Bebeğimi diri diri ateşe attılar

Arakan’daki soykırımdan şans eseri kurtulan 20 yaşındaki Rajuma, “Myanmar askerleri köyümüzü basıp, evleri ateşe verdi.

13 Ekim 2017 Cuma 08:00
Bebeğimi diri diri ateşe attılar

Dünyanın gözü önünde süren Arakan katliamında ortaya çıkan hikayeler, katil Myanmar’ın nasıl şeytanlaştığını gözler önüne seriyor... 

ABD gazetesi New York Times, Arakan’daki yaşanan katliamı haber yaparken 20 yaşındaki Arakanlı anne Rajuma’ın dramını sayfalarına taşıdı.

Bangladeş’teki bir kampta kalan Rajuma, Myanmar ordusunun 29 Ağustos’ta Arakan’da yaşadığı Tula Toli’yi basarak evleri ateşe verdiğini ve burada yaşayanları da nehir kıyısına götürdüğünü anlattı.

Ordunun erkeklerin hepsini öldürdüğünü, kadın ve çocukları da suya soktuklarını belirten Rajuma, “İnsanlar askerlerin ayaklarına kapanıp, kendilerini öldürmemeleri için yalvarıyordu. Ama durmadılar, onları öldürdüler. Müslümanları doğradılar, ateş açtılar, bize tecavüz ettiler” dedi.

GÖZYAŞLARIYLA ANLATTI

Rajuma, kendisini döven askerlerin, kucağında tuttuğu 18 aylık oğlu Muhammed Sadık’ı zorla elinden aldığını kaydederek “Bebeğimi ateşe attılar, sadece tutup fırlattılar. Daha sonra beni sürükleyerek bir eve götürdüler ve topluca tecavüz ettiler. Aynı odada iki kız kardeşime de tecavüz ederek öldürdüler. Yan odada annem ve 10 yaşındaki erkek kardeşimi vurarak öldürdüler. Beni de öldü diye bırakmışlardır. Uyandığımda askerler gitmişti ama içinde bulunduğum ev de ateşe verilmişti. Ailemin cansız bedenini geride bırakarak ormana saklandım” dedi. Yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına boğulan Rajuma, “Canımın nasıl yandığını kelimelerle anlatamam. Artık oğlum bana anne diyemeyecek” derken hayatın aslında kendisi için bittiğini artık duygusuzlaştığını söyledi.

400 ERKEĞİ KESTİLER 

Cox’s Bazar’daki bir hastanede kalan Muhammedul Hasan, 27 Ağustos’ta 20 kadar askerin yaşadığı Monu Para köyüne geldiğini ve 10 yaş üstündeki 400 kadar erkeği elleri arkasında bağladığını belirterek, “İnsanlar yardım için bağırıyorlardı. Gözümün önünde onlarca insanın başını kestiler, onlarca insanı vurdular. Beni de 2 kere sırtımdan, bir kere de göğsümden vurdular. Ama kurşunlar, hayati organlarıma isabet etmedi. Doktorlara göre yaşamam mucize” dedi. 


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 08:00

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    23 Eylül 2018