THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Barack Obama: Esed'le kimyasal anlaşma en cesur kararım!

ABD'nin eski Başkanı Obama, Esed rejiminin Doğu Guta'da gerçekleştirdiği kimyasal saldırının ardından rejimle anlaşmasının başkanlık döneminde aldığı en cesur kararı olduğunu savundu. Obama, Esed rejimin halen elinde bulunan kimyasal silahların ülkede bulunmadığını savundu.

16 Mayıs 2017 Salı 14:57
Barack Obama: Esed'le kimyasal anlaşma en cesur kararım!

ABD’nin bir önceki başkanı Obama, kendi döneminde aldığı en cesaret gerektiren kararın, Esed rejiminin kimyasal silah kullanmasına karşın bu ülkeye askeri müdahalede bulunmamak olduğunu savundu.

En cesur kararı açıkladı!

Eski ABD Başkanı Barack Obama, uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden 35. ABD Başkanı John F. Kennedy’nin torunu Jack Schlossberg’e mülakat verdi ve görevi süresinde aldığı ‘en cesur’ kararı anlattı.

Sputnik'in haberine göre, Obama anlaşma sonrası kimyasal silahların tamamen ülkeden çıkarıldığını savunarak, “Şimdiyse (kimyasal silahların) hepsinin ülkeden çıkarılmadığını biliyoruz. O yüzden bu, mükemmel olmayan bir çözümdü. Fakat aynı zamanda kimyasal silah stoklarının yüzde 99’unun bir kurşun bile atılmadan ülkeden çıkarıldığını da biliyoruz" ifadelerini kullandı. Obama, "Bu, mükemmel ya da basit bir karar değildi. Ancak pek çok sebepten dolayı geniş çaplı kimyasal silah kullanımı ihtimalini yok etmenin daha anlamlı olduğunu düşünüyordum” dedi.

Obama ayrıca, ‘başkan olduğu dönemde, askeri müdahale kararı karşılığında övüldüğünüzü bunu yapmadığınızdaysa eleştirildiğini öğrendiğini’ söyledi.

Kimyasal silahlar halen kullanılıyor

Eski ABD Başkanı Obama, Suriye iç savaşının ardından, rejimin kimyasal silah kullanmasını 'kırmızı çizgi' olarak nitelendirmiş ve rejimin kimyasal saldırı düzenlemesi halinde Suriye'ye müdahale edeceğini açıklamıştı. Ancak, Esed rejiminin 2013'te Doğu Guta'da gerçekleştirdiği ve 1300 sivil ve çocuğun hayatını kaybettiği kimyasal saldırının ardından Obama, hem ABD kamuoyundan hem de uluslararası alandan yükselen müdahale çağrılarına karşı sessiz kalmış ve Rusya'nın aracılığıyla rejimle anlaşmaya varmıştı. BM Güvenlik Konseyi'nin desteği ile rejimin kimyasal silahları ülkeden tamamen çıkaracağı duyurulmuştu. Ancak, anlaşma sonrasında da rejim ülkede sivillere yönelik kimyasal saldırılar düzenlemeye devam etmişti. En son Nisan ayında Han Şeyhun bölgesine kimyasal saldırı düzenleyen rejimin saldırısında 100'ün üzerinde sivil hayatını kaybetmişti.

Haber Tarihi: 16 Mayıs 2017 Salı 14:57

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü