Barzani'den referandum tehdidi: İstenmeyen olaylar olabilir!

Barzani, Irak Meclisi'nin referandum kararını hiçe sayarak tehditler savurdu.

13 Eylül 2017 Çarşamba 18:36
Barzani'den referandum tehdidi: İstenmeyen olaylar olabilir!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Irak Meclisi'nin referandum kararını hiçe sayarak "istenmeyen olaylar meydana gelebilir" diye tehditler savurdu.

Barzani, Kerkük'te kentin bazı siyasi partilerinin temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda konuştu. 25 Eylül tarihinde yapılmasına ısrar edilen referandum hakkında açıklamalarda bulunan Barzani, şunları söyledi:

"Referandum bir şahsın, siyasi parti veya sadece Kürtlerin değil ancak Kürdistan halkının kararıdır. Bu karar neden verildi diye sorarsanız; Irak merkezi hükümetiyle tüm yollar denendi ancak tüm çabalar başarısızlıkla sonuçlandı. Maalesef, Irak'ta gerçek bir ortaklık sağlanamadı. Gerçek bir ortaklık sağlanamayıp, başka bir çözüm yolu da önerilmezse Allah korusun istenmeyen başka olaylar meydana gelebilir."

DEMOKRASİYİ TANIMIYOR

"Kerküksüz Kürdistan, kalbi olmayan insana benzer. Kerkük’ü zor kullanarak Kürdistan’dan ayırmak isteyen tüm güçlere karşı Kürdistan halkı son ferdine kadar savunmaya hazırdır. Hiç kimsenin Kerkük’ün güvenlik ve istikrarını bozmasına izin vermeyeceğiz. Bizim referanduma karşı olan tüm kesimlere saygımız var. Ama onların da Kerkük halkının büyük çoğunluğunun isteğine saygı duyması gerekiyor." diye konuşmasına devam eden Barzani, Irak Meclisi'nin demokratik bir oylama ile aldığı kararı tanımadığını ilan etti.

Haber Tarihi: 13 Eylül 2017 Çarşamba 18:36

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü