Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı'ndan ittifak ve seçim barajı açıklaması

Bir otelde basın toplantısı düzenleyen BBP Genel Başkanı Destici, seçim barajı ve siyasi ittifak ile ilgili soruları cevapladı.

15 Kasım 2017 Çarşamba 15:11
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı'ndan ittifak ve seçim barajı açıklaması

Destici, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Irak-İran sınırında meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

Depremin hemen ardından Türkiye'nin her zaman olduğu gibi burada da öncü yardımsever ülke olduğunu gösterdiğini ve yardımları bölgeye ulaştırdığını ifade eden Destici, bu konuda hassasiyet gösteren ilgililere teşekkürlerini sundu.

Destici, terörle mücadelenin tüm hızıyla devam ettiğini, güvenlik güçlerinin canlarını ortaya koyarak kahramanca mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.

Önce Fırat Kalkanı Harekatı, sonra İdlib Operasyonu'nun gerçekleştirildiğini, şimdi dört gözle Afrin operasyonunu beklediklerini anlatan Destici, Suriye'nin kuzeyinin bütün terör unsurlarından temizlenmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

"DEAŞ ile nasıl mücadele ediliyorsa, PKK/PYD ve YPG ile de aynı şekilde mücadele edilmesi gerekir" tezinin ne kadar doğru ve güçlü bir tez olduğunun Rakka'dan gelen görüntülerden sonra da ortaya çıktığına vurgu yapan Mustafa Destici, "Bu görüntüler hem PYD ve YPG'nin DEAŞ gibi, hatta ondan da öte katil bir terör örgütü olduğunu ortaya koydu hem de ABD'nin de iki yüzlülüğünü, çifte standardını netleştirmiş oldu. ABD, Rakka'daki görüntüleri kamuoyuna izah etmekle meşgul ama ortada izah edilebilecek bir durum yoktur. ABD, maalesef teröristlerle de işbirliği yapan bir küresel güçtür." şeklinde konuştu.

SEÇİM BARAJI VE İTTİFAK AÇIKLAMASI

Destici, 16 Nisan'da gerçekleştirilen halk oylaması ile anayasa değişikliğinin gerçek manada siyasi hayata yansıması için Seçim Kanunu ile Siyasi Partiler Kanunu'nda köklü ve önemli değişikliklere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Referandum sonrası çıkarılması gereken uyum yasalarıyla ilgili görüş ve önerileri bölüm bölüm TBMM, siyasi partiler ve kamuoyu ile paylaşmak istediklerini kaydeden Destici, şunları söyledi:

"Yeni cumhurbaşkanlığı sistemi, cumhurbaşkanının yarıdan bir fazla oyla seçilmesini benimsediğinden yönetimde istikrar sağlanmış olmaktadır. Anayasa'nın diğer emri olan temsilde adaleti gerçekleştirmek için de milletin iradesini mümkün olan en yüksek seviyede sandığa ve TBMM'ye yansıtacak yeni bir sistem tesis edilmelidir. Bu doğrultuda seçim barajı kaldırılmalıdır. Partiler arası seçim iş birliği, ittifakı yasal hale getirilmelidir. Seçime birlikte katılmaya karar veren partiler anlaştıkları ortak bir liste üzerinde karar alıp, ittifaktaki her partinin de amblemi seçim pusulasında mevcut olacak bir şekilde tek liste ile seçime girebilmelidir. Ayrıca bu ittifaklara isim verilmesine de müsade edilmelidir."

Destici, mevcut sistem yerine 600 milletvekilinin 500'ünün daraltılmış bölge sistemiyle seçilmesi, 100 milletvekilinin ise Türkiye milletvekili olarak seçilmesi gerektiğini belirtti.

Bölgelere ve illere göre milletvekili sayıları tespitinin illerin nüfus sayıları esas alınarak değil, Yüksek Seçim Kurulunca açıklanan seçmen sayılarına göre yapılması gerektiğini vurgulayan Destici, seçim dönemlerinde propaganda imkanlarının adil hale getirilmesi gerektiğini, siyasi partilere yapılan hazine yardımının ya tamamen kaldırılması ya da anayasanın eşitlik ilkesine göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

"GEÇMİŞTE DE İTTİFAKLAR YAPMIŞ, BU KONUDA TECRÜBELİ BİR PARTİYİZ"

Destici, bir habercinin "2019'a yönelik partinizin bir ittifak arayışı var mı?" sorusu üzerine, "Geçmişte de ittifaklar yapmış, bu konuda tecrübeli bir partiyiz. Ülkemiz, devletimiz için biz iş birliği yapmamız gerekirse bundan kaçınmayız. Şu parti veya bu parti ile bugünden bir şey söylemek doğru olmaz." diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim barajına ilişkin açıklamaları da sorulan Destici, "Sayın Bahçeli'nin seçim barajıyla ilgili yaptığı açıklamayı çok önemsiyoruz, doğru ve saygıdeğer buluyoruz. Buna karşı söylenen sözleri çok basit ve sığ bulduğumu ifade etmek istiyorum. 'MHP barajın altına gidiyor da onun için baraj kalksın' dedi gibi sözler çok sığ ve basit." değerlendirmesinde bulundu.

Destici, 2019 senesindeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, seçime daha 2 sene olduğunu, bu kadar erkenden Türkiye'nin gündeminin buna kilitlenmesini doğru görmediğini, ülkenin çok daha önemli problemlerinin olduğunu söyledi.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 15:11

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    18 Aralık 2018