Bakan Sarıeroğlu, ’İstihdam Buluşmasında’ gençlerle buluştu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 44 faklı kuruluştan 59 genç temsilci ile ’Genç İstihdam Buluşması’nda bir araya geldi.

11 Kasım 2017 Cumartesi 13:56
Bakan Sarıeroğlu, ’İstihdam Buluşmasında’ gençlerle buluştu

Bakanlıkta gerçekleştirilen toplantıya sivil toplum kuruluşları, işçi, işveren ve gençlik örgütleri ile üniversiteler ve ilgili kamu kurumlarının temsilcileri katıldı.Toplantıda gençlerin istihdamının arttırılmasına yönelik katılımcıların görüş ve önerileri alındı. Gençlerin eğitimden iş yaşamına geçişinin hızlandırılması konusunun değerlendirildiği toplantıda, dijitalleşmeyle birlikte gençlerin niteliklerinin dönüştürülmesine yönelik geliştirilebilecek destek mekanizmaları tartışıldı.Toplantıda ayrıca istihdamda ve eğitimde olmayan gençlere yönelik aktivasyon politikaları ile staj ve işbaşı eğitim programı uygulamaları ele alındı.

Toplantıda yaptığı konuşmada, gençler, kadınlar ve engellilerin işgücü piyasasına giriş ve devamına yönelik önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Bakan Sarıeroğlu, istihdamın artırılması için yeni yaklaşımlar üzerinde durduklarını ifade etti. Bakan Sarıeroğlu, göreve geldikleri günden itibaren gençler, kadınlar ve engelliler ile toplantılar düzenlediklerini kaydederek, geliştirilecek politikalarda sosyal tarafların değerlendirmelerini önemsediklerini dile getirdi.

2002 yılından bu yana işe yerleştirilen genç sayısında on beş kat artış sağladıklarını ve yıllık ortalama 500 bin gence mesleki eğitim ve tecrübe imkanı sunduklarını ifade eden Bakan Sarıeroğlu, "Nüfusu genç, dinamik bir ülkeyiz. Bunu ülkemiz açısından bir fırsat olarak görüyoruz" dedi.

Hükümet olarak istihdam alanındaki temel yaklaşımlarının daha fazla gence iş imkanı oluşturmak olduğunu belirten Bakan Sarıeroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Gençlerimizin mesleki niteliklerini arttırmak için yeni programlar geliştiriyor ve bu uygulamalarımızı çok detaylı bir şekilde analiz ediyoruz. İstihdamda olmayan gençlerimizi istihdama kazandırarak rekabet gücümüzü artırabilir ve 2023 hedeflerimize ulaşabiliriz. Çalışmayan, eğitim ve öğrenimde olamayan gençlerimize ayrı bir hassasiyetle odaklanıyoruz. Gençlerimizin iş hayatına katılımlarını kolaylaştırmak, iş deneyimini zenginleştirmek ve istihdama uzun vadeli entegrasyonlarını arttırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda, özel sektör ve kamu kurumlarımız ile sürekli istişareler gerçekleştiriyoruz."

Türkiye’nin nüfus yapısına bakıldığında iş gücüne katılan genç sayısının önümüzdeki yıllarda artmaya devam edeceğini belirten Sarıeroğlu, "Ekonomide gerçekleştirdiğimiz yapısal dönüşümlerle beraber özellikle özel sektörde istihdam yaratma potansiyeli de artıyor. Bu yüzden bundan sonra izleyeceğimiz yol haritasını gençlerimizle işbirliği içinde, onların da fikirlerini alarak belirleyeceğiz. Biz gençlerimize güveniyoruz" dedi.

Haber Tarihi: 11 Kasım 2017 Cumartesi 13:56

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    12 Aralık 2018