THY- Euroleague

Bardakçı: Prens Abdülâziz’i Ecyad’ın lâneti halletti

Murat Bardakçı, Suudi Arabistan’daki vurulan Prens Abdülaziz’in 2002’de yıkılan Ecyad Kalesi’nin yerine yapılan projenin başındaki isim olduğunu söyledi.

09 Kasım 2017 Perşembe 13:48
Bardakçı: Prens Abdülâziz’i Ecyad’ın lâneti halletti

Tarihçi Murat Bardakçı, Suudi Arabistan’daki yolsuzluk operasyonu sırasında vurulan Prens Abdülaziz’in, 2002 yılında Türkiye ve Suudi Arabistan arasında Ecyad Kalesi nedeniyle çıkan tatsızlıkta başroldeki isim olduğunu söyledi.

“Abdülâziz’i bana kalırsa Ecyad Kalesi’nde şehid olan askerlerimizin ruhları yahut hatıraları hallettii” diyen Bardakçı, “Bundan 15 sene önce, 2002 Ocak’ında, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında Mekke’de, Kâbe’nin hemen yanıbaşındaki tepenin üzerinde bulunan “Ecyad Kalesi” yüzünden büyük bir tatsızlık çıktı. Ecyad, kutsal topraklara sahip olduğumuz devirlerde Türk birlikleri tarafından garnizon olarak kullanılmıştı, Mekke’de bizden kalan birkaç hatıradan biri idi ve Suudiler kaleyi, “Ne yapıyorsunuz? Böyle bir tarihî esere kıyılır mı?”dememize fırsat vermeden buldozerlerle gümbür gümbür yıktılar ve Ankara’dan yükselen bir-iki cılız sese karşılık, “Siz de Ermeniler’e soykırım yapmıştınız” cevabını verdiler!” dedi.

Olay sonrası Riyad ile yaşanan gerginliğin birkaç gün içinde yeniden şen şakrak bir hal aldığını ifade eden Bardakçı, “Ecyad tartışmaları sırasında ortaya enteresan bir ayrıntı çıkmıştı: Yıktırılan kalenin bulunduğu yere devremülk olarak kullanılacak ve gökdeleni andıran iki bina yapılacaktı, işin başında da o günlerde Suudi tahtında bulunan Kral Fahd’ın küçük oğlu Abdülâziz vardı; Kral Fahd, Kral Abdülaziz Vakfı’na ait olan Ecyad Kalesi’nin arazisini bir kararname ile oğluna vermişti!” ifadelerini kullandı.

Bardakçı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Derken seneler geçti, Abdülâziz büyüdü, zengin, hem de çok zengin bir işadamı oldu, babasının İsviçre’de onun için açtırdığı 10 milyar dolarlık mütevazi hesabı da akıllıca kullandı ve servetine servet kattı. Bir ara hükümette önemli bir yere de getirildi ama sonra bırakıp sadece iş ile meşgul oldu, Intercontinental Grubu’nun temsilciliğini alıp Kâbe’nin önüne koskocaman bir otel, Ecyad Kalesi’nin bulunduğu yere de Zemzem Kuleleri’ni dikti ve Zemzem’den Türkler’e bile daire sattı. Hattâ sadece kendi memleketi ile yetinmedi, Avrupa’da ve Amerika’da da iyi para getiren yatırımlar yaptı.”

2 GÜNDÜR MERAK EDİYORUM

Bardakçı, Prens Abdülaziz’in Riyad’da kurşunla can verilmesi ile Mekke’yi müdafaa ettikleri sırada aynı şekilde kurşunlarla şehid olan Ecyad’daki askerlerimizin hatıraları arasında bir münasebetin bulunup bulunmadığını da 2 gündür merak ettiğini söyledi.

Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 13:48

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    9 Aralık 2018