THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Barbaros Hayreddin Kıbrıs'a doğru yola çıktı!

Barbaros Hayreddin gemisi Akdeniz'de doğalgaz rezervlerini aramak için yola çıktı. Kıbrıs Rum Yönetimi ise bunun hukuka aykırı olduğunu iddia etti.

21 Nisan 2017 Cuma 23:13
Barbaros Hayreddin Kıbrıs'a doğru yola çıktı!

Türkiye, Rum Kesimi’nin tek taraflı doğalgaz çalışmalarına cevap olarak Barbaros Hayreddin Sismik Arama Gemisi’ni Kıbrıs’a gönderdi. Kıbrıs Rum Yönetimi ise Türkiye’nin bölgede sismik araştırma yapmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia etti.

DENİZCİLİK BİLDİRİSİ YAYINLANDI

Türkiye, Navtex adı verilen bir denizcilik bildirisi yayınladı. Bu çerçevede 21 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında Kıbrıs açıkları da dahil olmak üzere çok geniş bir sahada sismik araştırmalara başlanacağı ilan edildi.

Araştırmalar, Barbaros Hayreddin Sismik Arama Gemisi ile ona eşlik edecek olan Bravo Suppoter adlı destek gemisi tarafından gerçekleştirilecek.

Türkiye, Rum tarafının temmuz ayında başlayacak tek yanlı doğalgaz sondajlarına, doğal kaynaklar üzerinde Türk tarafının da hakkı bulunduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor. KKTC’nin petrol arama sahalarındaki sondaj yetkisi Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı’na verilmiş durumda.

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 23:13

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü