Seçim 2019 Sayfası

Borsa İstanbul’u işgal davasında ilginç ifade

Darbe girişimi sırasında Borsa İstanbul’u işgal etmeye çalışan cuntacıların Türkiye’nin dünya ile ekonomik bağını kesmeyi amaçladıkları ortaya çıktı.

14 Kasım 2017 Salı 09:01
Borsa İstanbul’u işgal davasında ilginç ifade

FETÖ’nün hain kalkışmasında darbecilerin ele geçirmek istediği noktalardan biri de İstanbul’daki Borsa İstanbul binasıydı. Türkiye’nin dünya ile tüm ekonomik bağını kesip krizi en üst seviyeye çıkarmayı amaçlayan darbeciler, Borsa İstanbul binasını ele geçirmek isterken biri polis iki kişiyi şehit etti. Borsa İstanbul’un işgal edilmesine ilişkin 1’i firari 2 binbaşının da aralarında bulunduğu 15 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları’nda geçtiğimiz hafta yapıldı. Üç gün süren duruşmalarda dikkat çeken ayrıntılar ortaya çıktı.

Tutuklu sanıklardan erler M.B., F.Y. ile astsubaylar M.F., M.F. ve V.Ç.’nin yurt dışına çıkış yasağı ile tahliye edildiği duruşmalarda, darbeci komutanların elektronikten anlayan erleri borsa binasına götürdüğü de belirlendi.

Şehit aileleri adına davayı izleyen Avukat Dr. Mehmet Sarı, 15 Temmuz akşamı darbeci komutanların bazı erlere, “Sizi, sabah bir terör operasyonundan dolayı 3 gibi uyandırabiliriz” şeklinde bir ifade kullandığını belirtti. Sarı, bu ifadenin de darbenin nasıl erkene alındığı örneklediğini kaydetti. Borsa İstanbul’un işgal edilmesinin amacının ülkenin dünya ile ekonomik bağını koparmak olduğunu söyleyen Sarı, “Darbeciler ekonomik olarak da büyük bir kriz çıkarmak istiyordu. Bu nedenle Borsa İstanbul önemliydi. Bu yüzden özellikle elektrik-elektronik konularında uzman veya eğitim alan er veya öğrencileri götürmüşler” dedi.

Karar

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Kasım 2017 Salı 09:01

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Nisan 2019