impression

'Başbuğ' tartışmasına o isim de dahil oldu! 'Askerlikten anlamazdı, siyaseti de...'

Akşam yazarı Kurtuluş Tayiz, bugünkü yazısında İlker Başbuğ'un Afrin operasyonuna yönelik eleştirilerini değerlendirdi.

14 Şubat 2018 Çarşamba 15:31
'Başbuğ' tartışmasına o isim de dahil oldu! 'Askerlikten anlamazdı, siyaseti de...'

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, TSK’nın başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin yaptığı açıklamada şöyle demişti: Afrin'de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum.

Başbuğ'un açıklamaları gündeme oturmuş, bu sözlere ilk tepki MHP lideri Devlet Bahçeli'den sonra da Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelmişti. 

Bugün partisinin il binasında konuşan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de bu konuya değinmiş ve Başbuğ'a, "Sizin zamanınızda PKK neden bitmedi?" diye sormuştu. 

Destici'den İlker Başbuğ'a zor soru: Sizin döneminizde...

Başbuğ'un gündemde geniş yankı bulan bu sözlerine bir tepki de Akşam gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz'den geldi. Tayiz Başbuğ'un emekli olmadan önce askerlikten anlamadığını, şimdi de siyasetle ilgili bilgisi olmadığını söyledi. 

Kurtuluş Tayiz'in yazısının ilgili bölümü şöyle: 

"(...) FETÖ’nün Genelkurmay Karargahı’nı ele geçirdiği dönemde İlker Başbuğ, Genelkurmay Başkanı’ydı. FETÖ’nün oynadığı oyunlara, çevirdiği dolaplara aklı ermeyince talihsiz bir şekilde gözünü hapishanede açmıştı. Dönemin Başbakanı Erdoğan, FETÖ’yü tarumar etmeseydi hapishane kapıları ona ömür boyu açılmayacaktı.

Şimdi bu çok bilen general, kalkıp “Afrin operasyonunu siyasete alet etmeyin” gibi ucuz laflarla devlet içindeki birliği, milli beraberliği bozmaya çalışıyor. İlker Başbuğ, CHP’nin 2019’daki cumhurbaşkanı adayı olmak için mesaj veriyor herhalde kendince. Bu millet biliyor ki İlker Başbuğ ne devlet yönetiminden, ne askerlikten, ne stratejiden anlayan bir isim. Siyasete girmek istiyorsa illa bozgunculuk yapması, devlet içinde fitne çıkarması gerekmiyor. 2019’a herkes gibi aday olabilir, siyasete girebilir; ama ülkenin beka mücadelesini buna alet etmese iyi olur."

Haber Tarihi: 14 Şubat 2018 Çarşamba 15:31

YORUM YAZ

 • SeyfullahSeyfullah9 ay önce
  Kudüs'te ağlama duvarında kafada kippa ile herhalde sen ibadet yapıyordun
 • Mesut SarpMesut Sarp9 ay önce
  Şu Müslüman Ülkede ne de nifak tohumları ekenler var. Efendiler adı ne olursa olsun şerefli Ordumuzun hemde AKP dönemindeki Genel Kurmay Bşk.ı söz konusu. Bi yandan birlik olalım derken adamı sıyonist bile yapıyorsunuz. Kimin imani olduğunu sadece ALLAH C.C. bilendir. Nedir bu azgınlık, kime hizmet ediyorsunuz ?
 • LütfiLütfi9 ay önce
  Gitsin israilde aday olsun.Ağlama duvarı deşifre.Onlar bir başkan yaparlar belki.Gündeme gelmesi değer vermek olur bu adama,
 • ErdoganErdogan9 ay önce
  Akay diye birisi yorum yapmış. Türk Generali demiş.  adam yahudi ne türkü. Bu yahudi yi kim general yapmış bakmak lagzım. Ancak bir başka yahudi yapar.
 • AkayAkay9 ay önce
  Allah'ın pkklısı genelkurmaybaşkanlığı yapmış bir Türk subayına kalaylıyor sizde çanak tutuyorsunuzkahramanın hain hainin Kahraman gösterildiği âhir zamandayız herhalde

Günün Karikatürü

11 Kasım 2018