Baykal, Cumhurbaşkanı adayını açıkladı!

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 2019'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına aday çıkarılacak kişinin ciddi siyasetçi olması gerektiğini söyledi. Baykal, 'Milletin arkasında duracağı, denenmiş biri aday olmalıdır. Uydurma, yapay siyasetçi değil, tabanla ilişkisi olan biri aday olmalıdır. Tayinle değil, seçimle olmalı' dedi.

06 Mayıs 2017 Cumartesi 16:19
Baykal, Cumhurbaşkanı adayını açıkladı!

Deniz Baykal, memleketi Antalya'da Kumluca ve Finike ilçelerinde ziyaretlerde bulundu. Kumluca'da CHP'nin ilçe başkanlığı önünde açıklamalarda bulunan Baykal referanduma ilişkin açıklamalarda bulundu.

"BAYKAL'IN CUMHURBAŞKANI ADAYI"

Başkanlık seçimi konusunda da görüşlerini dile getiren Deniz Baykal, ABD'deki seçimleri örnek vererek iki kişinin yarıştığını söyledi. İlk adayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacağını ileri süren Deniz Baykal, şunları kaydetti:

"Erdoğan'ın karşısına çıkarılacak aday, yüzde 50'nin arkasında duracak aday, ön seçimle belirlenmeli. ABD'de bu aday 1 yıllık süreçten sonra belirleniyor. Partilerin adaylarının kim olacağı toplum tarafından, parti tabanı tarafından belirleniyor. Tabandan reaksiyon alacaksın. O adayı millet çıkarmalıdır. Önümüzdeki dönemde Erdoğan'ın karşısına cumhurbaşkanı adayını halk zaman içinde talipleri deneyerek, görerek, fırsat vererek çıkarmalıdır. Milletin çıkarmadığı bir aday hüsran yaratacaktır. Millet adayını çıkarmalıdır."

"ADAYIN SİYASETÇİ OLMASI LAZIM"

Aday konusunda öncelikle bu görevin ana muhalefet olarak CHP'ye düştüğünü vurgulayan Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Milletin genelini kurtaracak adayı bizim çıkarmamız lazım. Son noktada değil, iş işten geçtikten sonra 'vay yanılmışız' noktasında değil. Bir yıllık süreç içinde bulmalıyız. Çıksın, kendini anlatsın ve herkes dinlesin. Ona göre şekillensin, sahada görmek lazım. Bir kişiyi değil en az 15 kişiyi aday görmek lazım. Herkese demokratik şekilde 'Git kendini anlat' demeliyiz. Demokrasi bitti, biz talimatla aday çıkaracağız demek bitti, yok öyle bir şey. Bunun sonu hüsrandır. Çıkarılacak aday siyasetçi olacak, ciddi siyasetçi olacak. İyi niyetlidir, temizdir diye o kişi aday olamaz, olmamalıdır. Milletin arkasında duracağı, denenmiş biri olmalıdır. Uydurma, yapay siyasetçi değil, tabanla ilişkisi olan biri olmalıdır. Tayinle değil, seçimle olmalı."

ADAY NASIL ÇIKARILMALI?

Adayın nasıl çıkarılacağı konusunda da açıklama yapan Baykal, "Bütün CHP üyelerinin katılacağı bir ön seçim yapılmalıdır. O seçime herkes katılabilmelidir. Seçime CHP'li olmayıp referandumda 'hayır' hareketi içinde olan arkadaşlar da katılmalıdır. Onlar da partili olmalıdır. Çalışmaları için de onlara süre verilmelidir" dedi.

Haber Tarihi: 06 Mayıs 2017 Cumartesi 16:19

YORUM YAZ

 • NumanNuman10 ay önce
  Kendince kendisini tarif ediyor. :))
 • Hasan aliHasan ali10 ay önce
  Baykal kendinin aday olmasını istiyor.yersen aday ol. Alacağı aday tüm aşgılarla birlikte %31,5
 • ahmet ahmet 10 ay önce
  yani kimmiş adayı
 • ArifArif10 ay önce
  Baykalı yine koltuk sevdası bürümüş. Ulan bir ayağın çukurda hala ne sevdalardasın...
 • zaferzafer10 ay önce
  Aday siyasetci olmali elin karikariyla basilmali kaseti olmali element uydurmali..
 • abdoabdo10 ay önce
  evet baykal imalıda olsa yan cebime koyun adayım diyor. anlayana
 • TalhaTalha10 ay önce
  Kaset magduru kendini tarif ediyor.
 • KocasolakKocasolak10 ay önce
  Mujdat gezen ugursuz dundar levent uzumcu halid ergenc erkek olarak aday olsun yok kadin aday ise ilgezdi veselin sayek bøke olabilir HALKdan birileri ya bunlar. Solcu ya bunlar, isci emekci ler, asgari ucret ile yasiyorlar. Askari ucretle nasil hayat mucadelesi veriyor insan en iyi bunlar bilir. Akp ye ancak camur atar bunlar camur.... askari ucreti bir cafede hesap olarak øder bunlar. Utanma duyusu olmadigi icin isci emekci agitlari yaparlar SAHNELERDEN.
 • nuhutanuhuta10 ay önce
  Sen oyna deniz sen oyna..sen oynamazsan (kemal oynasın)
 • Kerim FarukKerim Faruk10 ay önce
  A9 oktar gibi bu da kendini tarif etmiş ama nafile bundan sonrası kemalizme hep hüsran Ümmete zafer olacak İnşaAllah
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018