Balkanlar'da gerilim artıyor! Büyük Arnavutluk krizi

Balkanlar'da Sırbistan ile Arnavutluk ve Kosova arasında, 'Büyük Arnavutluk' imaları üzerinden gerilim artıyor. Sırbistan Çalışma, İstihdam, Gaziler ve Sosyal İşler Bakanı Aleksandar Vuliç, bunun büyük bir Balkan Savaşı'na yol açabileceğini söyledi.

21 Nisan 2017 Cuma 10:09
Balkanlar'da gerilim artıyor! Büyük Arnavutluk krizi

Sırbistan Çalışma, İstihdam, Gaziler ve Sosyal İşler Bakanı Aleksandar Vulin, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi'nin, bölgedeki Arnavutların tek bir devlet altında birleşebileceği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

Vulin konuyla ilgili şunları ifade etti:

'Priştine ve Tiran, hedeflerinin ne olduğunu açıkça söyledi. Bu hedef 'Büyük Arnavutluk'tur. Nerede yaşadıklarına bakılmaksızın, tüm Arnavutların tek bir etnik bölge çatısı altında birleşmesidir. Buna yalnızca büyük bir Balkan Savaşı sayesinde ulaşılabilir. Brüksel bu konuda net olmak zorundadır."

Vulin ayrıca, Avrupa Birliği'nin Arnavut politikacıların söz konusu açıklamalarını en azından kınamadığı takdirde, Brüksel'in bölgedeki olası gerilimden sorumlu olacağını da ekledi.

ARNAVUTLAR TEK DEVLET OLACAK

​Arnavutluk Başbakanı Rama, Politico dergisine röportajında, Kosova’yla birleşmenin, Avrupa Birliği’nin (AB) kapalı kapılarına alternatif olduğunu söylemişti. Ardından, Kosova Cumhurbaşkanı Taçi de, Brüksel'in Kosova'ya kapılarını kapatması durumunda, bölgedeki tüm Arnavutların tek bir devlet altında birleşeceğini belirtmişti.

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 10:09

YORUM YAZ

 • YILDIRIM SEYREKYILDIRIM SEYREK11 ay önce
  Allah'in izniyle Büyük Arnautluk kurulaçaktır.Bir millet beş değişik birbirlerine komşu ülkelerde yaşıyor. Mademki hak verilmez zorla alınıyorsa bizde zorda hayir kolayda ser vardir diyoruz.
 • OsmanOsman11 ay önce
  Az kaldı bekleyin hepinizi tek çatı altında toplayacağız...
 • JURNALJURNAL11 ay önce
  OSMANLI MİLLETLER TOPLULUĞU TÜRKİYE LİDERLİĞİNDE KURULUYOR ZATEN...NEYİN ÇATISI,DAMI BU ARNAVUTLUK...BİRAZ SABIR YAHU...
 • AVRASYA BİRLİĞİAVRASYA BİRLİĞİ11 ay önce
  Türkiye, Kosova, Macaristan, Arnavutluk,Azerbaycan Ortak para birimine geçerek Avrasya Birliğini kurmalıdır. Bu konuda atılacak adımlar ileri dönemde hayati manalar taşıyabilir.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018