Biruni Rektörü Adnan Yüksel:’’40 dalda da iddialıyız’’

“Üniversitemizde tıptan diş hekimliğine, eczacılıktan halk sağlığına kadar bütün sağlık alanlarında ülkemizde tanımlanmış bütün bölümler mevcuttur” diyen Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, 'Sağlıktaki 40 branşta da iddialıyız' mesajı vererek, aday öğrencileriüniversitenin tanıtım günleri etkinliklerine davet etti.

08 Temmuz 2015 Çarşamba 12:10
Biruni Rektörü Adnan Yüksel:’’40 dalda da iddialıyız’’

İstanbul'da tarihî Topkapı surlarının hemen karşısında yer alan Biruni Vakıf Üniversitesi ismini büyük âlim Biruni'den alıyor. Ve onun idealize ettiği fikirleri ilerletmek ve uygulamak için yola çıkan üniversite yönetimi sağlık alanında iddialı ve genç bir ekiple yola çıktı. bir eğitim ve öğretim kurumumuz. Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, yeni dönem hazırlıklarıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

 

İşte Prof. Dr. Yüksel’in aday öğrencilere mesajları:

 

-Üniversitemiz 2014-2015 yılında faaliyete başlamıştır, Bu sene ikinci yılımız. İlk yıl olmasına rağmen ülkemizde tanımlanan bütün sağlık branşlarına ait programları açarak en kapsamlı sağlık üniversitesi olduk. Ülkemizde sağlık meslekleri ile ilgili tüm bölümlerin mevcut olduğu üniversitemizde eğitim almak için birçok sebebiniz bulunmaktadır. Öncelikle İstanbul'un merkezi Topkapı semtinde, tarihî surların karşısında, içerisinde diş hekimliği hastaneleri ve kampüs içerisinde tıp fakültesi hastanesi inşaatına başlatılmış olup geniş sosyal imkânları mevcut kampüs hayatı sunmaktayız. Çok kısa zamanda uzun yolda önemli mesafe aldık. Çalışma azmimin ve kararlığımızla birkaç yıl içinde hedefimize ulaşacağımızı ümit ediyorum.

 

-Üniversite olarak uluslararası bilimsel toplantılara ev sahipliği yaptık ve önemli bilim insanlarını üniversitemizde ağırladık ve ayrıca uluslararası bilimsel danışma kurulumuz alanında dünyanın en önemli isimleri yer almaktadır. İlk yıl olmamıza rağmen birçok bilimsel makale üretmeyi başardık. Öğrencilerimize bilimsel çalışmalar ve uluslararası çalışmalarda yer alabiliyorlar hatta bu sene moleküler biyoloji ve genetik alanında öğrenim gören öğrencilerimiz uluslararası bilimsel bir dergide makalesi yayınlandı. Her öğrencimize okulu bitirmeden bu tür çalışmalara dâhil olma imkânı sunuyoruz. Öğrencilerimizi daha lisans okurken bilimsel alana kanalize ediyoruz. Bu da Türkiye'de önemli bir atılım olarak görüyorum.

 

-Üniversitemiz ülkemizde kurulmuş olan en kapsamlı sağlık üniversitesi olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Üniversitemizde tıptan diş hekimliğine, eczacılıktan optisyenliğe, pedagojiden halk sağlığına kadar bütün sağlık alanında ülkemizde tanımlanmış bütün bölümler mevcuttur. En ileri teknoloji cihaz ve ekipmanlarla donatılmış laboratuvarlar öğrencilerimize öğrendikleri teorik bilgileri pratiğe aktarmaları için oldukça önemli fırsatlar sunmaktadır.

 

-Laboratuvarlarımız yeni ve ileri teknolojiye göre hazırladık. Laboratuvarlarımızın Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde bulunan teknolojiyle donatılmış olması öğrencilerimizin mezun olduklarında dünya standartlarında bilgiyle donatılmış olmalarını sağlamaktadır. Ayrıca deneyimli öğretim üyesi kadromuz öğrencilerimizin bilgili ve deneyimli bir şekilde yetişmelerini sağlarken, aynı zamanda onları bilimsel çalışmalara dâhil ederek lisans düzeyindeki öğrencilerimizin yaptıkları çalışmaları uluslararası dergilerde yayınlama ve ulusal/uluslararası sempozyumlarda sunma imkânı da sunmaktadır.

 

-Türkiye'de alanında en iyi üniversitelerden olacağımıza inanıyorum biz evrensel bilimi vizyon olarak seçmiş bir üniversiteyiz ve bu yüzyılın Birunilerini seçmek için yola çıktık bu nedenle bilim odaklı ve bilimsel verileri uygulamaya döken ve sanayi ile de yakın ilişkide olmayı planlıyoruz. Çünkü uygulamaya ve halkın direk kullanımına sunulmayan bilim maalesef unutulmaya yüz tutuyor. Sağlık alanında önce Türkiye'de en iyisini yapacağız. Daha sonra dünya içinde örnek çalışmalar ve projeler geliştireceğiz. Hedefimizi gerçekleştirmek için var gücümüz ve ekibimizle çalışıyoruz.

 

Neden Biruni Üniversitesi?

 

Prof. Dr. Adnan Yüksel: ’’Öğrencilerin üniversitemizi tercih etmeleri için şu sebepleri sıralayabilirim: Türkiye'nin en kapsamlı sağlık üniversitesi olması. Çağdaş eğitimde Biruni modeli. Modern Teknolojiye sahip hastaneler ve laboratuvarların olması. Çift Diploma, yan dal uzmanlığı ve bölüm değiştirme imkânı. Sağlık Bilimlerinde A Takımı Eğitimci kadrosu. Akademik kariyere teşvik. Şehrin merkezinde kampüs hayatı. Uluslararası fırsatlar. Bir yıl kaybetmeden bir dil kazanma imkânı ve akademik başarı bursların veriliyor olması bizim üniversitemizi tercihleri için önemli nedenlerdir sanırım.’’

 

Adnan Yüksel Kimdir?

Kabataş Erkek Lisesini 1980 yılında bitiren Prof. Dr. Adnan Yüksel, Hacettepe Üniversitesi'nde başladığı tıp eğitimini İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesinde 1987 yılında derece ile bitirdi. Uzmanlığını 1991 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında tamamladı. 1995 yılında Genel Pediatri Doçenti unvanını aldı. 2007 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanlığı görevine getirilen Yüksel iki yıl sonra İstanbul Üniversitesi, Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü oldu. Yurt dışında yayımlanan 100'ün üzerinde makalesi, 55 adet bildiri ve poster sunumu bulunmaktadır. 3 kitaba bölüm yazarlığı yapmıştır. 2014 yılında Biruni Üniversitesi kurucu rektörü olarak göreve getirilmiştir...

 

Biruni Üniversitesi’nin Künyesi

 

Mütevelli Heyet Başkanı : Op. Sema Yüksel

Kuruluşu: 2014

Bulunduğu Yer : İstanbul, Topkapı. Eğitim sloganı: Bilimin geleceği

Akademik Birimler : Fakülteler: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Eğitim, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sağlık Bilimleri. Yüksek Okul: Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu.

Enstitü sayısı: 3

Öğrenci kulübü sayısı : 23

Eğitim ve öğretim modeli : Biruni Metodu Eğitim Modeli: Bir yıl kaybetmeden bir dil kazan. Misyon: Sağlığın her alanında bilgi üreten ve uygulama sorumluluğu taşıyan, öğrenci odaklı, toplumun değer yargılarına ve farklılıklarına saygılı, dünya standartlarında eğitim ve hizmet vermek.

Vizyon : Eğitim, araştırma ve hizmetleri ile ülkemiz ve dünyada referans kabul edilen yenilikçi, girişimci lider bir sağlık üniversitesi olmak.

Kampüs alanı: 30 bin metrekare kapalı alan . 27 bin metrekare yeşil alan. 5 bin metrekare sosyal alanlar.

 

egitimrehberi / 8 Temmuz 2015