Bir kitap bile okuyamıyorlar

Cezaevlerindeki FETÖ'cülere uygulanan prosedür Sivas mazlumlarını da mağdur etti.

15 Kasım 2017 Çarşamba 10:25
Bir kitap bile okuyamıyorlar

Sivas mazlumlarının mağduriyetine bir yenisi daha eklendi. Sivas E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatan KCK/PKK ve FETÖ mensubu isimlerin örgütsel bağlantılarını koparmak amacı ile getirilen kitap yasağı ve sınırlı sayıda kıyafet prosedürünün Sivas mazlumlarına da uygulandığı ortaya çıktı.

90'lı yıllarda özellikle de 28 Şubat sürecinde haksız gerekçelerle tutuklanan ve uzun yıllardır cezaevlerinde bulunan İslami kimlikli hükümlülerin mağduriyetlerinin yeni bir boyutu ortaya çıktı. Sivas E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatan KCK/PKK ve Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) mensup isimlerin örgütsel bağlantılarını koparmak amacı ile getirilen bazı düzenlemelerin Sivas davasında ömür boyu hapse mahkûm edilen mazlumları da mağdur ettiği bildirildi. Sivas olaylarına ilişkin sudan sebeplerle tutuklanarak Sivas E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen mazlumlara kitap yasağı ve sınırlı sayıda kıyafet prosedürü uygulandığı öğrenildi.

ŞİMDİ DE KİTAPLARA YASAK

2 Temmuz 1993 tarihinde meydana gelen olaylara ilişkin tutuklanan mazlumlara PTT Kargo yoluyla gönderilen onlarca kitabın gerekçe belirtilmeden iade edildiği ifade edildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylı kitapların dahi izin verilmediği Sivas sanıkları, Haksöz gibi İslami çizgide yayın yapan birçok dergiyi de okuyamıyor. Aileler haftada bir kez gördükleri yakınlarını yeni getirilen kısıtlama ile 15 günde bir görebiliyor.

KIYAFETLERİNİ AZALTTILAR

Sivas olayları hükümlülerinin halihazırda olan kıyafetlerinde azaltmaya gidilen uygulamada, dışarıdan yeni kıyafet getirilmesi de yasaklandı. Sivas sanıklarına ailelerinin ve avukatlarının görüşme günlerinde getirdiği ya da dışarıdan postayla iletilen kitap, dergi, gazete ve diğer matbuat içeriğinden bağımsız olarak kabul edilmiyor. Tutukluların ihtiyacı olan giysiler sadece sayı sınırıyla alınıyor. Belli bir kurala bağlı olmayan bu sınırlama, cinsi, rengi ve materyali itibariyle izin verilen bir giysinin de keyfi olarak reddedilmesine yol açabiliyor.

PANTOLONU ÇIKARTTIRIYORLAR

15 Temmuz ihanet girişimi sonrası tutuklanan FETÖ’cülerin dışarından cezaevine herhangi bir materyal sokmaması için X-Ray cihazlarının hassas hale getirilmesi, Sivas sanıklarının ziyaretçilerini zor durumda bırakıyor. Pantolonundaki metal fermuar yüzünden cihazın ötmesini gerekçe gösteren görevliler, ziyaretçilerin pantolonlarını çıkarmalarını istiyor. Sivas olaylarında sadece slogan attığı için 24 yıldır yatan yakınlarını görmek isteyen ziyaretçilerin ise pantolonlarını çıkarıp ameliyat kıyafetlerini giyerek ancak görüşme gerçekleştirdikleri ifade ediliyor.

GÖZLER BAKANDA 

Daha önce Sivas E Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan mazlumların yaşam koşullarının iyileştirilmesi yönünde harekete geçen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, Sivas mazlumlarına getirilen kısıtlamalar ile ilgili inceleme başlatması isteniyor.

ZULME SESSİZLER

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ise, Sivas olaylarına ilişkin tutuklanarak Sivas E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen sanıklara getirilen kısıtlamalara sessiz kaldı. Kitap yasağı, kıyafet kısıtlaması gibi düzenlemelerin Sivas davası hükümlülerine de uygulanmasını mail yoluyla sorduğumuz Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, sorularımıza cevap vermedi.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 10:25

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    16 Ekim 2018