Barzani’ye soğuk duş… Flaş referandum kararı!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi, 25 Eylül'de yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun ertelenmesini istedi.

12 Ağustos 2017 Cumartesi 20:43
Barzani’ye soğuk duş… Flaş referandum kararı!

Goran tarafından yayımlanan açıklamada, hareketin üst düzey yetkililerinin Süleymaniye kentindeki parti merkezinde bir araya gelerek, IKBY'deki siyasi durum ile bağımsızlık referandumu meselesini ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamada, IKBY'de yapılması kararlaştırılan bağımsızlık referandumu kararının yasal, ekonomik, siyasi ve toplumsal zemine uygun olmayan bir durumda alındığından dolayı ertelenmesi istenilerek şu ifadelere yer verildi:

KONSENSÜS VURGUSU

"Referandum, bağımsızlıktan önce atılan bir adımdır. Ancak 25 Eylül'de yapılması için alınan referandum kararı, özellikle tartışmalı bölgeler hususu başta olmak üzere (Kerkük ve 140'ıncı maddeye giren bölgeler) mevcut siyasi, güvenlik, ekonomik ve toplumsal duruma uygun değildir, yasa dışıdır ve konsensüs sağlanmadan alınmıştır. Bu yüzden referandum daha uygun zamana ertelenerek meclise taşınmalıdır."

Haber Tarihi: 12 Ağustos 2017 Cumartesi 20:43
 • muratmurat9 gün önce
  şalom efendi sizin uydurma vaad edilmiş topraklarınızı ancak cehennem olarak alacaksınız başka birşey buralardan çıkmaz size
 • Ender Ender 9 gün önce
  Biz KÜRTLERDE bir atasözü vardır sana tükürenin ağzını kır osman
 • Dilaver Dilaver 9 gün önce
  Hain Goran partisi Kürtlerin yuzkarasi
 • ErdoğanErdoğan9 gün önce
  Goraniler deterör örgütü pkknin başdestekçisidir,Barzani de piyonydur!.
 • osmanosman9 gün önce
  herkese şalom diyen kişihadini fazla açmasin biz türklerde bir ata sözü vardir erken öten horozun kelesi cabuk gider bunu unutmayin israil tohumlarikürt devletini ruyanizda görursunuz
 • Herkese Şalom!Herkese Şalom!9 gün önce
  Referandum sonucu ayrı bir devlet olmaları veya büyük Kürdistanı kurmaları onlara hiç bir şey kazandırmayacak. Sadece Vadedilmiş topraklarımıza yerleşmemiz için zemin hazırlayacaklar. Belki biraz uzun sürecek ama acelemiz yok. Adım adım geliyoruz. Truman istediğinde verseydiniz bu kadar zor olmayacaktı.