BM raporu ABD’yi yalanladı: Sivil can kayıpları var

BM Afganistan temsilciliği, geçen hafta Kunduz’da düzenlenen hava saldırısında en az 10 sivil vatandaşın hayatını kaybetmiş olabileceğini söyledi.

11 Kasım 2017 Cumartesi 17:28
BM raporu ABD’yi yalanladı: Sivil can kayıpları var

Amerika Birleşik Devletleri ABD geçtiğimiz hafta kuzey kenti Kunduz’da hava saldırısı düzenlemiş, yerel halkın saldırıda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını basınla paylaşmasına karşın ABD’li yetkililer ‘araştırmalarının’ sonucunda sivil kayba rastlanmadığını söylemişti.

Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Görevi tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada ‘saldırıdan sağ kurtulanlar, sağlık görevlileri, yaşlılar ve diğerleriyle yapılan çok sayıdaki görüşmeler Cumartesi saldırısında ölenlerin arasında sivillerin de olduğuna inanmak için güçlü bir neden oluşturuyor’ denildi.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi’nin saldırı sonrası raporunda ABD hava saldırısında kadınların ve çocukların da öldüğü belirtilmiş ve görsel kanıtlar sunulmuştu.

BM Afganistan Temsilciliği ayrıca ‘güvenilir raporlar 4 Kasım saldırısında UNAMA’nın ilk bulgularını gösteriyor ki en az 10 sivil Afganistan’ın Kunduz vilayetinde öldürüldü’ dedi.

BM raporu, ABD’nin Salı günü yaptığı açıklamayı yalanladı. ABD’li yetkililere göre Afganistan’da 4 Kasım’da düzenlenen saldırıya ilişkin araştırmada sivil can kaybına rastlanmamıştı.

 

 

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 17:28

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    22 Kasım 2018