Bakan Özhaseki: Kimse mahallesini terk etmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümle ilgili aldıkları prensip kararlarını anlattı.

08 Kasım 2017 Çarşamba 08:30
Bakan Özhaseki: Kimse mahallesini terk etmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, 5 yıllık kentsel dönüşümle ilgili çalışmalardan çıkarılan sonuçlar doğrultusunda aldıkları prensip kararlarını açıkladı. Özhaseki, vatandaşa herkesin yerinde dönüşümü teklif edeceğini belirterek, “15 yılda 7.5 milyon hane ve işyeri dönüştürülecek. Vatandaşa başka mahallelere taşınmaktan bahsedilmeyecek” dedi. Evi yıkılan her vatandaşa mutlaka bir ev verilmesi konusunun da prensiplerin başında geldiğini bildiren Özhaseki, ayrıca rezerv alanlarda oluşturulacak yeni yerleşim yerlerinin, mahalle esaslı olacağını söyledi. 

5 milyarlık kaynak ayrıldı 

Mehmet Özhaseki, “Yeni yerleşim yerleri, hepimizin özlediği mahalle esaslı olacak” dedi. Özhaseki, yeni yerleşim yerlerine taşınacak insanlara en riskli binalarda oturanlardan öncelik verilmek üzere tekliflerde bulunulacağını kaydetti. Özhaseki, “Başta Fikirtepe olmak üzere sorunlu alanlarda vatandaşımızın mağduriyetini giderebilmek için çözüm ortağı olarak devreye girmekteyiz. Bu çalışmalarımız kapsamında 2 milyar 165 milyon lirası kira yardımı olmak üzere proje desteği, faiz desteği olarak toplam 5 milyar lira kaynak kullanıldı” diye konuştu. 

202 milyon bağımsız birim dönüşecek

15 yılda 7.5 milyon hanenin ve işyerinin dönüştürüleceğini vurgulayan Özhaseki, İstanbul’da, 20 ilçede, 53 riskli alan ilan edildiğini belirterek, “Riskli yapı olarak 252 bin bağımsız birim tespiti yapılmış olup, toplamda 1.2 milyon kişi dönüşüm kapsamında güvenli konutlara kavuşmuş olacak” dedi. İstanbul’da hedefin 15 yılda bütün riskli binaların dönüştürülmesi olduğunu vurgulayan Özhaseki, 202 milyon civarında bağımsız birimin dönüştürülmesini düşündüklerini ifade etti. 

6 ayda evini almayan kalmayacak 

Özhaseki, terörden etkilenen bölgelere ilişkin de, “Şu aşamada bahsedilen 7 bölgede yaklaşık 26 bin konut inşa ediliyor. Tamamlanan konutlar için kura çekimi yapılarak teslim ediliyor” dedi. Özhaseki, şöyle konuştu: “Diyarbakır’da yapılan bu çalışmalarla 900 milyon liraya yakın bir yatırım yapıldı. Bazı bölgelerde evleri bitirdik. 6 ay içerisinde evini almayan vatandaş kalmayacak.” 

Akşam

Haber Tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba 08:30

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    18 Ekim 2018