Yeni Akit GÜNDEM Sayfası

Siyaset sayfamızı facebook'tan takip edin.

Bekir Bozdağ açıkladı: Karardan vazgeçtik!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Cezaevlerinin dış güvenliğinin jandarmadan alınarak Adalet Bakanlığı'na verilmesi kararından vazgeçtik" dedi.

Bekir Bozdağ açıkladı: Karardan vazgeçtik!
Eklenme: 17 Şubat 2017, 12:06

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Antalya’da düzenlenen Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü DEPAR Projesinin ‘Müdahale Programları İçin Yaygınlaştırma Eğitimi’ açılış törenine katıldı.

Bakan Bozdağ, cezaevindeki her tutuklu ve hükümlünün aileleri tarfından Türkiye Cumhuriyeti’ne bir emanet olduğunun unutulmamasını istedi. Cezaevlerinin dış güvenliği ile ilgili yapılan düzenlemelerle ilgili de son dakika açıklaması yapan Bakan Bozdağ, hem Türkiye içinden hem de Türkiye dışından cezaevleri aleyhine ciddi kampanyalar yürütüldüğünü belirterek, “Türkiye Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele bulunduğuna ilişkin iftiraları hakikat gibi milletin önüne koymaya devam ediyorlar. Biz bu konudaki her açıklamayı çok büyük bir ciddiyetle takip ediyoruz. Eğer doğruluk payı varsa bununla ilgili gereğini derhal yerine getiriyoruz” dedi.

"KARARDAN VAZGEÇTİK"

Net bir şekilde ifade etmek isterim ki CİK çalışan personelimizin hepsi büyük bir özveri ve fedakarlıkla görevlerini yerine getiriyorlar. Belki medya, belki toplum burada çalışma yapanların, yaptıkları fedakarlığın, yaptıkları büyük vazifenin ve yaptıkları iyi şeylerin yeterince farkında olmayabilirler. Ama biz Bakanlık olarak sizlerin ne kadar büyük bir iş yaptığınızın farkındayız. O nedenle önümüzdeki dönemde CİK ilgili yeni bir yasal düzenlemeyi Bakanlar Kurulu’na oradan da TBMM’ne sevk etmeyi planlıyoruz. Daha önce bildiğiniz üzere cezaevleri dış güvenliğinin jandarmadan alınıp, Adalet Bakanlığı’na verilmesi ve bu kapsamda bazı düzenlemelerin yapılmasına dair çalışmalarımız vardı. Ancak bu çalışmalar akamete uğradı. Yeni dönemde hükümetimizle yaptığımız istişareler doğrultusunda cezaevlerinin dış güvenliğinin İçişleri Bakanlığı’nda dolayısı ile jandarmada kalması konusunda bir karara vardık. Bu nedenle dış güvenliğin Adalet Bakanlığı’na alınması kararımızdan vazgeçtik. Ancak bu dış güvenlik ile ilgili yasanın içerisinde yer alan diğer hükümlerin ve bunun yanında ihtiyacımız olan diğer bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesinden vazgeçmedik. CTE Genel Müdürlüğü ve Kanunlar Genel Müdürlüğü’ne bu konuda son hazırlıkların yapılması talimatı verilmiştir. Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulumuza bu konudaki nihai çalışmamızı arz edeceğimizi ve bu kapsamda bazı önemli düzenlemeler yapacağımızı buradan ifade etmek istiyorum.

 
Haber Tarihi: 17 Şubat 2017, 12:06
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

mehmet

memurunuza da sahip çıkın bakanım biraz.infaz koruma memurları ne zor durumlar da çalışıyor.maaş olarak vs.sözleşmeli olanlar da kadro bekliyorlar.infaz koruma daha psikolojik işkence de .bu memleketin en çok unutulan ve mesleği en zor olan memurluğu .işkence batı ya yakışır .TÜRKİYE de zamanın da bazı olumsuz işler olmuş olabilir âmâ suan temin ederim ki kesinlikle sadece var olan hukukun üstünlüğü

Cevapla

muvahhid müslüman

çok büyük masraf da ondan .şu durum da doğru bir karar.paralı yeni bir teşkilat kuracaksın vs... basit bir olay değil.

Cevapla

Bülent Tiryaki

Neden vazgeçtiniz? CHP nin Şerrinden korktugunuz için mi? Adalet Bakanı Dik duramaz ise diğer Bakanları siz düşünün! Biz Reis gibi Bakanlar istiyoruz.

Cevapla

Cemil nadir özgün

Bir dediğiniz bir dediğinizi yaptığınız ötekini tutmuyor.Sözlerinizle hergün daha da gülünçleşiyorsunuz.

Cevapla

Veysi

Neden vazgecildi ben anlayamadim, yani neden bu karar alinmadi ?

Cevapla

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?