Belediyeler ‘Pop ajansı’na döndü!

Büyükşehir belediyelerinden, nüfusu 20 bini dahi geçmeyenlere kadar birçok belediye festival adı altında on binlerce lira ücretle ünlü popçuları çıkarıyor.

13 Eylül 2017 Çarşamba 07:01
Belediyeler ‘Pop ajansı’na döndü!

ÖMER FARUK ŞAHİN / ANKARAYaz aylarında tatil beldelerindeki otellerde fahiş fiyatlara sahneye çıkan birçok ünlü pop sanatçısı, tatil sezonunun sonuna gelinmesi ile rotalarını belediyelere çevirdi. Büyükşehir belediyelerinden, nüfusu 20 bini dahi geçmeyenlere kadar birçok belediye festival adı altında on binlerce lira ücretle ünlü popçuları sahneye çıkarıyor. Vatandaşın cebinden çıkan vergiyi bu şekilde değerlendiren belediyelere ise dur diyen olmuyor. Başta popçu olmak üzere, organizasyon şirketi, menajer, VIP araç kiralama, first class uçak bileti, karavan, ses ve görüntü sistemlerine on binlerce lira para akıtan belediyelerin Sayıştay tarafından denetlenmesi için şikayet edilmesi gerekiyor. 

KİMSE SES ÇIKARMIYOR!

20 bin liradan başlayıp 400 bin liraya kadar çıkan popçu ücretlerini vatandaşın vergisinden karşılayan belediyeler, festival adı altında çeşitli skandallara imza atıyorlar. Sanatçı ücreti, organizasyon şirketi ücreti, menajer ücreti, VIP araç kiralama ücreti, first class uçak bileti ücreti, karavan ücreti, ses ve görüntü sistem ücreti başlıkları adı altında belediyeleri sonuna kadar sömüren popçulara, kimse ses çıkarmıyor. 

DENETİM İÇİN ŞİKÂYET ŞART

Belediyelerin bu kişilere ne kadar ücret verdiğinin öğrenilmesi için Sayıştay tarafından denetlenilmesi gerekirken, Sayıştay’ın bu denetimi cidid olarak yapması için de vatandaşın şikâyeti gerekiyor. Vatandaşın vergisini bu şekilde popçulara peşkeş çeken birçok belediyenin aymazlığına ise ses çıkaran olmuyor.  

TANITIM YALANI İLE CEPLERİNİ DOLDURUYORLAR 

Yaz sezonunun açılması ile tatil beldelerini mesken tutan birçok organizasyon şirketi sezonun bitmesi ile gözlerini belediyelere çeviriyor. Nüfusu 20 bini dahi geçmeyen ilçe belediyelerini ‘Tanıtımınızı yapalım’ şeklinde kandıran şirketler, ‘Festival’ adı altında, halkın vergileriyle bünyesindeki sanatçıların ve kendilerinin ceplerini dolduruyorlar. 

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 13 Eylül 2017 Çarşamba 07:01
  • vatandaşvatandaş4 ay önce
    Ben şikayetçiğim her gece beylik düzünde müzik dinlemekten gürültüden balkonlara çıkamıyoruz

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 24.01.2018