Başbakan Yıldırım, TEOG'un yerine getirilen sistemi anlattı

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da düzenlenen toplu açılış töreninde TEOG'un yerine gelen sınav sistemiyle ilgili tartışmalara değindi.

16 Kasım 2017 Perşembe 17:16
Başbakan Yıldırım, TEOG'un yerine getirilen sistemi anlattı

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasında, kaldırılan TEOG sınavının yerine uygulanacak yeni sınavsız sistemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yıldırım "Ortaokuldan liseye geçişte TEOG kaldırıldı. Yeni gelen sistemin özelliği, 8. sınıftan liseye geçerken isteyen sınava girecek isteyen girmeyecek. Herkes evinin yakınındaki okula gidecek. En iyi okul eve yakın okuldur. Bu prensiple hareket ettik. Olayı döndürüp dolaştırıp basit sistemi anlaşılmaz hale getiriyorlar. Bunlara kulak asmayın, ben ne diyorsam odur." 

TEOG’un kaldırılmasının ardından getirilen yeni sistem hakkında bilgi veren Başbakan Yıldırım, “Bu gelen sistemin özelliği şu; ortaokul bitti, 8. sınıftan son dört yıla, yani liseye geçerken önceki sistemde herkes imtihana giriyor. Şimdi bunu kaldırdık, mecburiyet yok. İsteyen girsin, isteyen girmesin. İster sınava girsin, ister girmesin. Herkes mutlaka liseye istediği bir yere kaydını yaptıracak. Hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayacak ve daha güzeli mümkün olduğunca öğrencilerimiz evine yakın yerlerdeki okullara gidecek.

Bazı şehirlerimizde mahallesindeki okul yetmeyebilir ama diğer mahalle bitişikteki mahalle veya ondan sonraki ilçede ama mutlaka eğitim bölgesi dediğimiz yaşadığı yere yakın bir okulda liseye başlayacak. Bakanımız ne dedi; ‘En iyi okul eve en yakın okuldur’. Sınav niye? Evin yanındaki okula gitmek istemiyorum da birtakım proje okulları var, bu proje okullarına gideceğim. Olur, canın istiyorsa ona git. Onların sayısı bütün liseye gideceklerin sayısına yetmiyor. Onun için ne olacak bir yarış olacak. Diyelim ki 120 bin öğrenci alacak bu okullar, en yüksek notu alan öğrenci buraya yerleştirilecek. Mesele bu kadar basit ve açık. Anlaşılmayan bir yer var mı? İşte bu kadar. Sizden özellikle istirham ediyorum, bir sürü kafa karıştırmaya çalışanlar var. Olayı döndürüyorlar, dolaştırıyorlar bu kadar basit bir sistemi anlaşılmaz hale getiriyorlar. Bunlara kulak asmayın, ben ne diyorsam odur ha” diye konuştu.