edilen Bosna, her Türk evladına bir emanettir. Her zaman yanınızda olacağımızın altını çizmek isterim. Bugün atılan temel, bir başlangıç olacak. Bu eser sayesinde kardeşliğimiz daha da pekişecek, birlikte faaliyetlerimiz daha da artacak” dedi. 

Olovo Belediye Başkanı Dzemal Memagic de, “Temeli atılan camii gelecek nesillere miras kalacak ve Olovo-Kırşehir işbirliğinin anıtı olacak. Türk halkına desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Bosna Hersek’in de diğer bölge ülkeleri ile aynı imkanlara sahip olması için verdiği destek için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

OSMANLI’NIN İZLERİNİ TAŞIYACAK

Konuşmaların ardından inşaat alanına geçilerek, dualar eşliğinde Ahi Evran-ı Veli Kırşehir Camii’nin temeli atıldı. Toplam bin 520 metrekare alan üzerine yapılması planlanan cami ve külliye, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyacak. Külliyenin ana işlevini oluşturacak ve aynı anda 400 kişinin ibadet edebileceği kapasiteye sahip cami, tek kubbeli ve klasik form üzerine inşa edilecek. Külliye içinde caminin yanına inşa edilecek iki katlı binada ise idari ofis, misafirhane ve nikah salonu bulunacak. Tek minareli olarak tasarlanan caminin avlusunda ise yöresel taşlarla tasarlanmış bir şadırvan ve havuz yer alacak.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 11:45

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Ekim 2018