Bebek katili Esed!

Suriye rejiminin ablukası 527 bebeğin canını aldı.

14 Kasım 2017 Salı 11:22
Bebek katili Esed!

Halkına zulmeden ve onbinlerce insanını katleden Esed’in hiçbir gıda ve tıbbi malzeme girişine izin vermediği Doğu Guta’da bir nesil yokoluyor... Yüzlerce bebeğin açlıktan öldüğü bölgede bir ekmek 20 liraya çıkarken, insanlar 1 haftayı tek lokmayla geçiriyor.

Suriye’de katil Esed rejiminin ve destekçilerinin 5 yıldır ablukada tuttuğu Doğu Guta bölgesinde, yaklaşık 400 bin sivil, yoksulluk, açlık ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Sadece Doğu Guta’da uygulanan abluka nedeni ile 2014 yılından bugüne kadar doğum sonrası ve emzirme çağındayken 527 bebek hayatını kaybetti.

Konuya ilişkin Akit’e özel açıklamalarda bulunan Doğu Guta bölgesinde insani yardım, sağlık ve eğitim hizmetlerini sürdüren çatı kuruluş olan Şam Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği Genel Sekreteri Abdurrahman Taşbilek, “Doğu Guta’da durumlar çok kötü. Açlık sadece bir iki bebeği kırıp geçirmenin ötesine doğru büyüyor. Annelerin çocuklarını kandıracakları bir yalan kalmadı. Bazı bölgelerde açlık günü 1 haftayı buldu. Durumlar çok çok kötü. Katı abluka nedeniyle Doğu Guta’ya dışarıdan malzeme sokmak yaklaşık 4 aydır imkansız. Vâfidîn girişi kapısı, açılıncaya kadar bölgeye hiçbir şekilde gıda yardımı giremez” diye konuştu.

BİR EKMEK 5 DOLARA

Bölgeye şuanda yapılacak en doğru yardımın gıda yerine direkt maddi destek olduğunu belirten Taşbilek, “İçinde yaşadığımız bu kriz şartlarında gerçekleştirmeye çalıştığımız ve yapabileceklerimiz sınırlı. Bölgede gıda fiyatları çok yüksek durumda. 4-5 dolara (20 lira) ekmek satılıyor. Bazı insanlar bu gıdalar üzerinden çok ciddi paralar kazanıyor. Önümüz kış, insanların yardıma ihtiyacı var. Bölgeye acil maddi yardım yapılmalı”dedi.

İHH Ankara Temsilcisi Mustafa Sinan ise, “Bölgeye gıda yardımı direkt olarak sokulamadığı için biz buradan kardeşlerimize maddi yardım gönderiyoruz. Eskiden bu yardımın oranı çok daha fazlaydı fakat şu sıralarda bağışlarla orantılı olarak yardımlarımız azaldı. Bölgede tam bir insanlık dramı yaşanıyor. ABD, İngiltere ve İsrail bölgeye özgürlük getirdiler! Suriye’ye, Afganistan’a ve Irak’a getirdikleri özgürlüğün en fazlasını Doğu Guta’ya getirdiler!” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 14 Kasım 2017 Salı 11:22

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    16 Ekim 2018