Beşşar Esed'e şok! Bunu hiç beklemiyordu

Suriye’nin başkenti Şam’da katil Esed rejiminin saldırılarına karşı harekete geçen muhalifler, Cobar semtinden ilerleyerek kuşatma altındaki Kabun’a ulaştı.

19 Mart 2017 Pazar 22:40
Beşşar Esed'e şok! Bunu hiç beklemiyordu

Şam’da katil Esed rejiminin saldırılarına karşı harekete geçen muhalifler, Cobar semtinden ilerleyerek kuşatma altındaki Kabun’a ulaştı.

Muhaliflerin ilerleyişi sonucu Esed rejimi kuşatmasındaki Kabun bölgesi ile Doğu Guta birleşti.

Muhalif gruplardan Feylak Er-Rahman'ın Esed rejiminin ateşkes ihlallerine karşı başlattığı "Allah'ın kulları Cobar'da Kalın" operasyonuna Doğu Guta'daki birçok muhalif grup katıldı.

ŞAFAK VAKTİ SALDIRIYA GEÇTİLER

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, muhalifler sabahın ilk ışıkları ile Şam'ın doğusundaki Cobar semti başta olmak üzere yaklaşık on noktada saldırıya geçti.

Semtin kuzeybatısındaki elektrik santrali, Abbasiye garaj binası ve tekstil fabrikasını ele geçiren muhalifler ilerleyişlerini sürdürdü.

ÇOK SAYIDA ESED MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ!

Muhalif gruplardan Ahraru'ş Şam, operasyon ile ilgili açıklamasında, "Sabahın ilk ışıkları ile birlikte saldırıya geçen mücahitler onlarca Esed militanını öldürdü ve yaraladı. Çatışmalar bölgenin tamamını ele geçirene kadar sürecektir" ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, muhaliflerin akşam saatlerinde Cobar ve Kabun mahalleleri arasında yer alan sanayi bölgesinin büyük bölümlerini ele geçirdiği, operasyona Kabun semtindeki muhaliflerin de destek verdiğini bildirdi.

Kabun'daki muhalif gruplar da televizyon fabrikası Sironiks'i ele geçirdi. Cobar'ın kuzeybatısındaki sanayi bölgesinin ve Sironiks'in ele geçirilmesi ile kuşatma altındaki iki bölge Kabun ile Doğu Guta birleşti.

Haber Tarihi: 19 Mart 2017 Pazar 22:40

YORUM YAZ

 • mfgmfg1 yıl önce
  Anlamıyorum.Muhalif dediğimiz 90farklı grup.Şuan devlet yapısı kaybetmiş bir suriye var.Ama şimdi komple esad ve ordusu gitse ne olacak.Bu gruplar birbirleriyle ihtilafa düşüp paylaşacaklar. İmkansız ama bu 90 gruphadi anlaştılar diyelim. tankı uçağı füzesi emir komutası olmayan bir yapı ne kadar ayakta kalabilir?Belki birkaç hafta sonra ya israil işgal eder ya abd ya rusya.Suyu geçerken at değişilmez diye düşünüyorum.Belli şartlar ile suriyedeki rejimin suriyede kontrolü sağlayıp daeş pyd silinmesi ve sonra bir devlet yapısı kurulması ve paramparça olan halkın tekrar dönmesi sağlanmalıdır
 • ramiz agaramiz aga1 yıl önce
  bu pislige ulasmak cokmu zor ? gidip suikast yapsalar bu manyaga ? !
 • emirhan emiremirhan emir1 yıl önce
  NE KADARDA SEVINC BELIRTISI BIR BASLIK EMINIM COK SEVINMISINIZDIR KONUNUZ BELLI ISTE ORTADOGU VE ISLAM ALEMININ ZIKRI FIKRI BUDUR .
 • Fahrettin cakirFahrettin cakir1 yıl önce
  Allah yardimciniz olsun kazaniz mubatek olsun

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018