impression

Binali Yıldırım'dan 'Almanya' açıklaması: Artık zamanı geldi

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya ya giderken basın mensuplarının sorularını cevapladı.

15 Şubat 2018 Perşembe 17:01
Binali Yıldırım'dan 'Almanya' açıklaması: Artık zamanı geldi

HACI YAKIŞIKLI / YENİAKİT.COM.TR - Başbakan Binalı Yıldırım’ın Almanya temasları öncesinde şu açıklamalarda bulundu:

Şimdi Almanya bölümüne gidiyoruz . İlk olarak Berlin’de Merkel ile görüşmemiz var. Geçen sene seçim senesiydi, orada da bizde de , dolayısıyla biraz havalar sert geçti. Şimdi artık orada da hükümet uzunca bir aradan sonra kurulma aşamasına geldi. Bizim zaten referandum gündemimizden tamamen düştü. Artık normal hayata Almanya ile Türkiye'nin dönme vakti geldi diye düşünüyoruz.

Şansölye Merkel ile ikili ilişkilerimizi, bölgesel konuları, AB konularını kapsamlı bir şekilde ele alacağız. Ümit ederim ki geçmişte karşı karşıya kaldığımız sorunlar aşılmış olur, yeni bir sayfa yeni bir gün başlatmış oluruz.

Soru : Almanya tarafında da aynı iradeyi görüyor musunuz ?

Cevap : Gidiyoruz işte bakalım göreceğiz. Ben aynı düşünceleri bire bir değilse bile Türkiye ile ilişkileri geliştirme konusunda bir irade olduğunu tahmin ediyorum. Seçimden sonra oluşan koalisyonda böyle bir irade var diye tahmin ediyorum.

Soru : PKK gösterilerinin yasaklanması buna örnek gösterilir mi ?

Cevap : Bunlar önemli adımlar. Son zamanlarda  Almanya pkk terör örgütüne karşı gittikçe kararlı bir duruş gösteriyor. Fark ediliyor. Bunlar da iki ülke arasındaki ilişiklerin tamir edilmesi için güzel adımlar. Almanya’yı tek başına Almanya olarak görmeyelim. Avrupa Birliğinin  bel kemiğini oluşturuyor. Avrupa Birliği içinde Türkiye’nin en büyük ticari ortağı, dört milyona yakın soydaşımız, vatandaşımız iki ülke arasında ciddi bir köprü oluşturuyor. O yüzden de Almanya Türkiye ilişkilerinin eski günlerine dönmemesi akla ziyan bir iştir. Hem Almanya için hem Türkiye için. Burada ilişkilerin bozulmasından kimse yarar sağlamaz, geliştirilmesinden herkes istifade eder. Türkiye olarak bölgede Avrupa’nın güvenliğini, NATO’nun sınırlarını koruyoruz. Bizim Suriye’de kuzey güney sınırlarımız ötesinde yaptığımız faaliyetler esasen sadece kendi milli güvenliğimiz, kendi vatandaşımızın mal can güvenliğini ilgilendirmiyor, bölücü terör  örgütünün, DEAŞ'ın yok edilmesi ile sınırlı değil. Aynı zamanda Avrupa’ya olabilecek göçmen akımını ve Avrupa’da yayılma riski yüksek terör olaylarının önüne geçmiş oluyoruz. İstiyoruz ki ab ve NATO bunu daha iyi görsün. Türkiye ile olan ilişkilerde bu hassasiyet göz önünde bulundurulsun.

Soru : Deniz Yücel ile ilgili açıklamalarınız oldu, nasıl bir olumlu adım bekleniyor. ?

Cevap : Türkiye hukuk devleti , yargının işi ayrı , siyasetin işi ayrı. Yanı bu üzerine atılan suçlar var, bunlarla ilgili hakim  karşısına çıkacak, ordan da bir sonuç çıkacak. Her mahkemeye çıkış bir umuttur. Bir an önce hakim karşısına çıkmasını telkin ediyoruz. Zannediyorum, yakın zamanda böyle bir gelişme olur . Bu konuda Türkiye Almanya arasında ilişkilerimizi bloke eden bir husus olmaktan çıkar.

Haber Tarihi: 15 Şubat 2018 Perşembe 17:01

YORUM YAZ

 • MehmetMehmet8 ay önce
  Ben almanyada yasiyorum, bu gelismeyi hic olumlu bulmuylrum, almanya belki amerika ve israil den daha önde düsmanimiz, filistinliler icin israil kirmizi kitapada düsman ilan ediliyor, 200 den fazla sehit verdigimiz kisileri ve teröristleri kollayan almanya neden alimmiyor, ak parti, 2019 ta oy kullanmicam uzaya ekonomi cag atlasada ne yaparsaniz yapin koca türk milletinin istegini düsuneceksiniz, zaaten akp geleli secmenlerin askerlerin agzina...lar dogudakine beles elektrik su, suriyeden topraksiz cikarsaniz akp liler ülkeyi terk etsin, sizinde chp ve hdp den farkiniz yok
 • VatanseverVatansever8 ay önce
  Şu haberi görünce ak partiyi ve kendimi sorgulamaya başladım bütün bu patırtı kütürtü o zaman seçimler içinmi yapılıyor yani haddini bil Almanyaaaa diye bağrışlar seçimler referandumlar içinmiydi pkk yı destekleyen fetöyü destekleyen gazeteleriyle ajanlık yapan AB girmememiz için veto eden Demirtaş’ın mahkemesine giden gezide rol alan cumhurbaşkanları bazılarına plaket veren bu Almanlar değilmi biz neden ortamı normalleştirmeye çalışıyoruz o zaman aklıma şu geliyor afrinde ki savaş 2019 seçimi içinmi yapılıyor birliktelik beraberlik herkes hükümetin arkasında evet devletler arasında küsme vs olmaz ticaret vardır ama biz neden her ülkeyle laf edip sonra normalleşmeye çalışıyoruz inceldiği yerden kopsun
 • Mrn Mrn 9 ay önce
  Bu arada okuyan arkadaş sağolsun yayımlamasanız da olur yorumu amacım bir nebze de olsun biraz sürekli birilerini övmek yerine eskiden olduğu gibi gazetenizi görünce huzur mutluluk duyma rahatsız ettim ise gerçekten çok özür diliyor um hakkınız helal edin saygilar
 • Ses çıkar Ses çıkar 9 ay önce
  Sayın yazarlar sizi ailem çok önceden beri okurdu dolayısi ile bende ama uzun bir müddettir çok fazla okumuyoruz yoğun siyaset yoruyor insanı lakin bugün bakmak istedim bir haberi siz de görmek istedim ama göremedim.neden 4.5 yaşındaki çocuğa tecavüz e en önemlisi yetkili polisin doktorun sessizligine olayı kapamasına sessiz kaldınız kaç yıldır siyaset ile ilgeniyor adete polis savcıneden insan haklarına artik az sahip çıkıyorsunuz gerçek islam i temsil etmeniz gereken yerde ne olacak aman kadın hakkı çocuk hakkı gibi bir tutum. Bu gerçekten çok üzgünüm eğer ben yanılıyorsam Hakkınız helal edin ama siz yanılıyorsanız ne olur toparlanin zira sanmayın ki bu kadar kotuluk kadınların çocukların kötu olduğundan değil insanlar kötü bu artık bilinsin sapiklar
 • Sina SALIKSina SALIK9 ay önce
  bu almanya 200 şehidin katili değil mi? ha pardon gerçi mazide kaldı doğru.
 • oooooo9 ay önce
  bütün avrupanın, amerikanın, rusyanın yani bütün imansızların yetiştirdiği teröristleri o imansızların Başlarına SALIN. ne işbirliği imansızla iş birliği OLMAZ.
 • Mesut SarpMesut Sarp9 ay önce
  Eski müttefikimiz sanayi devi Almanya İle ilişkilerimiz tabii ki çok önemli. Hatta Amerıkadan daha önemli ve siyaseti Türkiyeyle en yakın olanlardan bi ülke. Her ülkeye kafa tutarsak ortada sap gibi kalırız. Ancak Almanyanın siyasi ve gazeteci tutuklularla ilgili taleplerinide göz ardı edemeyiz.

Günün Karikatürü

11 Kasım 2018