Baykal’ın teklifine Akşener’den yanıt geldi…

CHP milletvekili Deniz Baykal'ın Meral Akşener ve Ahmet Türk'e başkan yardımcılığı teklifi götürülmesi önerisine iki cepheden de yanıt geldi. Türk, “İsimler üzerine tartışmayı doğru bulmuyorum. Böyle bir ülkede, demokratik bir ortamın hazırlanması için siyasiler, demokrasiyi düşünenler fedakarlık yapmaz, biraraya gelme becerisini gösteremezse yapacak çok da bir şey kalmıyor” dedi. Meral Akşener’in ise Baykal'ın önerisine sıcak bakmadığı öğrenildi.

04 Mayıs 2017 Perşembe 09:28
Baykal’ın teklifine Akşener’den yanıt geldi…

Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevinden alınan, eski DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Meral Akşener’in de yer aldığı birlik önerisine yanıt verdi.

Türk, şunları söyledi:

YELPAZE GENİŞ OLMALI“

Türkiye’de zaten yaralı bir demokrasi var. Referandumdan sonra daha da büyük yara aldı ve otoriterleşmeye dönüştü. Önemli olan demokratik, çağdaş değerlerle yeni bir dönem başlatmak. Demokrasi olmadan hiç bir sorun çözülmez. Tüm mesele demokratik değerlerle bir ülkenin yeniden yaratılmasıdır. Korku devletinin oluşturulduğu dönemin demokrasi ile aşılacağına inanıyorum. Kürt sorunu önemli ama demokrasi olmadan zaten hiçbir sorun çözülemez. Bu durumun toplumu rahatlatacak, güven verecek, insanların kendisini güven içinde hissedeceği bir sisteme evrilmeye ihtiyaç var.

FARKLI KESİMLER OLMALI

O nedenle demokrasi için birlik günüdür. Demokrasi cephesinin yelpazenin çok geniş olmalı, ama isimler üzerine tartışmayı doğru bulmuyorum.

Demokratik geleceği önemseyen bir cephe olmalı. Cephe farklı anlaşılabilir ama demokrasiyi kalıcı hale getirdemek için mücadele verilmesi lazım, ortak akıl olamalıdır. Demokrasi cephesini önemsiyorsak, sistemden rahatsızsak önce biz demokrasiyi kalıcı hale getirecek, vatandaşa güven içinde olduğunu hissedecek yeni bir ortamı hazırlayacak yelpazede farklı düşünen insanlar olmalı. Koşullar, sizi farklı kesimlerle demokrasi için bir araya getirebilir. Bu durum referandumda kendiliğinden çıktı; MHP’lisi de, Kürtler de, aydınlar da kendi geleceği için ‘hayır’ oyu kullandı. Demokrasi olmadan MHP’nin, HDP’nin ya da farklı bir partinin anlamı yok.

BİR ARAYA GELMELİ

Referandum çok önemli sonuçları ortaya çıkarttı. Şehirlerde ‘hayır’ var ama demokratik bir seçim olmadığı, baskı olduğu için kırsal kesimde farklı sonuçlar çıktı. Bütün bu analizleri yapmak lazım. Referandumun sonucunun ‘evet’ mi, ‘hayır’ mı çıktığı tartışmasını doğru okumak lazım. Halk bir mesaj verdi; demokratik birliğe ihtiyaç var ve demokratik gelecek için duyarlılığa çağrıyor. Türkiye’nin, yeni bir toparlanma sürecine ihtiyacı var. Yeniden demokratik hareket gerçekleştirecek akla ihtkiyaç var. Yaralı demokrasi daha fazla yara aldı. Kimse düşüncesini açıkca ortaya koyamıyor. Bu gerçekleri bütün herkes görüyor, biliyor, büyük bir suskunluk var. Böyle bir ülkede, demokratik bir ortamın hazırlanması için siyasiler, demokrasiyi düşünenler fedakarlık yapmazsa bir araya gelme becerisini gösteremezse yapacak çok da bir şey kalmıyor.”

MERAL AKŞENER ÖNERİYE SICAK DEĞİL

MHP’den ihraç edilen Meral Akşener’in ise CHP’li Deniz Baykal’ın önerdiği başkan yardımcılarının önceden açıklanması ve bunlardan birisinin kendisi olması yönündeki öneriye sıcak bakmadığı öğrenildi.

Akşener’e yakın isimler “Referandum daha yeni bitmiş. Meral Akşener’e başkan yardımcılığı önerisinin Ekmeleddin İhsanoğlu projesinden bir farkı yok. Bunlara düşmeyiz” değerlendirmesini yaptı.

Baykal’ın stratejisini bir ‘spor’ olarak tanımlayan Akşener cephesinden şu yorumlar yapılıyor:

“Sporla siyaseti birbirine karıştırmasına iştirak edecek halimiz yok. Akşener’e başkan yardımcılığı atfetmek onun önünü kesmekten başka bir şey değildir. Bugün için Meral Akşener bunlarla ilgilenmiyor. CHP kendi iç meselelerinde başkanlığı kullanıyor. Bu CHP’ye de yüzde 49’luk bloğa da zarar verir. Basit ve yanlı bir strateji.”

Akşener’e yönelik bir FETÖ operasyonu olacağı iddiaları da kulislerde konuşuluyor. Akşener’e yakın isimler bu iddialara, “Açıkçası bekliyoruz. Millet onu cezaevinden çıkarmasını bilir” yanıtını veriyor.

Haber Tarihi: 04 Mayıs 2017 Perşembe 09:28

YORUM YAZ

 • alp alp 10 ay önce
  işte özlenen ve beklenen tablo! uyumun ve birlikteliğin dibi ! işte hep böyle debelenin durun.yanınıza birde akparti çakması ve çıkması birini de yamadınızmı tamam.
 • 70 mişler70 mişler10 ay önce
  işi bitmişler
 • KmlKml10 ay önce
  Sen cumhurbaşkanı olursan teklif et bayko...
 • maraşlımaraşlı10 ay önce
  Ya kardeşim ;ahınız gitmiş vahınız kalmış hala oyun kurmaya çalışıyorsunuz.topunuz sahayı terkedin.bayatlamış köhne beyinsiz ler.
 • isuzgenisuzgen10 ay önce
  Baykal fetö cü olsa balıklama dalrlardı
 • Nur Nur 10 ay önce
  Ne yapsanız boooş bu milletin aklıyla alay etmeyiniyice komedi oldunuz başka işiniz yok musizi istemiyoooruuuzbasın gidin ya
 • tuğrultuğrul10 ay önce
  Şu maralı görürmüsün avucunun içinde Türk bayrağı kalbin de fitne, fesat Türkiye'yi karıştırma planları. Hanımfendi yortta sulhu sağlayacak ya! mikser seni
 • zaferzafer10 ay önce
  Bunlar cikarci kazansalar bile bir kac yilda ulke diye bir sey komazlar yagma talan ederler bunlar capulcu hani baskanliga karsiydiniz simdiden baskan baskan yardimciligina soyundunuz hainler sizi
 • ssseeessseee10 ay önce
  YAHU SEN NE KADAR HAYSIYETSIZ BIR ADAMSIN SON GÖREVIN BUMU TÜRKIYE YE IYILIK YAPMAK ISTIYORSAN KONUSMA KARISMA CAPSIZ HERIF ICISLERI BAKANLIGINA GITTINMI ??? HAYIR NEDEN SIKAR GÜNDEM DE OLAMAK ICIN DEBELENIYORSUN
 • Ruhi Ruhi 10 ay önce
  Chp ye oy verenler alin size gercek atatürkcü ahmet türk ve yakinda demirtasi da chpli yapmak isteyecekler bumudur sizin mustafa kemal sevginiz siz milli seniz neden milli birini seçmiyorsunuz neden hep teröristlerin yaninda saf tutyorsunuz görmüyormusunuz bunlar atatürk den imtikam aliyorlar oyüzden chpnin icindeler sizde onlara müsade ediyorsunuz
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018